Informacje - Zdrowie

Rozejścia spojenia łonowego można uniknąć! Sprawdź, co możesz zrobić

W okresie ciąży kobiety uskarżają się na wiele dolegliwości. Chociaż standardem jest ból kręgosłupa, wiele pań cierpi z powodu bólu pojawiającego się podczas chodzenia, dłuższego stania czy nawet siedzenia. Taki dyskomfort towarzyszy często rozejściu spojenia łonowego. Dowiedz się, co to za przypadłość i sprawdź jak jej uniknąć.

Spojenie łonowe jest chrząstką odpowiedzialną za połączenie obu kości łonowych w obrębie miednicy. W okresie ciąży, gdy organizm przygotowuje się do porodu, dochodzi do stopniowego rozszerzania się spojenia. Za dolegliwości bólowe odpowiada rozluźnienie więzadeł, mięśni i stawów, do czego dochodzi pod wpływem działania hormonów ciążowych. Jeżeli dyskomfort jest przejściowy i mija po odpoczynku lub kąpieli, nie ma powodów do zmartwień. Jeśli natomiast ból nie przemija, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną jest rozejście spojenia łonowego.

 

Rozejście spojenia łonowego – objawy

 

Poza długo utrzymującym się bólem, rozejście spojenia łonowego daje takie objawy jak:

  • promieniowanie bólu do ud oraz okolicy kości krzyżowej
  • tzw. kaczkowaty chód.

Dyskomfort nasila się podczas dźwigania ciężkich przedmiotów czy przy nagłym wstawaniu.

 

Jak zapobiec tej dolegliwości?

 

O fizjologicznym rozejściu spojenia łonowego mówi się wówczas, gdy kości łonowe oddalają się od siebie na odległość do 10 mm. Gdy odległość ta rośnie powyżej 10 mm, mowa o stanie patologicznym. Chociaż na jego powstawanie mają wpływ przede wszystkim predyspozycje osobnicze, można zapobiec tej dolegliwości.

  • Kontroluj przybieranie na wadze

Wśród przyczyn rozejścia spojenia łonowego wymienia się nadwagę jeszcze przed ciążą lub zbyt szybkie przybieranie na wadze już w okresie oczekiwania na dziecko.

Aby uniknąć patologicznego rozejścia, warto zatem zadbać o prawidłowe przyrosty masy ciała w ciąży. Pamiętaj więc, aby jeść dla dwojga, a nie za dwoje.

  • Dużo odpoczywaj

Jeżeli coraz częściej odczuwasz dolegliwości bólowe, staraj się dużo odpoczywać. Musisz na jakiś czas zrezygnować z intensywnego trybu życia – w przeciwnym razie fizjologiczne rozejście przekształci się w stan patologiczny.

  • Nie dźwigaj ciężkich przedmiotów

Noszenie ciężkich przedmiotów w ciąży nie jest wskazane, aczkolwiek nie wszystkie panie stosują się do tej zasady. Jeżeli jednak odczuwasz dolegliwości związane z rozszerzaniem się spojenia łonowego, bezwzględnie zaprzestań noszenia ciężarów – ot, choćby wypełnionej po brzegi siatki z zakupami.

  • Noś specjalny pas ortopedyczny

Jeżeli zmagasz się z patologicznym rozejściem spojenia i znajdujesz się pod kontrolą lekarza, specjalista może zalecić noszenie pasa ortopedycznego. Jego konstrukcja pozwala na stabilizację i odciążenie stawów krzyżowo-biodrowych oraz spojenia łonowego. Nie uciska przy tym rosnącego brzucha, więc noszenie jest bezpieczne dla dziecka.

 

Nie bagatelizuj dolegliwości bólowych w okolicy pachwin i miednicy – szczególnie jeśli utrzymują się przez długi czas. W razie ich wystąpienia, skonsultuj się z ginekologiem, który skieruje Cię na dalszą diagnostykę.

     Data: 2018-05-09


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Raty czy gotówka? Zobacz, co opłaca się w Twojej sytuacji?
Często, przed zakupem, np. samochodu zastanawiamy się, czy lepiej kupić go za gotówkę, czy wziąć na raty. Obecnie na rynku istnieje wiele firm, które posiadają ofertę rat oprocentowanych na 0%. Na co warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu takiego wyboru? Co opłaca nam się bardziej? więcej »
Czy warto założyć konto bankowe dla dziecka
Czy warto założyć konto bankowe dla dziecka? Zdecydowanie tak! Poznaj najważniejsze korzyści płynące z faktu posiadania przez Twoją pociechę własnego, prawdziwego rachunku, aż do osiągnięcia pełnoletności, gdy przejmie pełnię praw do dysponowania swoimi pieniędzmi. więcej »
Czy kalendarze reklamowe są jeszcze komukolwiek potrzebne?
Znajdujemy się w czasach bardzo intensywnego rozwoju nowych technologii. Codziennie słyszymy o przełomowych rozwiązaniach usprawniających życie setek tysięcy osób. Czy w erze postępującej mobilności w pracy, tradycyjne rozwiązania takie jak papierowe kalendarze reklamowe mogą być jeszcze atrakcyjne? więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Old Timers Garage | Kosą po patelni | Biolumed | Kolorowa Ryba | Hapi Hapi |