W obecnych czasach coraz częściej słyszymy pojęcie smart city. O co tu dokładnie chodzi? Jak w istocie wygląda wdrażanie tej idei w życie? Czy to w ogóle ma sens? Na te wszystkie pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Idea smart city – na czym polega i po co jej potrzebujemy?
Na początek warto w zasadzie wyjaśnić skąd się wzięła i na czym tak dokładnie polega idea smart city. Otóż sprawa jest dość prosta – mamy bowiem dwa nakładające się na siebie problemy. O ile XIX wiek był wiekiem, XX nauki, tak XXI śmiało można nazwać wiekiem nowych technologii. Po chwilowym zachłyśnięciu się wszystkim tym, co dały nam poprzednie wieki, nadszedł bowiem pewien czas refleksji… Otrzymaliśmy bowiem dłuższe życie, wskutek lepszej medycyny, wiele urządzeń ułatwiających nam codzienne funkcjonowanie, prawie każda rodzina w tych bogatszych krajach ma samochód… Jednak z drugiej strony produkujemy coraz więcej odpadów, uzależniamy się od Internetu, żyjemy w coraz bardziej zatrutym środowisku, a niedługo zabraknie nam surowców i drzew oraz przyrody. W efekcie zachłysnąwszy się rozwojem, sami możemy spowodować swój koniec.. Brzmi to trochę dramatycznie, niemniej jednak w istocie trzeba było podjąć jakieś działania. I tak właśnie narodziła się idea smart city, czyli inteligentnych miast, które będą całkowicie samowystarczalne, jednak jednocześnie ciągle będziemy mogli korzystać z dorobków cywilizacji, takich jak Internet, samochód czy ciepła woda.
Wdrażanie idei smart city w życie
Jak to wygląda? Otóż w zasadzie można powiedzieć, że na dwójnasób. Z jednej bowiem strony tworzone są na świecie miasta, które od początku wykorzystują wszelkie możliwe technologie, które mają je uczynić w pełni samowystarczalnymi. Z drugiej zaś strony wprowadzane są do już istniejących miast pewne inteligentne rozwiązania, które w danym miejscu i czasie są najbardziej potrzebne. Zacznijmy omawianie wdrażania idei smart city od pierwszego sposobu…
Nowe, inteligentne miasta
Przekładem może być np. Masdar, czyli miasto które jest obecnie budowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Co jest istotne, to fakt, że miasto to ma nie produkować żadnych odpadów ani też nie emitować dwutlenku węgla. Ponadto całą energię ma czerpać z odnawialnych źródeł energii. Należy jednak dodać, że niektórzy zastanawiają się nad kosztami takiego miasta oraz tym, ja ogromny jest wysiłek i wyemitowane zanieczyszczenie, które było potrzebne, aby miasto powstało.
Innowacyjne technologie w już istniejących miastach
Warto przede wszystkim tutaj podkreślić, że obecnie to burmistrz danego miasta sprawuje kontrolę nad stosowanymi w jego metropolii rozwiązaniami. Trzeba też zaznaczyć, że przede wszystkim miasto wyposażane jest w to, czego w danej chwili najbardziej potrzebuje. Idealnym przykładem są tu brazylijskie miasta, które to w pierwszej kolejności postawiły na sieć przeróżnych czujników, które miały zaalarmować mieszkańców w razie zawalenia się ich domu. Z kolei w Londynie wdrożono rozwiązania mające na celu umożliwienie rozwoju biznesu. Amsterdam zaś to miasto znane i cenione na wielu kongresach ochrony przyrody – sieć rowerów miejskich, inteligentne zarządzanie spalinami i gazami, wodą.. to tylko części jego zalet. Kopenhaga to także miasto, które dużo zainwestowało w rowery, przekształcając nawet specjalnie szerokość ulic i chodników. Rio de Janiero zaś zainwestowało w doskonały system monitorujący zagrożenia, dzięki czemu możliwa była organizacja tam igrzysk. Z kolei zaś Wiedeń zainwestował w sieć specjalnych kanałów dookoła metra, które gromadzą wyprodukowaną energię oraz przekształcają ją na ogrzewanie dla budynków.
Smart city w Polsce
Powyższe przykłady można by w zasadzie wymieniać w nieskończoność. Aby nakreślić pełen obraz sytuacji, warto jeszcze tylko powiedzieć kilka słów o naszym kraju. Czy tutaj stosowane są jakiekolwiek nowoczesne technologie? Oczywiście, że tak. Co więcej – tak się do nich przyzwyczailiśmy, że nawet nie zawsze zwracamy na nie uwagę. Jakie przykłady można tu wymienić? Na pewno będą to inteligentne parkingi, czyli urządzenia, które rejestrują, ile samochodów jest już w danym sektorze oraz ile zostało wolnych miejsc. Ponadto do technologii smart city zaliczamy również wszelkie urządzenia i rozwiązania takie jak: tablice informacyjne na przystankach, rowery miejskie, latarnie zasilane energią słoneczną i wiele, wiele innych.