Rośliny akwariowe i nawozy

Materiał zewnętrzny

Aby zachować równowagę w akwarium musimy dostarczyć roślinom składników odżywczych. Jeśli tego nie zrobimy przestaną one rosnąć, a w rezultacie zaczną pojawiać się niepożądane glony. Bardzo ważne jest więc dostarczanie wszystkich składników odżywczych do akwarium.

Rośliny przeprowadzają fotosyntezę, pełnią więc bardzo ważną funkcję. Fotosynteza to jedna z najważniejszych przemian biologicznych. Do przeprowadzenia fotosyntezy rośliny potrzebują dwutlenku węgla, więc jest to kluczowy składnik odżywczy. Niedostatek możemy zaobserwować na liściach.

Kolejnym krokiem do pięknego akwarium jest prawidłowe nawożenie Każde akwarium jest specyficzne i dlatego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest inne. Na zużycie składników pokarmowych ma wpływ intensywność oświetlenia akwariowego, podaż CO², a także liczba roślin. Najlepiej zacząć od mniejszych dawek nawozu i obserwować reakcję roślin. W razie potrzeby możemy zwiększyć dawkę.

Jak sama nazwa wskazuje, jasne jest, że roślina potrzebuje znacznie więcej makroelementów niż mikroelementów. Mikroelementy są również nazywane pierwiastkami śladowymi, ponieważ roślina zawiera tylko ich śladowe ilości.

Składniki odżywcze dzielimy na dwie grupy: mikroelementy i makroelementy. Poniżej opiszemy co wchodzi w ich skład.

Mikroelementy

Mikroelementy są odbierane przez roślinę zarówno poprzez korzenie i liście. Mikroelementy obejmują żelazo (Fe), mangan (Mn), glin (Al), miedź (Cu), cynk (Zn), bor (B), molibden (Mo) i kobalt (Co).

Makroelementy

Makroelementy to składniki odżywcze, z których składają się rośliny. Należą do nich potas (K), siarka (S), magnez (Mg), wapń (Ca), azotany (NO³) i fosforany (PO4).

Jest to lista podstawowych mikro- i makroelementów, które powinien zawierać dobry nawóz. Przyspieszą one ukorzenienie się, zapewnią normalny wzrost oraz pomogą roślinom osiągnąć doskonałą kondycję i prawidłowy metabolizm.

Rodzaje nawozów

Na rynku dostępne są nawozy w sypkiej i płynnej formie. Powiemy teraz jak wybrać odpowiedni nawóz do naszego akwarium.

Nawóz akwariowy można kupić w postaci płynnej i dozować do akwarium za pomocą dozownika lub w postaci sypkiej, gdzie musimy przygotować nawóz w zalecanych proporcjach, a następnie zastosować w akwarium. Obie formy mają swoje plusy i minusy, więc przyjrzyjmy się im.

Wady i zalety nawozów w płynie:

+ gotowy do użycia, nie musimy nic przygotowywać

+ długi okres przydatności

– wyższa cena niż w przypadku nawozów w proszku

Wady i zalety nawozów w proszku:

+ tańsze niż nawozy płynne

– krótki okres przydatności

– przed użyciem należy przygotować nawóz według instrukcji

Jeśli masz klasyczne akwarium z rybami i roślinami, zaleca się stosowanie złożonego nawozu kompleksowego, np. Easy-Life PROFITO. Z każdym złożonym nawozem można stosować także węgiel, który zastępuje CO2.

Jeśli masz jasno oświetlone akwarium z dużą liczbą roślin i mniejszą liczbą ryb, zaleca się dodatkowe stosowanie nawozów zawierających azot i fosfor.

Istnieje jeszcze jedna forma nawozu w postaci tabletek, kulek oraz pałeczek (umieszczamy je w podłożu). Tego typu nawóz będzie strzałem w dziesiątkę dla roślin o bogatym systemie korzeniowym.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments