Choroby o podłożu reumatycznym sprawiają wiele bólu, stanowią jednocześnie wielkie obciążenie dla naszej psychiki. Stopniowa utrata samodzielności i coraz większe problemy związane z wykonywaniem prostych czynności sprawiają, że reumatyzm może każdemu z nas poważnie utrudnić życie.
Choroby o podłożu reumatycznym sprawiają wiele bólu, stanowią jednocześnie wielkie obciążenie dla naszej psychiki. Stopniowa utrata samodzielności i coraz większe problemy związane z wykonywaniem prostych czynności sprawiają, że reumatyzm może każdemu z nas poważnie utrudnić życie.
Reumatyzm: jedna nazwa, wiele chorób
Czym właściwie jest reumatyzm? Pod tym ogólnym pojęciem kryje się blisko 500 chorób, które różnią się przyczynami, przebiegiem oraz skutkami. Łączy je jedno: są przyczyną poważnych problemów związanych z poruszaniem się. Choroby reumatyczne nie są rzadkością. Jak wynika ze statystyk lekarskich, aż jedna trzecia ludzkości cierpi z powodu takich schorzeń. Reumatyzm w wielu krajach został już uznany za chorobę społeczną, a fakt ten dowodzi najlepiej, że choroby reumatyczne stają się coraz większym problemem współczesnego świata. Bóle oraz uszkodzenia narządów ruchów nie są przypadłością, która ogranicza się do osób starszych. Wśród osób dotkniętych tym problemem nie brak osób pomiędzy 40-60 rokiem życia, przy czym w gronie tym dominują kobiety. Z jakimi problemami chorzy muszą się borykać każdego dnia? Bóle związane z chorymi stawami lub wiązadłami, osłabione kości i ścięgna – oto problemy, które w znacznym stopniu ograniczają możliwość poruszania się i samodzielnego wykonywania wielu czynności. Czy chorzy mogą liczyć na to, że medycyna pozwoli im pokonać chorobę i wrócić do dobrej formy?
Współczesna medycyna kontra reumatyzm
Choroby reumatyczne są wielkim wyzwaniem dla współczesnej medycyny, a brak uniwersalnych metod leczenia jest tu jednym z największych problemów. Choć schorzenia te łączy wiele, każda choroba o podłożu reumatycznym wymaga dokładnego rozpoznania, a następnie – indywidualnej terapii. Leczenie staje się zatem procesem długotrwałym, a pacjenci dotknięci reumatyzmem muszą się uzbroić w cierpliwość. Niestety, większość terapii ogranicza się do tego, że złagodzone zostają dokuczliwe objawy choroby, a jej rozwój zostaje spowolniony. O skutecznym leczeniu mówić można w nielicznych przypadkach. Zastrzyki z kortyzonu, akupunktura, kąpiele i okłady borowinowe, terapia ruchowa – oto możliwości, z jakich wiele osób dotkniętych reumatyzmem może obecnie korzystać w celu łagodzenia dolegliwości związanych z chorobą. Szczególnie ważną rolę odgrywa tu terapia ruchowa. Choć nie jest ona w stanie naprawić szkód wyrządzonych przez chorobę, przyczynia się do poprawienia ruchomości stawów. Jedną z możliwości, z których mogą skorzystać pacjenci znajdujący się w wyjątkowo trudnej sytuacji, są sztuczne stawy. W takim przypadku chore stawy zastępuje się sztucznymi, jednak i taka operacja nie stanowi skutecznej metody walki z chorobami o podłożu reumatycznym.
Niewielkie gadżety, wielka pomoc
Sprzęt rehabilitacyjny staje się bezcennym wsparciem dla wielu osób walczących z reumatyzmem. Niewielkie przedmioty dają chorym wiele nowych możliwości. Specjalne szczotki do włosów, szczypce pomagające w sięganiu po mniejsze przedmioty oraz sztućce, dzięki którym osoby mniej sprawne mogą samodzielnie jeść – oto drobiazgi, które w ogromnym stopniu poprawiają jakość życia chorych na reumatyzm.
Choroby reumatyczne mogą dopaść każdego z nas. Ich leczenie nie jest zadaniem prostym, a ból i ograniczenie samodzielności sprawiają, że cierpi nie tylko nasze ciało, ale i psychika. Dostęp do nowych terapii i sprzętu rehabilitacyjnego staje się tu bardzo ważną sprawą, podobnie zresztą jak pomoc psychologiczna. Dla tych, którzy muszą się pogodzić z postępującą chorobą, może się ona okazać wyjątkowo cennym wsparciem.
Artykuł powstał we współpracy z firmą dralpaka.pl … |