W procesie zarządzania magazynem najważniejsza jest skuteczność oraz efektywność takich działań. Oznacza to, że już sam układ magazynu, półek, stelaży, kontenerów powinien być dostosowany do wymogów, oczekiwań i potrzeb firmy oraz jej pracowników obsługujących halę magazynową. Projektowaniem wewnętrznego wyposażenia zajmują się specjaliści już na etapie tworzenia planów hali. Nie oznacza to jednak, że w późniejszych etapach można traktować ten problem po macoszemu.
Systemy magazynowe
Obecnie ze względu na rozwój technologiczny obsługa magazynów, hal magazynowych opiera się na specjalnych systemach inteligentnego zarządzania. To nic innego jak rozbudowane programy komputerowe a nawet aplikacje na urządzenia mobilne, które ułatwiają segregowanie towarów w magazynie oraz ich stały monitoring. Systemy magazynowe pozwalają przede wszystkim na skuteczniejsze zarządzanie posiadanym i składowanym produktem, ale również znacznie skracają czas obsługi magazynu i zwiększają produktywność pracownika.
W jaki sposób? Bajecznie prosto: pracownik nie musi sam szukać towaru po całej hali magazynowej, która może liczyć tysiące metrów kwadratowych. Zamiast tego wystarczy, że wpisze odpowiednią komendę w programie, a ten sam określi miejsce, gdzie znajduje się dany towar. Dodatkowe funkcje inteligentnych systemów magazynowych pozwalają również na wpisywanie innych danych, takich jak data ważności, numer partii, numer zamówienia, terminy dostawy czy wysyłki, a nawet stan skompletowania konkretnych zamówień.
Dostęp mobilny do danych
Zaletą takich elektronicznych inteligentnych systemów jest zdalny dostęp do zamieszczonych w nich danych. Zarządcy magazynów mogą zapomnieć o tonach dokumentów i kilometrach wydruków, które trzeba było przejrzeć, aby znaleźć właściwą fakturę, zlecenie czy informacje o składowanych w hali magazynowej towarach. Elektroniczny system pozwala na dostęp do tych danych z praktycznie każdego komputera lub urządzenia mobilnego, co znacznie ułatwia obsługę magazynu.
Tradycyjne sposoby
W przypadku mniejszych powierzchni magazynowych mogą się sprawdzić również tradycyjne sposoby zarządzania. Chodzi tu o prosty i wręcz banalny system układania towarów, który polega na ich właściwym segregowaniu pod kątem częstotliwości wykorzystywania. Towary chodliwe, często transportowane, zamawiane i sprzedawane umieszcza się w miejscach łatwo dostępnych, na niższych poziomach półek. Z kolei te mniej chodliwe lub z długą datą ważności wędrują na górne półki, gdzie mogą bezpiecznie spoczywać nawet przez długie tygodnie.
Łączony system
Współcześnie w zarządzaniu magazynem bardzo często łączy się te dwie metody: inteligentny, komputerowy system zarządzania z tradycyjnym sposobem układania towarów. Daje to największą efektywność w obsłudze magazynu, ułatwia pracownikom pracę, pozwala uniknąć niepotrzebnego chaosu, skraca czas na transport towarów… Plusy można wymieniać w nieskończoność, jednak ważne jest to, aby w magazynie odpowiednio dostosować stosowany system magazynowy. Dzięki temu można nie tylko bardzo usprawnić proces pracowniczy, ale przede wszystkim zwiększyć finalne zyski poprzez większą efektywność.
Więcej informacji na ten i inne tematy na: Depenbrock.pl