Szeregówki Wrocław. Gdzie najlepiej kupić dom szeregowy?

Upały dają się w mieście we znaki. Zarządcy miast niezbyt dbają o zachowanie w nich terenów zielonych. Trudno nie odnieść wrażenia, że skwery czy parki są tworzone tylko na pokaz. Zaczyna się od pięknego projektu, a kończy na kilku rachitycznych drzewkach zasadzonych za niebotyczne kwoty.

Do tego wszechobecny beton i asfalt. To wszystko sprawia, że latem spływasz potem. I smród spalin. I hałas. Nic dziwnego, że masz już tego serdecznie dosyć.

--- REKLAMA ---

Wpadasz więc na pomysł zakupu szeregówki pod Wrocławiem. Jak zwykle toczy się dalej taka historia?

Klecina, Ołtaszyn, ulica Fabryczna. Ta lokalizacja Cię nie zadowoli.

Wielu inwestorów myśli, że wystarczy opuścić centrum Wrocławia, by móc oddychać pełną piersią. Tymczasem wystarczy spojrzeć na mapę, by nabrać co do tego wątpliwości. Jaki kolor widzisz w tych miejscach? Szary. Wiesz, co to oznacza? 

Ta barwa służy do oznaczania terenów zabudowanych i to całkiem gęsto. Właśnie tu natkniesz się na skondensowaną patodeweloperkę. Tak, kupisz tu dom szeregowy. Będziesz korzystać ze wszystkich zalet budownictwa tego typu. Niższe koszty ogrzewania, niewielka działka, która nie wymaga dużych nakładów wody na podlewanie. Może nawet przyjemny metraż.

Problem w tym, że zlokalizowany tu segment szybko stanie się swego rodzaju więzieniem. Wokół siebie będziesz mieć nie przyrodę, a miasto. Zmiana nie będzie więc tak wielka, jak tego oczekujesz.

Wybierasz osiedla przy granicy Wrocławia. Jagodno i Radomierzyce.

Ten scenariusz wyboru lokalizacji szeregówki pod Wrocławiem jest zdecydowanie bardziej optymistyczny. Kupując dom w zabudowie szeregowej lub jednorodzinnej wśród obszarów zielonych, nie tylko zyskasz dostęp do fantastycznych terenów spacerowych. Przebiegający tu Zielony Klin Południa Wrocławia zapewnia napływ powietrza do dzielnic centralnych. Bez niego w mieście byłoby jeszcze trudniej oddychać.

Klin Południa to tereny rolnicze, perfekcyjne do wycieczek pieszych, rowerowych i konnych. Miejscowi działacze we współpracy z władzami Wrocławia starają się o utworzenie tutaj wielkiego parku. 23 czerwca 2021 roku, po wielu perturbacjach, projekt skierowano do pierwszego czytania w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Budzi to nadzieje nie tyle na to, że będzie tu lepiej, bo okolica już jest atrakcyjna. Jeśli plan aktywistów się powiedzie, będzie to jednak skutkować znaczącym wzrostem wartości nieruchomości w tej okolicy.

Szeregówki Wrocław. Na co zwracać uwagę w samej inwestycji?

Dobra lokalizacja, która przesądza o tym, że warto zainwestować tu swoje pieniądze, to nie wszystko. Liczy się jeszcze to, jak będzie Ci się mieszkać w samym budynku. Z tego względu zwracaj uwagę na metraż, rozkład pomieszczeń i zastosowane rozwiązania technologiczne.

Najlepszą inwestycją są domy o powierzchni użytkowej zbliżonej do 100 m2 z tolerancją około 15 m2 w obie strony. Na parterze powinien znaleźć się salon z wyjściem do ogrodu, wiatrołap i łazienka. Dobrze, jeśli kuchnia nie jest aneksem. Oddzielenie jej ścianą od salonu daje poczucie większego komfortu i zdecydowanie ogranicza przepływ zapachów między pomieszczeniami. Taka przestrzeń daje też możliwość zaplanowania 3 lub 4 sypialni.

Prócz tego zwracaj uwagę na to, czy na osiedlu domów w zabudowie szeregowej deweloper przewidział system rekuperacji z pompą ciepła. Jest to technologia ekologiczna, która powoli staje się standardem, nie zawyża ceny, a obniża koszty ogrzewania. Dzięki niej w domach przez cały rok można oddychać filtrowanym, czystym powietrzem bez alergenów. Jeżeli dodatkowo domy można łatwo przystosować do instalacji fotowoltaicznej, może się okazać, że ich utrzymanie będzie znacznie tańsze, niż myślisz.

Co powinno się znaleźć niedaleko domów szeregowych?

Wybór szeregówki pod Wrocławiem zależy od potrzeb Twojej rodziny. Dostęp do infrastruktury handlowo-usługowej jest oczywiście  zawsze potrzebny. Jeśli masz dzieci, liczy się również to, czy w pobliżu znajdują się dobrze opiniowane placówki edukacyjne. Prócz tego zwracaj uwagę na to, czy w okolicy możesz swobodnie uprawiać sport. 

Masz samochód? Nie musisz inwestować w drogi garaż, lecz miejsce postojowe będzie Ci niezbędne. Najlepiej, jeśli znajduje się przy budynku mieszkalnym, co da Ci większą kontrolę nad bezpieczeństwem pojazdu. Jeśli dodatkowo kupisz nieruchomość zlokalizowaną niedaleko wrocławskiej obwodnicy, swobodnie wybierzesz się stąd do dowolnego miejsca w Polsce. 

Czy istnieją domy na sprzedaż spełniające powyższe warunki?

Oczywiście, że istnieją, choć trudno znaleźć dom, który spełnia wszystkie wymienione tu wymagania. Dobrym wyjątkiem jest kameralne osiedle Zielone Południe zlokalizowane w podwrocławskich Radomierzycach. Inwestycja deweloperska znajduje się tuż przy Zielonym Klinie Południa. Szeregówki pod Wrocławiem mają komfortowy metraż od 85 do 109 m2. Deweloper zdecydował się na zainstalowanie w budynkach wspomnianego wcześniej systemu rekuperacji z pompą ciepła. 

Nic dziwnego, że z 40 domów dostępnych jest już tylko kilkanaście. Jeśli chcesz je obejrzeć, najlepiej umów się na spotkanie jak najszybciej.

5 1 vote
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments