Uczulenie na roztocza kurzu domowego – objawy i sposoby zwalczania uciążliwych alergenów

Roztocza są niewielkich rozmiarów pasożytami, które wywołują alergię u coraz większej liczby osób. Uciążliwe symptomy uczulenia na nie stwarzają konieczność szukania sposobów zwalczenia tego niewidzialnego gołym okiem intruza w naszych domach. Dowiedz się więcej, jakie to metody i jaką skutecznością się wykazują.

Jak objawia się alergia na roztocza kurzu domowego?

Do najczęstszych symptomów alergii na roztocza kurzu domowego należą:

  • nieżyt nosa,
  • świąd nosa,
  • pogorszenie węchu,
  • kichanie,
  • bóle głowy,
  • problemy z zasypianiem,
  • zmiany skórne,
  • spadek koncentracji w ciągu dnia.

Do nasilenia powyższych objawów najczęściej dochodzi w okresie jesienno-zimowym, kiedy to mieszkania są zdecydowanie rzadziej wietrzone.

Życie z alergią na roztocza

Powyższe objawy mogą znacznie obniżyć komfort życia chorego, dlatego nie warto ich bagatelizować i udać się do specjalisty po poradę. Lekarz może zdecydować o zastosowaniu immunoterapii poprzez iniekcje podskórne lub poprzez podawanie alergenów doustnie, lub podjęzykowo. Innym sposobem jest zażywanie leków z grupy glikokortykosteroidów i antyhistaminowych. W poprawie stanu zdrowia niezbędne są również działania profilaktyczne, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Profilaktyka na pierwszym miejscu – usuwanie kurzu domowego

W pozbyciu się roztoczy kurzu domowego niezwykle ważne jest sprzątanie i regularne wietrzenie pomieszczeń bez względu na porę roku. Osoby borykające się z alergią powinny zrezygnować z dywanów, a zwykłą pościel zamienić na wykonaną z tkanin syntetycznych, nieprzepuszczających roztoczy i alergenów. Systematycznie pierz koce, prześcieradła i pościel i czyść dywany przy pomocy odpowiednich środków. Jeśli wśród domowników są dzieci, nie zapominaj o praniu pluszowych zabawek, ponieważ również one mogą być źródłem alergenów. Do sypialni wybierz materac z pianki wysokoelastycznej lub lateksu.

Co jeśli profilaktyka zawodzi? Profesjonalne usuwanie roztoczy

Obecnie na rynku nie brakuje specjalistycznych preparatów i profesjonalnych firm, zajmujących się usuwaniem szkodliwych dla zdrowia alergenów z domów prywatnych czy budynków użytku publicznego. Do jednej z metod tego typu działań należy ozonowanie, którego zaletą, obok dużej skuteczności, jest brak negatywnego wpływu na stan wyposażenia pomieszczeń i środowiska naturalnego. Oprócz tego jest bezpieczny dla mieszkańców czy osób przebywających w budynku, w którym przeprowadzono ten proces.

Najlepiej do kwestii usuwania kurzu domowego i walki z drobnoustrojami w mieszkaniu podejść kompleksowo, aby uniknąć ich pojawienia się, a w następstwie nawrotów. Oznacza to więc z jednej strony możliwość skorzystania z fachowych środków do walki z nimi, a z drugiej niebagatelizowanie roli dbania o porządek i jakość powietrza w pomieszczeniach. Kompleksowe podejście do walki z problemami sprawi, że ryzyko wystąpienia niepokojących objawów, zostanie zminimalizowane.

5 1 vote
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments