Rezystory SMD – co powinieneś o nich wiedzieć?

Materiał zewnętrzny

Opornik elektryczny jest powszechnie stosowanym elementem biernym obwodu elektrycznego, który służy do ograniczenia napięcia prądu w obwodzie. Obecnie na rynku dostępne są rezystory o szerokiej gamie rezystancji i dużej gamie mocy. Jednymi z najpopularniejszych rodzajów oporników są rezystory SMD, które chętnie wykorzystywane są przez zawodowych elektroników i robotyków.

Czym jest rezystor SMD i jakie ma zastosowanie?

Opornik SMD jest komponentem biorącym udział w montażu powierzchniowym. Występuje praktycznie we wszystkich obwodach. Ze względu na budowę wyróżnia się:

  • oporniki warstwowe, w których funkcję oporową może pełnić warstwa węgla, warstwa metalu lub folia ze stopu metali,
  • oporniki drutowe – w tym przypadku drut o wysokiej rezystancji nawijany jest na rdzeń, który wykonany jest z izolatora.

Wymienione powyżej rezystory to elementy liniowe, co oznacza, że występujący w nich spadek napięcia jest wprost proporcjonalny do płynącego w nich prądu. Posiadają one dwa wprowadzenia, opór między nimi mierzony jest w omach, a nadmiar prądu zamieniany jest na energię cieplną. Elementy SMD mogą być ze sobą łączone szeregowo, równolegle lub w bardziej skomplikowane układy, dzięki czemu napięcie wyjściowe podzielone zostaje na dwie lub więcej wartości. Rezystory SMD stosowane są w celu wywołania spadku napięcia. lub ograniczenia przepływu prądu. Wysokiej jakości rezystory SMD, o których mowa powyżej, znaleźć można na stronie sklepu Micros – https://www.micros.com.pl/rezystory/rezystory-smd/.

Parametry i rodzaje rezystorów

Rezystory dzieli się na stałe i zmienne, a także ze względu na konstrukcję i typ materiału oporowego (metalowe – o dodatnim temperaturowym współczynniku rezystancji i niemetalowe – o ujemnym temperaturowym współczynniku rezystancji). Do ich głównych parametrów zalicza się:

  • wartość znamionową,
  • moc znamionową,
  • dokładność,
  • napięcie znamionowe,
  • współczynnik temperatury rezystancji.

Aby prawidłowo odczytać wartości rezystorów smd, niezbędna będzie znajomość kodów literowych i barwnych, za pomocą których są one oznaczane.

1 1 vote
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments