Rośliny do domowego akwarium – Jakie wybrać?

Materiał zewnętrzny

Zorganizowanie domowego akwarium nie wymaga sporych nakładów finansowych. Rośliny akwariowe dostępne są już za kilka złotych w sklepach akwarystycznych. Początkowo najlepszym wyborem będzie zakup tych tanich i mało wymagających, które nie przysporzą nam sporych problemów.

Przygotowanie roślin do akwarium

Bez względu na to, na jakie rośliny w akwarium się zdecydujemy, trzeba pamiętać o ich przemyciu w czystej letniej wodzie przed posadzeniem. Przy pomocy noża przycinamy brązowe końcówki korzeni i usuwamy pożółkłe liście. Dopiero tak przygotowane rośliny można umieścić w akwarium.

żywe rośliny w akwarium

Rogatek

Polecaną, a zarazem niedrogą, rośliną do akwarium jest rogatek, czyli Ceratophyllum demersum. Należy on do roślin wodnych, które nieco przypominają skrzyp. Ma bardzo cienkie rozgałęzione pędy z liśćmi, które wyglądem przypominają igiełki. Rogatek może dorastać do 50 centymetrów długości.

Cechy charakterystyczne rogatka

Rogatek pochodzi z Ameryki Południowej. Rośliny do akwarium tego rodzaju nie wytwarzają korzeni, dlatego swobodnie mogą pływać w wodzie. Rogatek będzie doskonałym schronieniem dla narybku. Co więcej, wpływa na ograniczenie dostępu światła do wody, więc hamuje nadmierny wzrost glonów.

Niewymagająca roślina akwariowa

Jest mało wymagającą rośliną. Wystarczy czysta, letnia woda i jasne oświetlenie. Rośliny te można łatwo rozmnożyć poprzez oderwanie ich fragmentu.

Moczarka argentyńska

Kolejną polecaną rośliną do domowego akwarium jest moczarka argentyńska, czyli Egeria densa. Jest niewymagająca, dlatego sprawdzi się w przypadku początkujących akwarystów. Szybko rośnie, przez co może osiągnąć nawet 1 metr długości.

Woda a wygląd rośliny

Tempo wzrostu będzie zależne od oświetlenia oraz od związków mineralnych w wodzie. Gdy woda nie jest uboga, moczarka będzie rachityczna i jasnozielona.

Dla kogo będzie odpowiednia?

Te rośliny pochodzące z Ameryki Południowej i Środkowej polecane są dla osób, które chcą ograniczyć pojawiania się glonów. Moczarka produkuje także substancje, które zapobiegają wysypowi sinic, co jest niewątpliwym atutem. Powinno się ją umieszczać w tylnych partiach zbiorników.

Nurzaniec śrubowy

Nurzaniec śrubowy, czyli Vallisneria spirals to roślina, która przypomina trawę, dlatego bardzo często nazywana jest trawą akwariową. Rośliny te są bardzo łatwe w hodowli. Doskonale nadają się do obsadzenia w tylnej części akwarium.

Jakie warunki będą odpowiednie?

Nurzaniec śrubowy świetnie poradzi sobie w praktycznie każdych warunkach. Należy do roślin akwariowych, które lubią jasno oświetlone stanowiska, jednak można zastosować także lekki cień. Roślina jest niewrażliwa na warunki wodne panujące w zbiorniku. Nie wymaga idealnej wody w akwarium.

duże akwarium z żywymi roślinami

Wygląd nurzańca śrubowego

Posiada wąskie liście o szerokości 4-8 mm o jasnozielonym kolorze. Z pędów wyrastają kwiaty. Chcąc rozmnożyć roślinę, wystarczy wykorzystać liczne rozłogi.

Mikrozorium oskrzydlone

Mikrozorium oskrzydlone, inaczej Microsorium pteropus, to roślina polecana przez sklep akwarystyczny. Rośliny to inaczej paprocie wodne, które pochodzą z Azji. Mikrozorium oskrzydlone wyrasta z grubych kłączy, które obrastają skalne konstrukcje czy kamienie. Po posadzeniu warto ją przymocować do kawałka drewna lub kamienia, by przepięknie oplotła dany przedmiot. Rośliny te bardzo szybko rozrastają się w akwarium i wyglądają bardzo efektownie. Będą odpowiednie dla początkujących akwarystów.

Mech jawajski

Vesicularia dubyana, czyli właśnie mech jawajski to atrakcyjna roślina do akwarium. Pochodzi z Południowo-Wschodniej Azji, gdzie panują tropikalne warunki. Porasta skały oraz kłody, tworząc splątane kępki pędów pokrytych niewielkimi liśćmi.

Barwa mchu

Barwa mchu jawajskiego będzie uzależniona od natężenia światła. Może być jasnozielona lub ciemnozielona. Roślina ta będzie najlepiej się rozwijać w przytłumionym oświetleniu. Bardzo łatwo ją rozmnożyć – odrywamy fragment splątanej masy od rośliny macierzystej, a następnie mocujemy ją gumką recepturką lub nitką w miejscu docelowym.

Dlaczego warto wybierać żywą roślinność akwariową?

Żywa roślinność pełni rozmaite funkcje. Przepięknie wygląda, ale posiada także pożyteczne cechy: produkuje tle, stabilizuje wodne środowisko, rozkłada szkodliwe substancje, które zawierają azot, hamuje bezpośrednio rozwój glonów, które służą im jako pożywienie, tworzy mikroklimat dla rozwoju pożytecznych organizmów żywych, np. bakterii czy planktonu, stanowi naturalne kryjówki dla narybku, ikry czy płochliwych ryb, może działać antybiotycznie, odtruwa wodę ze związków siarki, rozprasza oświetlenie, stanowi nośnik tarła, jest wspaniałym elementem dekoracyjnym, ma działanie odprężające i uspokajające, imituje fragment natury. Jak widać, zastosowanie roślin w akwarium to sporo korzyści – zarówno dla akwarystów, jak i ryb. Odpowiednio dopasowana roślinność będzie również idealną dekoracją domowego kąta. W razie potrzeby wpłynie pozytywnie na nasz relaks.

Żywe rośliny w akwarium dodają mu uroku i zapewniają odpowiednie warunki do hodowli ryb. Odpowiednio dobrane sprawiają, że całość nie tylko pięknie się prezentuje ale żyjące w nim stworzenia żyją w odpowiednich dla siebie warunkach.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments