Trauma po wizycie u stomatologa? Sprawdź, po czym poznać dobrego dentystę

Materiał zewnętrzny

Chociaż stomatologia znacząco się rozwinęła, wiele osób wciąż trafia na niekompetentnych stomatologów. Taka wizyta może być kosztowna w skutkach i to nie tylko pieniężnych. Po czym poznać dobrego lekarza, aby uniknąć lęku przed leczeniem zęba? Wyjaśniamy.

Trauma po wizycie u dentysty 

Trauma to bardzo mocne słowo, ale każdy z nas zna chociaż jedną osobę, która boi się wizyty u stomatologa (czasami nawet panicznie). Najczęściej jest to skutkiem źle przeprowadzonego leczenia np. w okresie dzieciństwa. Błędy popełnione przez lekarza, brak znieczulenia, niewłaściwe podejście – wszystko to może wywoływać lęk przed leczeniem zęba. 

Taki lęk jest dużym problemem, bo nie tylko utrudnia codzienność, ale wiąże się też z ryzykiem zaniedbania uzębienia. Brak regularnych wizyt to też duża szansa na niewykrycie kłopotów, które pozostawione samym sobie mogą być niebezpieczne dla zdrowia. W skrajnych przypadkach, np. pojawienia się ropnia, mogą zagrażać nawet życiu. 

To zatem bardzo ważne, aby regularnie odwiedzać dobry gabinet dentystyczny. Natomiast jeśli trauma jest duża, warto skonsultować się z psychologiem lub terapeutą. 

Po czym poznać dobrego stomatologa? 

Opinie i renoma gabinetu dentystycznego

Każdy lekarz stomatolog pracuje w gabinecie, być może nawet własnym. Pewien wgląd w jakość jego usług dają więc oceny dotyczące konkretnej placówki. Warto się z nimi zapoznać np. w sieci. Jeśli wiele osób skarży się na przebieg leczenia czy też podejście lekarzy, prawdopodobnie warto rozważyć wybór innego miejsca. 

Podejście stomatologa

Kiedy obawiamy się leczenia, bardzo ważne jest, aby lekarz miał odpowiednie podejście. Powinien wszystko jasno tłumaczyć i nie lekceważyć lęku pacjenta. Kwestię tę możesz łatwo zweryfikować już na wizycie kontrolnej. Wystarczy, że uprzedzisz stomatologa przed swoim lękiem. Jego reakcja będzie kluczowa i pozwoli Ci ocenić, czy czujesz się komfortowo, czy też nie. 

Higiena pracy

Godny zaufania dentysta korzysta z nowoczesnych sprzętów takich jak np. laser. Ponadto ma na szczególnej uwadze higienę pracy. Oznacza to, że dezynfekuje stanowisko pracy, nosi rękawiczki, dba o porządek. Alarmujące powinny być przestarzałe, być może nawet brudne sprzęty, a także bałagan w gabinecie (np. kurz, brudny fotel). 

Kompetencje

Im stomatologa chętniej rozwija swoje umiejętności, tym większą wiedzę ma o tym, jak poprowadzić leczenie w sposób najbardziej komfortowy dla pacjenta. To ważne zatem, aby udać się na wizytę do lekarza, który stale poszerza swoje kompetencje. 

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments