Banki oferują kredyty gotówkowe zarówno osobą prywatnym, jak i firmom.
Kredyty obrotowe i kredyty gotówkowe są najlepszą formą pożyczki, jaką może zaciągnąć firma. Oba te kredyty różnią się od siebie przede wszystkim celem, na jaki mogą zostać użyte pieniądze. Obie formy pożyczki mają swoje zalety i wady. Jedak bezprecedensowo można stwierdzić, że środki płynące z kredytów, mogą w znacznym stopniu prężnie rozwinąć skrzydła firmy.
Charakterystyka kredytu inwestycyjnego
Kredyty inwestycyjne udzielane są firmom na określonych zasadach. Banki zazwyczaj udzielają pożyczki przedsiębiorstwom, które istnieją już kilka lat na rynku. Jednak coraz częściej udzielają tego rodzaju pożyczki nowo powstałym firmom, ale na duże pieniądze mogą liczyć tylko firmy, które istnieją kilka lat. Kredyty inwestycyjne, jak sama nazwa wskazuje, udzielane są na przeprowadzenie inwestycji, która ma na celu zwiększenie działalności firmy. Fundusze mogą zostać wydane między innymi na zakup maszyn, urządzeń, lokalu czy działki. Kredyt może być udzielony nawet na kilkaset tysięcy złotych, a czas spłaty rozłożony na kilkadziesiąt lat np. 20. Właścicielem zakupionej rzeczy jest bank, do czasu aż kredyt zostanie całkowicie spłacony. Aby uzyskać kredyt inwestycyjny, konieczne jest napisanie biznesplanu, któremu należy poświęcić bardzo dużo uwagi.
Na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu obrotowego
Kredyt obrotowy znacząco różni się od kredytu innowacyjnego. Ta forma pożyczki udzielana jest na bieżące wydatki, które ponosi firma każdego miesiąca. Przedsiębiorstwo, szczególnie nowopowstałe, może liczyć na pożyczkę, którą przeznaczyć może na zakup towarów obrotowych. Kredyty obrotowe udzielane są także na inne wydatki takie jak opłata za czynsz najmu lokalu, opłata za media, zakup paliwa itd. Taka pożyczka udzielana jest na krótki okres, mniej więcej 12-24 miesiące. Rzadko banki udzielają takiego kredytu na dłużej. Tutaj też może być wymagany biznesplan.
Obie formy wsparcia mogą bardzo mocno wesprzeć rozwój firmy. Należy tylko wybrać odpowiednią ofertę. Banki udzielają kredytów na podobnych zasadach, które jednak różnią się od siebie szczegółami, które mogą dodatkowo obciążyć firmę o kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Trzeba się dobrze przyjrzeć zasadom udzielania kredytów, aby wybrać naprawdę korzystną ofertę.