Home Zdrowie Trądzik – problem nie tylko u nastolatków

Trądzik – problem nie tylko u nastolatków

Spośród najczęściej występujących chorób skórnych wymienia się między innymi trądzik pospolity. Szacuje się, że problem dotyczy 100% populacji, w wieku 11-30 lat. Choć przekonani jesteśmy o tym, że to problem skórny, z którym zmagają się młodzi ludzie w okresie dojrzewania, tak naprawdę coraz częściej w wieku dorosłym, wiele osób walczy z nieestetycznymi krostkami.

Trądzik u dorosłych może mieć różne podłoże. W grę wchodzą czynniki genetyczne, rozwój bakterii, działanie hormonów czy też nadmierne wytwarzanie łoju. Kluczowym aspektem jest znalezienie przyczyny i indywidualne dostosowanie metod leczenia. Trądzik u dorosłych wiąże się bowiem nie tylko ze zmianami natury estetycznej czy też problemem medycznym. To schorzenie skórne, które w dużym stopniu może wpływać na psychikę człowieka. Skutkując obniżeniem poczucia własnej wartości, zaburzeniami emocjonalnymi, a ostatecznie nawet rozwojem depresji.

Trądzik u dorosłych – skąd się bierze?

Trądzik stanowi schorzenie skórne, które znane było już w starożytności. Wiek XIX przyniósł w pierwszej kolejności metody lecznicze polegające na chemicznym złuszczaniu naskórka, z zastosowaniem rezorcyny, kwasu trójchlorooctowego oraz kwasu karbolowego.

Początkowo o trądziku pospolitym mówiono też – młodzieńczy. Dzielono jego postaci na powierzchowną oraz głęboką. Dopiero wiek XX przyniósł powiązania choroby z zaburzeniami hormonalnymi. Jedną z obecnych przyczyn pojawiania się schorzenia. Zmienił się sposób leczenia, a uwagę zaczęto zwracać zarówno na odpowiednią higienę skóry, jak i dbałość o codzienny jadłospis.

Postępem było wprowadzenie antybiotykoterapii, a względem leczenia miejscowego – metod chirurgicznych, mechanicznych i fizykalnych. Obecnie, gdy poszerzyła się wiedza na ten temat oraz dostępne są rozmaite metody leczenia, co ważne – skuteczne, trądzik został podzielony na wiele więcej typów, a mianowicie:

 • młodzieńczy,

 • ropowiczy,

 • skupiony,

 • bliznowcowy,

 • odwrócony,

 • piorunujący,

 • martwiczy,

 • niemowlęcy,

 • polekowy,

 • zawodowy,

 • kosmetyczny,

 • wiosenny,

 • w wyniku samouszkadzania.

Trądzik u dorosłych nierzadko pojawia się w wyniku złej diety oraz nadmiernego stresu. Im później zaczyna zajmować warstwy skóry, tym trudniej jest z nim walczyć. Zaburzenia hormonalne, choć są wymieniane, jako jedne z czynników, to jednak w przypadku problemu występującego u dorosłych, jest to najrzadsza przyczyna. Jako najważniejsze elementy wymienia się stres, bo to on wpływa na nadmierną produkcję łoju. Z kolei zła dieta, w której przeważają produkty o zbyt wysokim indeksie glikemicznym, powoduje gwałtowny wzrost poziomu insuliny we krwi. Efektem końcowym jest wzmożona produkcja androgenów i nasilony łojotok.

Skuteczny lek na trądzik

U pacjentów stawia się na terapię skojarzoną, która zostaje indywidualnie dopasowana. Dlaczego? Bo trądzik u dorosłych leczony z pomocą antybiotyków oraz dokładając do tego należytą pielęgnację skórną, to zbyt mało. Leczenie opiera się zatem na stosowaniu leków doustnie, a następnie wdraża się leczenie miejscowe, w postaci preparatów do smarowania, które mają w swoim składzie antybiotyki.

Skuteczny lek na trądzik to zatem działanie wielokierunkowe, w tym odpowiednia codzienna pielęgnacja. Produkty kosmetyczne powinny wykazywać działanie silnie nawilżające. Polecane są te, w których składzie znajdziemy retinol, wyciągi z aloesu lub alg, a także witaminy C i E. Do oczyszczania z kolei stosuje się preparaty bazujące na kwasie salicylowym bądź kwasie glikoglikolowym. Jako skuteczny lek na trądzik – stosowany w formie produktów kosmetycznych – sprawdzają się kosmetyki wykazujące działanie antybakteryjne, zwężające pory i hamujące nadmierne wydzielanie łoju.

Trądzik u dorosłych – zmiana stylu życia i jadłospisu

Trądzik u dorosłych wymaga nie tylko odpowiedniego leczenia farmakologicznego czy stosowania dobrze dobranych produktów kosmetycznych. Biorąc pod uwagę, że do jego rozwoju, jak i późniejszego zaostrzenia objawów, mogą się przyczyniać stres i zła dieta, należy podziałać względem tych dwóch aspektów.

Część z sytuacji stresujących można wyeliminować, ograniczyć bądź nauczyć się korzystania z technik relaksacji, które niwelują napięcie. Z kolei z codziennej diety dobrze jest wyłączyć gluten nabiał, alkohol i ostre przyprawy. Unikać także kakao, pokarmów bogatych w jod, czekolady i musztardy.

Połączenie ze sobą wszystkich działań, jest w stanie zaowocować pożądanymi efektami, a jeszcze więcej informacji odnośnie trądziku, znaleźć można pod adresem witryny internetowej https://www.iwostin.pl/pielegnacja-specjalistyczna/artykuly/tradzik-doroslych/.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

0 0 votes
Oceń wpis
Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments