Home Firma i praca Ubezpieczenie OC rolnika i świadczenia z tego tytułu

Ubezpieczenie OC rolnika i świadczenia z tego tytułu

Pomimo tego, że polskie sądy coraz częściej wypłacają większe odszkodowania oraz zadośćuczynienia za wszelkiego rodzaju wypadki, to wypadki związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego wciąż stanowią niewielki procent wszystkich spraw sądowych związanych z odszkodowaniami. Co warto wiedzieć w tej dziedzinie, aby uchronić się od finansowej odpowiedzialności i na jakie świadczenia możemy liczyć, uczestnicząc w wypadku rolniczym?

W pierwszej kolejności zasadne jest podkreślenie, że polskie prawo wyraźnie formułuje zasadę, że każda osoba fizyczna prowadząca działalność rolniczą (gdy posiada grunty z przeznaczeniem rolnym o łącznej powierzchni przynajmniej jednego hektara i podlega podatkowi rolnemu) ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC rolnika. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (…) wskazuje również specjalne działy produkcji rolnej, gdzie niezależnie od wielkości gruntów rolnych konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC rolnika.

Korzyść nie tylko dla rolnika

Warto pamiętać również o tym, że ubezpieczenie OC rolnika chroni nie tylko jego samego przed odpowiedzialnością finansową za zdarzenia przez niego spowodowane, ale również przez osoby pracujące w jego gospodarstwie rolnym oraz jego osoby najbliższe (współmałżonka, dzieci, czy rodzeństwo).

Jakie świadczenia?

Jakie jednak świadczenia przysługują w przypadku poniesionych szkód lub krzywd? Wiele zależy tutaj przede wszystkim od zakresu poniesionych szkód, jednak wśród najczęściej wypłacanych i ewentualnie wcześniej zasądzanych świadczeń, znajdziemy między innymi zwrot kosztów związanych z wypadkiem, rentę związaną ze zwiększonymi potrzebami, rentę uzupełniającą osiągane wcześniej dochody, czy też odszkodowanie i zwrot kosztów leczenia lub pogrzebu.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC rolnika?

Jak dodaje ekspert portalu www.odszkodowaniazoc.pl wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż ubezpieczyciele stosują tutaj technikę podobną do ubezpieczeń komunikacyjnych i wyliczania ryzyka potencjalnych zdarzeń w danym gospodarstwie rolnym ze względu na ilość osób zatrudnionych, wielkość gospodarstwa, jego położenie czy rodzaj maszyn, którymi dysponujemy. Należy jednak przyjąć, że najczęściej jest to kwota od kilkuset złotych rocznie.

Podsumowując, będąc rolnikiem warto pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC – może zapewnić nam to nie tylko spokojny sen i uchronić od odpowiedzialności, ale również ustrzec przed karą z tytułu braku takiego ubezpieczenia (nawet, gdy nie dojdzie do zdarzenia wypadkowego).

0 0 votes
Oceń wpis
Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments