Home Dom i ogród To najlepszy materiał na meble do ogrodu. Nie uwierzysz!

To najlepszy materiał na meble do ogrodu. Nie uwierzysz!

Wyobraź sobie materiał równie piękny, co trwały. Misterna plecionka układa się w perfekcyjny wzór. W zależności od kształtu użytych do jej wykonania włókien (płaskie, półpłaskie, o przekroju przestrzennym) oraz od ich wybarwienia i faktury, każdy mebel ma swój indywidualny, niepowtarzalny charakter.

To materiał odporny na działanie czasu i czynników atmosferycznych, ale posłuszny dłoniom – kiedy na stalowej ramie zaczyna pojawiać się wyplot, można pomyśleć, że tak właśnie musi wyglądać robienie mebli z wikliny albo rattanu. Giętkie, elastyczne włókna prędko układają się w wybrany wzór, niczym podczas robienia na drutach. Ale plecionka będzie o wiele wytrzymalsza niż dzianina – włókna są z polietylenu i nie straszne im wysokie temperatury, deszcz czy znaczne obciążenie. Co to za niezwykły materiał?

To technorattan – najlepszy materiał na meble ogrodowe, tarasowe, do użytkowania w przestrzeni publicznej. Materiał, który zrewolucjonizował nasze postrzeganie tworzyw sztucznych i sprawił, że nie dążymy już za wszelką cenę do otaczanie się wyłącznie meblami z drewna czy rattanu.

Meble ogrodowe z technorattanu

Technorattan powstał aby zaspokoić potrzeby estetyczne najbardziej wymagających, ale też żeby zaoferować im komfort użytkowania jaki dać mogą tylko wysokiej jakości tworzywa sztuczne. Zanim pojawiły się meble z technorattanu, amatorzy odpoczynku w ogrodzie mieli do wyboru meble funkcjonalne, ale nieszczególnie ładne – tani plastik nie stawiał wymagań co do konserwacji, ale był estetyczną porażką albo piękne i szalenie drogie. 

Technorattan okazał się strzałem w dziesiątkę: produkowane z niego meble lokują się w średnim przedziale cenowym, są maksymalnie funkcjonalne i odznaczają się wyjątkową urodą. Jak poznać czy mamy do czynienia z technorattanem czy jego imitacją? Jak już wspominaliśmy meble technorattanowe wyplata się w taki sam sposób jak te z pnączy palm rotangowych czy gałązek wikliny. To zajęcie wymagające cierpliwości, precyzji oraz wyczucia, ale efekty są naprawdę warte zachodu.

Technorattanowa plecionka na pierwszy rzut oka jest nie do odróżnienia od tej z naturalnego rattanu. Z kolei imitacja technorattanu powstaje z gotowej formy – takich mebli się nie wyplata, je się po prostu odlewa czyli są produkowane wtryskowo w formie. Choć także dają wizualne złudzenie rattanu, są mniej finezyjne, kiedy przyjrzeć im się z bliska. Technorattan jest elastyczny i giętki, imitacja technorattanu twarda i sztywna. Ten pierwszy poddaje się ciężarowi i kształtowi ciała, ten drugi – nie. Obydwa materiały są porównywalnie odporne na działanie czynników atmosferycznych i obydwa noszą miano bezobsługowych. 

Meble z surowców naturalnych

Uroda i wygoda użytkowania w jednym to w przypadku mebli ogrodowych prawdziwy komfort. Jeśli sięgamy po meble z materiałów naturalnych musimy liczyć się z koniecznością konserwacji oraz cyklicznych drobnych napraw. Deszcz, wysokie nasłonecznienie, wahania temperatury – wszystko to wpływa na  drewno, rattan czy wiklinę niekorzystnie.

Jeśli zaniechamy malowania, szlifowania czy dbałości o stabilność konstrukcji, leżaki bądź krzesła staną się niewygodne, niebezpieczne i nieestetyczne. Ale dla wielu posiadaczy ogrodu właśnie te okresowe prace konserwatorskie stanowią jedną z przyjemności – dbałość u ulubione meble ogrodowe wpisuje się w kalendarz prac sezonowych, podobnie jak koszenie trawnika czy przycinanie drzew owocowych. Nie można więc powiedzieć, że w segmencie mebli ogrodowych nie ma miejsca na meble tradycyjne. Warto jednak pamiętać, że meble bezobsługowe istnieją naprawdę. I że jeśli z jakichkolwiek powodów mamy dość pracy przy wymagających meblach z materiałów naturalnych, warto na kolejny sezon wiosenno-letni kupić meble z technorattanu – to inwestycja długoterminowa i warta swej ceny. 

Na jakie elementy konstrukcji zwracać uwagę wybierając meble z nowoczesnych tworzyw sztucznych?

Nowoczesne meble z tworzyw sztucznych mają wiele udogodnień, które sprawiają, że ich użytkowanie i przechowywanie jest łatwe i przyjemne. Na pewno bogate w takie ergonomiczne rozwiązania są meble sprzedawane w sklepie Focus Garden. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, sprawdźmy: 

  • czy jest możliwość regulacji wysokości oparcia
  • czy nogi mają pomocne w transporcie kółka i/albo podkładki antypoślizgowe
  • czy leżaki/leżanki/krzesła są sztaplowane

Bez względu na materiał, z którego wykonane są meble ogrodowe, ich składowanie nie powinno nastręczać kłopotów. Nawet jeśli są to meble niewymagające przechowywania zimą w altanie ogrodowej, czasem zachodzi potrzeba złożenia leżaków w celu powiększenia przestrzeni do zabawy czy gry w piłkę. Sztaplowanie daje możliwość układania mebli jednych na drugich w maksymalnie ergonomiczny sposób. 

Jeśli wybieramy meble ogrodowe z siedziskami z siateczki Textilene, pamiętajmy, że można je wymienić, jeśli się przedziurawią. Są to skądinąd siedziska bardzo wygodne, elastyczne, szybkoschnące oraz dopasowujące się do kształtu i ciężaru ciała. Jeśli więc zależy nam na komforcie wybierajmy je bez obaw.

0 0 vote
Article Rating
Więcej w  Dom i ogród
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments