Studia osteopatyczne są uzupełnieniem kształcenia fizjoterapeutów oraz lekarzy i stanowią ciekawą specjalizację, która otwiera nowe możliwości rozwoju zawodowego. Warto rozważyć tę ścieżkę kształcenia, aby stać się cenionym specjalistą w prężnie rozwijającej się dziedzinie zyskującej co roku nowych zwolenników.
Studia osteopatyczne – co należy wiedzieć?
Osteopatia to dziedzina o ponad stuletniej tradycji, która powstała w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystuje ona złożone techniki manualne w celu wspomagania procesu samoleczenia się organizmu człowieka. Koncepcja leczenia opiera się na holistycznym ujęciu organizmu ludzkiego. Aby móc uzyskać tytuł osteopaty, w świetle polskiego prawa, należy najpierw uzyskać tytuł lekarza medycyny lub fizjoterapeuty. Następnie można podjąć studia podyplomowe, które kończą się napisaniem pracy naukowej oraz zdaniem egzaminu uprawniającego do podjęcia zawodu.
Dlaczego warto podjąć studia osteopatyczne?
Studia osteopatyczne pozwalają na poszerzenie wiedzy z zakresu:
1). anatomii,
2). fizjologii,
3). patologii,
4). semiologii,
5). diagnostyki różnicowej.
Osteopata jest cenionym specjalistą, dlatego może liczyć na atrakcyjne stawki oraz ciekawą ścieżkę kariery. Uzyskana wiedza pozwoli na zastosowanie alternatywnego podejścia do leczenia, które traktuje organizm jako integralną całość. Specjaliści szukają relacji pomiędzy organami oraz układami. Osteopata nie szuka sposobów na leczenie objawów, ale szuka powodów dysfunkcji i stara się im skutecznie zapobiegać. Ukończenie studiów i uzyskanie dyplomu sprawia, że absolwent zyskuje cenną przewagę na rynku pracy. Fizjoterapia pomija wiele ważnych aspektów, na które zwraca uwagę osteopatia, dlatego warto zdecydować się na uzupełnienie wiedzy w sformalizowanej formie kształcenia.
Tryb studiów i organizacja
Fico-MUM oferuje czteroletnie studia podyplomowe, które uwzględniają normę CEN 16686. Niestacjonarna forma studiów pozwala na dokształcanie się, bez rezygnacji z czynnego wykonywania zawodu. Po zakończeniu szkolenia, absolwent uzyskuje Diploma in Osteopathy oraz Państwowe Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych. Dokumenty te potwierdzają jego kompetencje z zakresu osteopatii. Kadra dydaktyczna to wyłącznie renomowani specjaliści, którzy pracują w całej Europie. Oprócz wiedzy teoretycznej, nauczyciele akademiccy dysponują wiedzą praktyczną, dlatego ich rady pozwolą na lepsze odnalezienie się na rynku pracy. Praktycy dostarczają aktualnej wiedzy dotyczącej osteopatii i perspektyw rozwoju dziedziny w przyszłości. Każdy z nich jest cenionym specjalistą w międzynarodowym środowisku. Na ostatnim zjeździe każdego roku przeprowadzane są egzaminy, które weryfikujące nabytą wiedzę.
Studia osteopatyczne to szansa na rozwinięcie własnych kompetencji oraz poszerzenie wiedzy. Holistyczne ujęcie ciała człowieka traktuje każdy organ jako integralną część organizmu, zależną od innych układów. Dzięki temu łatwiej odnaleźć przyczynę złej kondycji, nie skupiając się wyłącznie na zwalczeniu objawów.