Tabletki do zmywarki czy płyn – co jest lepsze?

Materiał zewnętrzny

Współczesne zmywarki to skomplikowane urządzenia, które oferują użytkownikom bardzo duże możliwości. Pozwalają na znaczną ingerencję w czas, temperaturę i tryb pracy. Dzięki temu możliwe jest dostosowane swojego urządzenia do indywidualnych potrzeb. Ważne jest jednak dobranie odpowiedniego środka myjącego. Obecnie najbardziej popularne są tabletki i płyny do zmywarek. Każdy z nich posiada swoje zalety. Co jest jednak lepsze?

Ogólne zasady korzystania ze zmywarki

Pierwszą zasadą korzystania ze zmywarki jest zawsze odpowiednie dostosowanie programu do potrzeb. Zupełnie innych ustawień używa się, jeżeli w zmywarce znajduje się lekko tylko zabrudzone szkło, a innego, jeżeli myte są zatłuszczone i zaschnięte naczynia. Warto o tym pamiętać. Odpowiednie dobranie programu pozwala na uzyskanie maksymalnie dobrych efektów, a także zmniejszenie zużycia energii, wody i środków myjących. Z kolei używanie zmywarki w sposób nieodpowiedni powoduje, że zużycie energii i wody jest znacznie większe.

Więcej o naprawie zmywarek: https://fixagd.pl/naprawa-sprzetu-agd/serwis-zmywarek/

Może też być przyczyną szybszego zużycia elementów urządzenia, przez co właściciel naraża się na znacznie większe koszty jego utrzymania. Kolejną ważną zasadą, o jakiej wszyscy korzystający ze zmywarki powinni pamiętać jest odpowiednie dobrnie środków zmywających.

Jak już wspomniano, zarówno tabletki do zmywarki, jak i płyny mają swoje zalety, a także najlepiej sprawdzają się w różnych sytuacjach.

Trzeba także pamiętać o konieczności stosowania środków działających ochronnie na samo urządzenie. Są to przede wszystkim środki zapobiegające osadzaniu się kamienia. Ich użycie powinno być dostosowane do jakości wody, jaka pobierana jest przez zmywarkę. W nowoczesnych zmywarkach bardzo często montowane są wymienniki jonowe, których zadaniem jest zmiękczanie wody. Sól wspomaga ich działanie. W pewnym stopniu również ma działanie nabłyszczające.

Zalety korzystania z tabletek do zmywarki

Tabletki do zmywarki to przede wszystkim wygoda użycia. Tabletka to odpowiednio dobrana porcja środków używanych do mycia, którą po prostu wrzuca się w odpowiednie miejsce w zmywarce i nie trzeba więcej myśleć o potrzebnych środkach. Wystarczy zamknąć urządzenie i włączyć odpowiednio dobrany program. Tabletkę można umieścić w kilku miejscach w zmywarce. Większość modeli posiada odpowiednio przygotowane na nią miejsce – najczęściej w okolicach drzwiczek. Wielu użytkowników preferuje jednak pozostawianie jej w koszyku na sztućce, czy innym bezpiecznym miejscu.

Wiele tabletek do zmywarek zawiera w swoim składzie kilka komponentów, które pełnią różne funkcje. Najczęściej jest to środek myjący, środek nabłyszczający naczynia i środek zapobiegający odkładaniu się kamienia w zmywarce. Mogą też zawierać sól. Warto zwrócić uwagę, że tabletki różnią się pomiędzy sobą mocą, przez zastosowanie w nich różnego rodzaju i różnie skoncentrowanych detergentów. Warto pamiętać, by tabletki dobierać odpowiednio, w zależności od rodzaju i stopnia zabrudzenia mytych naczyń. Warto mieć więc w zapasie kilka ich rodzajów i używać zawsze takich, jakie akurat są potrzebne.

Ważną kwestią w przypadku tabletek do zmywarek jest również bezpieczeństwo. Środki stosowane w zmywarkach do naczyń to z reguły dość mocno skoncentrowana chemia, kontakt z którą nie ma pozytywnego wpływu na skórę dłoni. Tabletki umieszczane są więc zazwyczaj w rozpuszczającej się podczas mycia folii ochronnej, dzięki czemu można ich używać bez żadnych obaw, a przede wszystkim wygodnie.

Zalety korzystania z płynów

Płyny do zmywarek również mają zalety, które sprawiają, że wiele osób decyduje się na ich używanie. Tego rodzaju płyny zawierają zazwyczaj wyłącznie środki myjące. Niektóre mogą być wzbogacone również w nabłyszczacz. Najczęściej jednak dodatki nabłyszczające, sól i środki zapobiegające odkładaniu się kamienia na elementach urządzenia należy stosować osobno. Oczywiście nie jest to tak wygodne, jak zastosowanie tabletek, ale dzięki temu uzyskuje się o wiele większą kontrolę. Używając płynu można dowolnie dobierać ilość i proporcje, a także jakość poszczególnych środków, jakie stosowane są do zmywania.

Co wybrać – tabletki czy płyn?

Wybór pomiędzy tabletkami, a zmywarkami nie wydaje się więc prosty – każde z nich posiada swoje zalety. Ze względu na wygodę i łatwość użycia zdecydowanie przeważają tabletki. Wybierają je osoby, które ze zmywarki korzystają na co dzień, najczęściej myjąc rzeczy średnio zabrudzone. Osoby, dla których najistotniejsza jest tu możliwość wyboru poszczególnych składników i ich ilości, częściej sięgają po przeznaczone do użycia w zmywarkach płyny.

Źródło:

Fix AGD Katowice

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments