Tak drogo jeszcze nie było, więc jak zrobić tanie zakupy spożywcze?

Materiał zewnętrzny

Wzrost cen jedzenia jest mocno odczuwalny, a będzie jeszcze gorzej. Żywność jest najdroższa od dekady wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Niestety w Polsce możemy spodziewać się kolejnych wzrostów, ponieważ skoczyły ceny skupu żywności nawet o 30% w porównaniu z rokiem ubiegłym (wynika z najnowszego raportu GUS). Inflacja, wzrost cen energii, podatek cukrowy, chłodna wiosna, wszystkie te czynniki wpływają na drożyznę na sklepowych półkach. Na spadek cen nie ma co liczyć, raczej musimy nauczyć się, jak robić tanie zakupy spożywcze.

Kupuj z głową – korzystaj z promocji

„Człowiek jest tym, co zje” to słowa Ludwig Feuerbach,  które trudno negować. To, czym się karmimy, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, samopoczucia, kondycji. Jednak ceny w sklepach mogą przyprawić o zawrót głowy, w minionym roku zdrożały niemal wszystkie produkty spożywcze. Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, globalne ceny żywności skoczyły o prawie 40%. Jest to najwyższy wzrost od 10 lat. Nie potrzebne nam żadne dane, ponieważ wzrost cen odczuwa każdy, kto robi zakupy. Jeszcze kilka lat temu właśnie latem można było przygotować tani obiad. Niestety teraz zarówno za warzywa, jak i owoce płacimy rekordowe kwoty, zawiniła m.in. zimna wiosna. Wysoka inflacja, pandemia, podatek cukrowy i inne czynniki sprawiają, że spadek cen raczej nam nie grozi.

Okazje, przeceny, ulotki rabatowe to szansa na oszczędności

Musimy nauczyć się planować, tylko takie działanie pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Dodajmy, że niestety Polacy rocznie wyrzucają 9 ton jedzenia, wynika z raportów Federacji Polskich Banków Żywności. Jest to ok. 250 kg na osobę, statystycznie, rocznie wyrzucamy pokarm wart 3 000 zł. Jak zacząć oszczędzać:

  • zróbmy porządek w szafkach i lodówce,
  • zapisujmy, czego brakuje,
  • planujmy posiłki, róbmy listy, korzystając z promocji,
  • przeglądajmy ulotki rabatowe,
  • kupujmy na przecenach,
  • nie chodźmy na zakupy głodni.

Zrobienie tanich zakupów jest możliwe, chociaż z biegiem lat coraz trudniejsze. Nie wystarczy kupować sezonowych produktów, trzeba także planować. Bardzo pomocne bywają aplikacje zakupowe, karty lojalnościowe, powinniśmy także często przeglądać ulotki rabatowe. Gazetki sklepowe zawierają sporo promocji, które naprawdę się opłacają. W oszczędnościach pomaga także kupowanie na przecenach, bardzo często sklepy spożywcze znacząco obniżają ceny produktów, którym kończy się data ważności.

Z jedzenia nie da się zrezygnować, obniżając jakość przygotowywanych posiłków, szybko odczujemy to na zdrowiu, pojawią się niedobory itp., dlatego nie jest to właściwa droga. Musimy zacząć kupować z głową, warto  skorzystać z aplikacji zakupowych oraz aplikacji  podpowiadających, co można ugotować z rzeczy, które mamy w domu. Szukając tanich produktów, sięgnijmy po Lewiatan Gazetkę, w której znajdziemy najnowsze promocje.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Używamy cookies w celu personalizacji treści oraz reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie. Przejdź dalej aby wyrazić zgodę na korzystanie z powyższych technologii i na przetwarzanie przez nasz serwis oraz naszych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w celach marketingowych. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz lista Partnerów znajdują się w Polityce prywatności strony. Zgoda Polityka prywatności

Polityka prywatności i cookies