Home Zdrowie Usuwanie ósemek – Kiedy jest konieczne

Usuwanie ósemek – Kiedy jest konieczne

Ósemki, nazywane często “zębami mądrości”, są dla swych posiadaczy częstym powodem do zmartwienia. Zwykle ich utrzymanie w czystości jest dość trudne, a nie grają kluczowej roli z punktu widzenia komfortu spożywania pokarmów. Kiedy więc wskazana jest ekstrakcja ósemki? Czy zabieg jest bolesny? Jak przebiega i ile kosztuje? Rozwiejmy wszelkie wątpliwości dotyczące tych kłopotliwych zębów.

O ósemkach kilka słów

Ósemki to potoczne określenie trzecich zębów trzonowych. Pojawiają się w jamie ustnej człowieka jako ostatnie zęby. Już sam ten fakt rodzi pewne kłopoty – czasami pozostaje dla nich zbyt mało miejsca w łuku zębowym, a to może powodować komplikacje. Zwykle wyrastają pomiędzy 16 a 25 rokiem życia, choć zdarza się, że nawet kilka lat później. Warto wiedzieć jednak, że nie każdy z nas będzie je miał – niektórzy ludzie nie mają w ogóle zawiązków trzecich zębów trzonowych. Trudno przeoczyć ich wyrastanie – często towarzyszy mu ból i opuchlizna dziąsła oraz policzka.

Problemy związane z „zębami mądrości”

Zwykle więc trzecie zęby trzonowe dostarczają nam więcej zmartwień niż dają pożytku. Do głównych problemów, z którymi pacjenci odwiedzają gabinet dentystyczny, należą:

  • bolesne wyrastanie zębów mądrości, któremu towarzyszy opuchlizna, niemożność przeżuwania pokarmu lub uczucie rozpierania dziąsła;
  • wyrastanie ósemki dotkniętej próchnicą;
  • szybkie psucie się dotychczas zdrowej ósemki.

Nigdy nie należy ignorować pierwszych oznak próchnicy na ósemkach ani żadnych innych dolegliwości, których przysporzyć nam mogą te zęby. Już przy pierwszych niepokojących symptomach należy odwiedzić gabinet dentystyczny – tylko stomatolog może ocenić stan zdrowia zębów i zadecydować o ewentualnej możliwości i sposobie ich leczenia.

image.png

Kiedy zęby należy usunąć?

Istnieje kilka sytuacji, w których dentysta podejmie decyzję o usunięciu zęba mądrości. Należą do nich:

  • zaawansowana próchnica,
  • zbyt mała ilość miejsca w szczęce,
  • problemy z przebiciem się zęba przez dziąsło,
  • ósemka rośnie w złym kierunku lub uciska na sąsiednie zęby.

Trzecie zęby trzonowe mają największe spośród zębów korzenie, które dodatkowo czasem bywają zakrzywione lub wręcz zakręcone. Dlatego też zdarza się, że trzeba przeprowadzić usuwanie ósemek chirurgicznie.  

Usuwanie ósemek – czy boli?

Obecnie stosowane leki znieczulające efektywnie znoszą odczucia bólowe towarzyszące ekstrakcji zębów. Usuwanie żadnego zęba nie powinno więc boleć. Zdarzają się jednak pacjenci o obniżonym progu odczuwania bólu, którzy rzeczywiście zabieg mogą znosić nieco gorzej niż inni, zwłaszcza jeśli jest to zabieg chirurgiczny. W takich sytuacjach warto więc wziąć pod uwagę zabieg pod narkozą.

Chirurgiczne usuwanie ósemki – jak wygląda?

Do takiego zabiegu radzimy dobrze się przygotować i w celu usunięcia „zęba mądrości” wybrać się do profesjonalnej i rzetelnej Kliniki Stomatologicznej gdzie możliwa jest nie tylko konsultacja dentystyczna ale również wykonanie rtg. Dzięki takim działaniom dentysta ma jasny obraz tego jak wygląda szczęka i czy usunięcie zębów jest na prawdę konieczne. Coraz więcej gabinetów stomatologicznych w większych miastach takich jak Kraków czy Warszawa wyposażonych jest w nowoczesny sprzęt do robienia zdjęć rentgenowskich. W Krakowie polecaną przez internautów Kliniką jest https://beauty-dent.pl. Po dokładnym rozpoznaniu i podjęciu decyzji o usunięciu „zębów mądrości” dentysta może przystąpić do dalszych działań. 

x-ray-of-the-jaw-2416945_960_720.jpg

W przypadku “zwykłej” ekstrakcji zęba dentysta za pomocą specjalnych szczypców chwyta ząb i mocno ciągnąć go w górę – wyciąga go z dziąsła. Natomiast w przypadku gdy ósemka jest zbyt mocno osadzona w kości, nie przebiła się przez dziąsło lub rośnie w poprzek – konieczny jest zabieg chirurgiczny. W jego trakcie dziąsło lub kość szczęki zostają nacięte, aby ułatwić usunięcie zęba.

Należy pamiętać o tym, jak poważnym zabiegiem jest chirurgiczne usuwanie ósemek. Rekonwalescencja opiera się na postępowaniu ułatwiającym zasklepienie się dziąsła i zamknięcie zębodołu. Należy więc unikać w pierwszej dobie gorących napojów i pokarmów, stosować chłodne kompresy, zaniechać palenia tytoniu oraz picia alkoholu. Warto także unikać intensywnego płukania jamy ustnej, gdyż mogłoby to spowodować wypadnięcie skrzepu. Na ból pomogą leki przeciwbólowe dostępne w aptekach bez recepty.

Ile kosztuje usuwanie zębów mądrości?

Istnieją dwie możliwości sfinansowania zabiegu, jakim jest zwykłe lub chirurgiczne usuwanie ósemek – NFZ lub prywatnie. Pierwsza opcja nie wiąże się z wydatkiem dla pacjenta, lecz zwykle na zabieg trzeba trochę poczekać. Jeśli więc zależy Ci na natychmiastowej ekstrakcji bolącego zęba i wysokim komforcie w czasie zabiegu, weź pod uwagę usługę w prywatnym gabinecie stomatologicznym. Ile prywatnie kosztuje usuwanie ósemek? Cena zabiegu jest zróżnicowana, trudno jest więc określić ją konkretnie. Zależeć będzie od regionu i miejscowości, rodzaju znieczulenia oraz stopnia skomplikowania zabiegu.  

Trudno ukryć, że wielu pacjentów odczuwa paniczny strach przed ekstrakcją zęba. Jest to zrozumiałe, lecz zabieg często pozwala uchronić pozostałe zęby przed możliwymi komplikacjami wynikającymi z nieprawidłowego kierunku wzrostu lub złego stanu zdrowia trzeciego zęba trzonowego. Jeśli więc odczuwasz dolegliwości związane z ósemką, udaj się na wizytę do stomatologa.

0 0 votes
Oceń wpis
Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments