Ostatnimi czasu głośno zrobiło się o konieczności szczepień dzieci. Rodzice podzielili się na dwa obozy, w których jeden z nich był całkowicie za szczepieniom, a drugi wręcz przeciwnie. W Internecie i nie tylko wybuchła spora wojna na temat przymusu jaki narzucono.
Ostatnimi czasu głośno zrobiło się o konieczności szczepień dzieci. Rodzice podzielili się na dwa obozy, w których jeden z nich był całkowicie za szczepieniom, a drugi wręcz przeciwnie. W Internecie i nie tylko wybuchła spora wojna na temat przymusu jaki narzucono. Rodzice chcieli sami decydować o szczepieniu swoich pociech, uważając, że w sporej części zagraża to ich życiu, że wbrew pozorom, zamiast ratować, szczepienie wpływają negatywnie na rozwój potomstwa. Nie trzeba było długo czekać – moda na nieszczepienie dzieci zaczęła zbierać śmiertelne żniwo. Choroby, których przez lata już u nas nie było zaczęły powracać i skutkować trwałymi śladami w postaci poważnych zaburzeń neurologicznych, a w niektórych przypadkach nawet zgonami. Niedługo trzeba było czekać na odkrycie słuszności szczepień. Jednymi z najpopularniejszych jest szczepienie przeciw grypie bądź też tężcowi.
Pierwsza choroba jest ostrą chorobą zakaźna, wywołaną przez wirusy. Jej objawami jest między innymi kaszel, ból gardła, katar, wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, złe samopoczucie, nudności i wymioty. Często występują ostre powikłania pogrypowe w postaci zapaleń płuc i oskrzeli, zapaleń ucha środkowego, zapaleń mięśnia sercowego czy powikłań neurologiczne. Szczepienia przeciw grypie zapobiegają chorobie u ok. 40-70% zaszczepionych osób.
Tężec jest chorobą bardzo niebezpieczną mającą u około 30% skutek śmiertelny. Ryzyko śmierci rośnie wraz z wiekiem. Tężec objawia się poczuciem ogólnego rozbicia, bólem mięśni, rozdrażnieniem, apatią czy zaburzeniami snu. Najbardziej charakterystyczne dla tężca są porażenia mięśni. Tężec również powoduje powikłania w postaci zapalenia płuc lub zapalenia mięśnia sercowego. Szczepionka przeciw tężcowi chroni przed chorobą. Otrzymać ją powinno każde dziecko. Później szczepionkę przeciwtężcową przyjmuje się przypominająco lub profilaktycznie po zranieniu. Osoby, które ostatni raz szczepionkę przeciwtężcową przyjęły kilkadziesiąt lat wstecz, są narażone na zakażenie tężcem, dlatego zaleca się ją przyjmować co 10 lat, w celu odświeżenia.
Jeżeli jesteś zainteresowany szczepieniem na grypę lub tężec zapraszamy do Centrum Medycyny Profilaktycznej, gdzie w ramach Weekendowej Opieki Zdrowotnej wykonasz je w promocyjnych cenach! Zadbaj o własne zdrowie i zapobiec niebezpiecznym chorobom już dziś. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszamy do kontaktu.