Terapia małżeńska – jak może pomóc?

Materiał zewnętrzny

Terapia zawsze powinna rozpocząć się konsultacją, podczas której para nazwie i zdefiniuje problemy będące jej udziałem. Dopiero wtedy można podjąć decyzję o tym, czy chce się kontynuować pracę w ramach terapii.

Terapia małżeńska – czy to rozwiązanie dla ciebie?

 Kryzysy są naturalnie wpisane w życie każdej pary. Kryzys może być przyczyną rozpadu nawet bardzo obiecującej relacji, ale też może być okazją do przyjrzenia się związkowi i wspólnego wejścia na nowy poziom rozwoju.

Czasem, podczas konfliktów w relacji bardzo trudno jest wyjść poza własną perspektywę i spojrzeć na sytuację oczyma partnera. W takich momentach bardzo przydatna jest obecność kogoś trzeciego, osoby obiektywnej, która pomoże odnaleźć ścieżkę porozumienia. Najlepiej w takiej roli sprawdzi się profesjonalny terapeuta.

 Jeśli para decyduje się na terapię małżeńską, błędem jest oczekiwanie, że terapeuta rozstrzygnie konflikt, oceniając, kto ma rację. Praca terapeutyczna nie działa w ten sposób. Terapeuta nie poda też na tacy prostej recepty na zażegnanie kryzysu lub rozwiązanie konfliktu.

Kluczem do sukcesu jest rzetelna praca pod okiem terapeuty. Praca ta nie powinna kończyć się za drzwiami gabinetu, lecz stać się częścią wspólnego życia pary. Terapeuta będzie was wspierał, ale na pewno nie wykona całej pracy za was.

Dzięki terapii para może wypracować nową płaszczyznę komunikacji oraz uświadomić wiele przyczyn, które powodowały problemy w związku. Spotkania terapeutyczne dają też przestrzeń na rozmowę na neutralnym gruncie i pod opieką osoby, która będzie umiała pokierować rozmową.

Jeszcze terapia czy już mediacja?

Terapia małżeńska często jest mylona z mediacjami. Istnieje jednak zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwiema formami wsparcia.

Terapia służy przede wszystkim temu, aby ratować związek i jest wskazana dla osób, które przechodzą kryzys w relacji. Mediacje natomiast przeznaczone są dla osób, które podjęły już decyzję o rozstaniu. Podczas takich spotkań dwoje ludzi może wspólnie, przy pomocy mediatora przedyskutować ważne dla nich kwestie, jak na przykład opieka nad dziećmi lub podział majątku.

Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że terapię małżeńską musi prowadzić profesjonalny terapeuta, natomiast mediatorem może zostać każdy, kto ukończył kurs prowadzenia mediacji.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments