Zawód operatora wózka widłowego zyskuje na popularności. Poniekąd wynika to z rosnącego zapotrzebowania na tego typu pracowników w różnych branżach. Nie bez znaczenia jest również fakt, że uprawnienia na wózki widłowe dają więcej możliwości podczas szukania pracy w kraju i za granicą. Zanim jednak podejmie się decyzje o przystąpieniu do szkolenia, warto nieco więcej dowiedzieć się na temat pozyskiwanych na kursie uprawnień.
Rodzaje uprawnień
Decydując się na podniesienie swoich kwalifikacji i zdobycie uprawnień na wózki widłowe w celu dokonania właściwego wyboru, warto wiedzieć, że Urząd Dozoru Technicznego wyróżnia 3 kategorie uprawnień na wózki widłowe:
– kategoria I WJO (nadrzędna w stosunku do pozostałych) – uprawnia do kierowania wózkami ze wszystkich kategorii, czyli wózkami jezdniowymi oraz wózkami specjalizowanymi (np. wózkami unoszącymi czy wózkami widłowymi wysokiego składowania);
– kategoria II WJO – uprawnia tylko i wyłącznie do kierowania wózkami jezdniowymi (ale nie wózkami specjalizowanymi i ze zmiennym wysięgnikiem) oraz wózkami o dowolnym napędzie (bez ograniczeń wysokości podnoszenia oraz bez ograniczeń maksymalnego udźwigu);
– kategoria III WJO – uprawnia jedynie do kierowania wózkami o dowolnym napędzie (elektrycznym i spalinowym), bez ograniczeń maksymalnej wysokości podnoszenia.
Wymagania i koszty
Kurs na wózki widłowe jest przeznaczony dla osób mających skończone 18 lat i posiadających podstawowe wykształcenie. Potrzebny będzie również komplet badań lekarskich i zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o możliwości wykonywania zawodu operatora wózka widłowego. Jak widać wymagania nie są duże i w zasadzie każdy może przystąpić do kursu. Koszty związane z kursem na wózki widłowe nie należą do wysokich. W zależności od kategorii cena za kurs na wózki widłowe UDT waha się od ok. 350 do ok.1000 zł. Oczywiście ceny te różnią się w zależności od lokalizacji ośrodka szkoleniowego czy też opłat wliczonych w cenę kursu (np. badania, certyfikaty w obcych językach).