Sprawa rozwodowa. Co musisz wiedzieć?

Sprawa rozwodowa to często nasz pierwszy kontakt z wymiarem sprawiedliwości – obok ogromnego stresu związanego z nową sytuacją życiową, dochodzi nam więc problem braku doświadczenia w rozprawach sądowych. Kiedy w grę wchodzi jednocześnie podział majątku czy uzyskania praw do władzy rodzicielskiej, sytuacja robi się jeszcze bardziej niekorzystna. Na co się przygotować, kiedy sąd może odmówić rozwodu i ile kosztuje sprawa rozwodowa? O tym w artykule.

Kiedy sąd nie udzieli rozwodu?

Zgodnie z polskimi przepisami, orzeczenie rozwodu otrzymują tylko Ci małżonkowie, u których wystąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Warto pamiętać, że ani alkoholizm, ani zdrada, ani nawet przemoc domowa nie musi być dla sądu sytuacją wystarczającą do orzeczenia rozwodu. Zupełny rozkład więzi musi odbywać się w trzech wymiarach: duchowym, fizycznym i gospodarczym. Do uznania, że brak jest między małżonkami wspólnoty duchowej i fizycznej, wystarczy wzajemna niechęć. Problemem par jest często więź gospodarcza – małżonkowie nie powinni ze sobą mieszkać, o ile nie zmusza ich do tego sytuacja ekonomiczna.

Zupełny rozkład pożycia a nie udzielenie rozwodu

Nawet jeśli udowodnimy, że rozkład pożycia małżeńskiego jest zupełny, sąd może odmówić udzielenia nam rozwodu. Dzieje się tak w trzech przypadkach. Jeśli na wskutek rozwodu mają ucierpieć małoletnie dzieci małżonków (również z powodów materialnych), jeśli rozwodu chce jedynie jedna strona oraz w przypadku, kiedy orzeczenie rozwodu jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, np. jeden z małżonków jest ciężko chory i w wypadku rozpadu małżeństwa nie byłoby osoby, która mogłaby się nim opiekować.

Gdzie złożyć pozew rozwodowy?

Pozew rozwody należy złożyć do sądu okręgowego właściwego do adresu zamieszkania małżonków. Nikt na stałe nie przebywa w tym okręgu? W takim wypadku należy złożyć wniosek w sądzie okręgowym odpowiednim dla miejsca zamieszkania strony pozwanej, czyli jeśli o pozew wnosi mąż, powinien złożyć wniosek w sądzie okręgowym odpowiednim dla żony. Istnieje wiele rodzajów dokumentów wnoszących o pozew rozwody – najpopularniejsze to te z orzeczeniem o winie i zasądzeniem alimentów na dzieci, bez przekazania o winie oraz z wnioskiem o podział majątku wspólnego.

Ile kosztuje rozwód?

Złożenie pozwu o rozwód wiąże się z nałożeniem przez sąd opłaty wynoszącej 600 zł. Inaczej jest w przypadku separacji, której chcą obie strony – wtedy ten koszt wynosi odpowiednio 100 zł. Do tych kosztów dochodzi zatrudnienie adwokata, a jeśli sprawa dotyczy podziału majątku, wnosimy dodatkową kwotę 1000 zł (w przypadku porozumienia 300 zł). W przypadku zasądzenia alimentów strona na rzecz której zasądzono alimenty musi wnieść opłatę sądową w wysokości 5% zasądzonych świadczeń alimentacyjnych.

Poszukujesz pomocy przy rozwodzie? Skorzystaj z usług kancelarii Prawnej TMH w Rzeszowie.

 

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments