Informacje - Praca

Ubezpieczenie OC rolnika i świadczenia z tego tytułu

Pomimo tego, że polskie sądy coraz częściej wypłacają większe odszkodowania oraz zadośćuczynienia za wszelkiego rodzaju wypadki, to wypadki związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego wciąż stanowią niewielki procent wszystkich spraw sądowych związanych z odszkodowaniami. Co warto wiedzieć w tej dziedzinie, aby uchronić się od finansowej odpowiedzialności i na jakie świadczenia możemy liczyć, uczestnicząc w wypadku rolniczym?

W pierwszej kolejności zasadne jest podkreślenie, że polskie prawo wyraźnie formułuje zasadę, że każda osoba fizyczna prowadząca działalność rolniczą (gdy posiada grunty z przeznaczeniem rolnym o łącznej powierzchni przynajmniej jednego hektara i podlega podatkowi rolnemu) ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC rolnika. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (…) wskazuje również specjalne działy produkcji rolnej, gdzie niezależnie od wielkości gruntów rolnych konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC rolnika.

Korzyść nie tylko dla rolnika

Warto pamiętać również o tym, że ubezpieczenie OC rolnika chroni nie tylko jego samego przed odpowiedzialnością finansową za zdarzenia przez niego spowodowane, ale również przez osoby pracujące w jego gospodarstwie rolnym oraz jego osoby najbliższe (współmałżonka, dzieci, czy rodzeństwo).

Jakie świadczenia?

Jakie jednak świadczenia przysługują w przypadku poniesionych szkód lub krzywd? Wiele zależy tutaj przede wszystkim od zakresu poniesionych szkód, jednak wśród najczęściej wypłacanych i ewentualnie wcześniej zasądzanych świadczeń, znajdziemy między innymi zwrot kosztów związanych z wypadkiem, rentę związaną ze zwiększonymi potrzebami, rentę uzupełniającą osiągane wcześniej dochody, czy też odszkodowanie i zwrot kosztów leczenia lub pogrzebu.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC rolnika?

Jak dodaje ekspert portalu www.odszkodowaniazoc.pl wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż ubezpieczyciele stosują tutaj technikę podobną do ubezpieczeń komunikacyjnych i wyliczania ryzyka potencjalnych zdarzeń w danym gospodarstwie rolnym ze względu na ilość osób zatrudnionych, wielkość gospodarstwa, jego położenie czy rodzaj maszyn, którymi dysponujemy. Należy jednak przyjąć, że najczęściej jest to kwota od kilkuset złotych rocznie.

Podsumowując, będąc rolnikiem warto pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC – może zapewnić nam to nie tylko spokojny sen i uchronić od odpowiedzialności, ale również ustrzec przed karą z tytułu braku takiego ubezpieczenia (nawet, gdy nie dojdzie do zdarzenia wypadkowego).    Data: 2017-11-30


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Jak kupować buty przez internet?
Zakupy internetowe stały się tak popularne, że przez sieć da się już kupić wszystko. Ubrania, jedzenie, elektronika… To już nikogo nie dziwi. Wiele osób jednak wciąż ma obawy co do kupowania przez internet butów. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? O czym pamiętać, decydując się na zakup obuwia w sklepie internetowym? więcej »
Jakie imprezy Polacy organizują w hotelach?
Trend organizowania różnorakich imprez i uroczystości w hotelach to dość świeża sprawa na polskim gruncie. Dotychczas, mając na względzie szlachecką i chłopską tradycję polską, wszelkiego rodzaju wydarzenia rodzinne organizowano w domach, samodzielnie przygotowując potrawy oraz powitanie dla Gości. Co się zmieniło? I w jakich kwestiach polegamy na hotelach? więcej »
Reumatyzm: jak można walczyć z tą chorobą?
Choroby o podłożu reumatycznym sprawiają wiele bólu, stanowią jednocześnie wielkie obciążenie dla naszej psychiki. Stopniowa utrata samodzielności i coraz większe problemy związane z wykonywaniem prostych czynności sprawiają, że reumatyzm może każdemu z nas poważnie utrudnić życie. więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: ACT-Natural | Okiem Blondynki | Hapi Hapi | Kolorowa Ryba | MiniMili.pl |