Twardość i oznaczenia ołówków oraz ich zastosowanie

Materiał zewnętrzny

Ołówek to najpopularniejsze narzędzie piśmiennicze. Pochodzi on od ołowiu, który był pierwotnym materiałem, służącym do pisania i rysowania na różnym podłożu, już w starożytnym Egipcie i Rzymie. Każdy ołówek jest właściwie oznakowany. Poszczególne rodzaje i grubości pozwalają na wykorzystywanie go do różnych celów. Warto wiedzieć czym się kierować przy zakupie ołówków.

Najważniejsze informacje o ołówkach

W skalpach papierniczych można znaleźć wiele rodzajów ołówków. Mają one postać grafitowych, cienkich prętów, oprawionych drewnem lub ewentualnie sztucznym tworzywem. Grafit ściera się podczas użytkowania, dlatego od czasu do czasu trzeba go ostrzyć. To jaki odcień szarości zostawi po sobie dany ołówek, zależy od jego twardości. Istnieje dwadzieścia stopni, które określają stosunek grafitu do kaolinu użytego do produkcji narzędzia piśmienniczego. Bardzo często ołówki wyposażone są także we wbudowaną gumkę do mazania. Popularne są także ołówki automatyczne, który wyglądem przypominają długopis. Nie ostrzy się ich tak jak tradycyjne odpowiedniki, ale po wykończeniu zmienia  się minki. 

Ołówki twarde

Ołówki bardzo twarde i twarde oznakowane są literką H. Zostawiają one po sobie bardzo bladą kreskę. Najtwardszy ołówek to 9H, a najbardziej miękki z twardych ołówków to H. Tego typu ołówki wykorzystuje się przede wszystkim do wykonywania różnego rodzaju rysunków technicznych i projektów. Dzięki nimi można wykonać bardzo cienkie i precyzyjne linie. Ponadto ołówki z rzędu H tępią się i zużywają bardzo wolno. Ołówki twarde mają także swoje artystyczne zastosowanie. Można wykonywać za ich pomocą szkice, czy kontury różnych obrazów, a także wycieniować jaśniejsze miejsca. 

Ołówek HB jest ołówkiem pośrednim między twardymi i miękkimi rodzajami. Jest on najczęściej spotykany i wykorzystywany. Często w szkołach, do pisania czy rysowania wymaga się właśnie zakupu ołówka HB. Ściera się on dużo szybciej niż ołówki H. Bardzo ciekawym rodzajem jest także ołówek F. Podobnie jak HB ma on średnią twardość. Często wykorzystywany jest w rysowaniu, szczególnie do wyrównywania powierzchni pod cieniowanie, a także zabezpieczania gotowego rysunku. Twarde i pośrednie ołówki bardzo dobrze ścierają się za pomocą zwykłych gumek. 

Ołówki miękkie

W skalpie papierniczym można też kupić ołówki miękkie, które są oznakowane literką B. Mają one zdecydowanie mocniejszy i ciemniejszy odcień, ścierają się i zużywają dużo szybciej. Najbardziej miękki jest ołówek 9B, zostawia on po sobie niemal czarną kreskę, a najtwardszy z miękkich jest ołówek B. Miękkie ołówki stosuje się głównie do rysowania i cieniowania. Pozwalają na wykonanie grubych i mocnych linii.  Aby zetrzeć elementy narysowane miękkimi ołówkami dobrze jest wykorzystać gumkę chlebową, która pozwala także na atrakcyjne cieniowanie. 

Bardzo ważne jest to, że ołówki, które są oznaczone tą samą literą, ale zostały wyprodukowane przez inne firmy, mogą się nieznacznie od siebie różnić. Dodatkowo niektóre firmy w swojej ofercie mają ołówki wychodzące poza podstawową skalę np. 10H. 

Inny ołówek

Popularne w ostatnim czasie stały się także ołówki automatyczne. Mają one wkłady o różnej grubości:

  • 0,35 mm,
  • 0,5 mm,
  • 0,7 mm.
  • 1,0 mm.

Można także wyróżnić różne ich twardości tj. 2H, HB, B i 2B. Ołówki automatyczne nie mogą w pełni zastąpić tradycyjnych ołówków, jednak są one bardzo praktyczne i mogą się bardzo przydać. Przede wszystkim nie trzeba ich temperować. Pozwalają one na dokonanie bardzo cienkich i precyzyjnych linii, bez ryzyka wystąpienia jakichkolwiek niechlujnych i nieatrakcyjnych śladów. Najczęściej stosuje się je do pisania, chętnie wybierane są przez uczniów. 

Każdy używa ołówków do codziennych prac. Służą one zarówno do pisania, wykonywania dokładnych projektów jak i do rysowania i cieniowania fantastycznych prac plastycznych. Warto zakupić rodzaje ołówków odpowiednie do celów. Rysunek techniczny wykonany ołówkami z symbolem B z pewnością nie wyjdzie dobrze, podobnie jak obrazek wycieniowany jedynie ołówkami H.

3 1 vote
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Temperówka
10 miesięcy temu

Twarde ołówki trudno się ostrzy!