Rolety plisowane czy materiałowe – jaką osłonę wybrać?

Wybór idealnej osłony okiennej to zadanie proste i trudne jednocześnie. Jeśli jednak sprecyzujemy swój cel i przyjrzymy się z bliska każdemu modelowi, możemy dokonać zakupu rolety czy żaluzji, która będzie służyć nam przez wiele lat. Na co zwrócić uwagę? Jakich błędów nie popełniać? Podpowiadamy.

Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Od czego zależy wybór osłony okiennej

Rynek osłon okiennych stale się powiększa. Wszystko przez rosnące oczekiwania i potrzeby klientów. Modele ciągle ewoluują, zmieniając swoje formy, materiały czy sposoby sterowania, aby być produktem wielofunkcyjnym. Wybierając idealne rolety, musimy skupić się na tym, jaką korzyść mogą nam przynieść lub jaki problem rozwiązać. Ile osób, tyle wymagań – na szczęście jest w czym wybierać!

--- REKLAMA ---

Rolety mogą spełniać trzy funkcje: chronić przed słońcem, zapewniać prywatność i być estetyczną dekoracją. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny rodzaj osłony okiennej, musimy przemyśleć każdy ten aspekt. Jeżeli naszym celem jest obniżenie temperatury we wnętrzu powinniśmy zwrócić uwagę na tkaniny odbijające światło lub o wysokiej gramaturze. Jeżeli jednak zależy nam na zasłonięciu (a tym samym uniknięciu wzroku ciekawskich sąsiadów) tylko wybranego fragmentu okna, postawmy na plisy.

Rolety plisowane

Rolety plisowane to jedne z najciekawszych osłon okiennych dostępnych na rynku. Zależnie od wybranej opcji, plisy mogą poruszać się po oknie jednokierunkowo lub dwukierunkowo. Pozwala to zatrzymać materiał na dowolnym fragmencie okna, co świetnie sprawdza się na ciasnych osiedlach czy w biurowcach. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zachować wymaganą prywatność i jednocześnie nie zabierać sobie dostępu do światła dziennego, co pomaga w skupieniu się na pracy czy odpoczynku.

Na tle sporej konkurencji plisy wyróżniają się przede wszystkim tkaniną i sposobem jej składania. Materiał unoszony lub opuszczany składa się w estetyczną harmonijkę i zajmuje mało miejsca. Ten geometryczny design sprawdza się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Mnogość kolorów i rodzajów tkanin sprawia, że z łatwością można dopasować te osłony do własnych potrzeb. Rolety plisowane można zamontować w sposób bezinwazyjny (nakładając konstrukcję na skrzydło okienne za pomocą specjalnych uchwytów) oraz inwazyjny (do ściany, sufitu lub w świetle szyby), czyli taki, który wymaga od nas użycia wiertarki i minimalnych umiejętności złotej rączki.

Plisy mimo wyjątkowego designu są bardzo uniwersalne. Dzięki temu doskonale dopasowują się do różnych stylów aranżacyjnych, będąc ich subtelnym dopełnieniem lub kradną całe show, skupiając na sobie uwagę domowników. Co więcej, sprawdzają się one w niemal każdym pomieszczeniu – będą doskonałym strażnikiem snu, towarzyszem filmowych seansów w pokoju dziennym czy ochroniarzem prywatności w łazience.

Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Rolety materiałowe

Klasyczne rolety materiałowe diametralnie różnią się od modeli plisowanych. Tutaj podstawą jest gładki, prosty materiał dostępny w wielu wersjach kolorystycznych. Istnieją także opcje z nadrukiem, w których znajdziemy motywy roślinne, geometryczne czy dziecięce. Dzięki szerokiej ofercie łatwo dopasowują się do wszystkich pomieszczeń, niezależnie od stylu w jakim są one urządzone. Śmiało możemy zamontować je w klasycznym salonie, rustykalnej kuchni czy skandynawskiej sypialni. W zależności od wyboru koloru czy wzoru, mogą być dopełnieniem aranżacji lub jej głównym punktem.

Rolety materiałowe dają nam dużą swobodę, jeśli chodzi o rodzaj i miejsce montażu. Możemy wybierać między modelami bezinwazyjnymi (instalowane bez naruszania stolarki okiennej), wolnowiszącymi (dedykowane dużym przeszkleniom) i takimi, których materiał chowa się w estetycznej kasecie. Te ostatnie zazwyczaj wyposażone są dodatkowo w prowadnice zapobiegające przedostaniu się światła dziennego z boku tkanin.

Stając przed wyborem plisa czy roleta materiałowa, naszą decyzję powinniśmy uzależniać od korzyści, jakie te dwa modele za sobą niosą. Opcja plisowana wygrywa w tym pojedynku, kiedy zależy nam na swobodnym poruszaniu tkaniny po oknie. Jeśli jednak chodzi o możliwość nadruku lub dodatkowych prowadnic, materiałówki nie mają sobie równych.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments