Nadszedł czas na remont? Jesteś w dobrym miejscu! Dowiedz się, na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę, aby móc cieszyć się pięknym i ładnie zaaranżowanym wnętrzem. Poznaj kilka praktycznych wskazówek!
Dobry plan to podstawa
Zanim rozpoczniesz remont, sporządź szczegółowy plan, w którym opiszesz główne cele prac oraz ich szczegółowy zakres. Po pierwsze zadecyduj, czy będzie to remont kapitalny, czy stopniowy. W pierwszym przypadku dużo szybciej odnowisz swoje cztery kąty, jednak wymaga to większego budżetu. Natomiast zmiany krok po kroku pozwolą Ci lepiej zapanować nad budżetem. W obydwu przypadkach już na etapie planowania należy oszacować wstępny koszt. Pamiętaj, że o wyborze ekipy remontowej nigdy nie powinien decydować przypadek. Najlepiej korzystać z polecanych przez znajomych usług. To pozwoli uniknąć wielu niezręcznych sytuacji. Terminowość, sumienność i dokładność to cechy, którymi powinni wyróżniać się fachowcy. A być może wśród domowników nie brakuje entuzjastów majsterkowania, którzy wykonają niektóre prace? W ten sposób możesz wiele zaoszczędzić.
Zwróć uwagę, że niektóre prace remontowe wymagają pozwoleń czy realizacji zgodnie ze szczegółowymi przepisami. Mowa tu np. o instalacji nowych grzejników, wymianie pokrycia dachowego czy ocieplania ścian wewnętrznych. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w przypadku montażu instalacji gazowej czy zmianie rozmiaru okien na inny niż oryginalny również należy postarać się o zgodę. Formalności może być sporo, więc przed każdym zabiegiem warto dokładnie zapoznać się z normami prawnymi. Dużo więcej środków finansowych oraz pozwoleń zazwyczaj wymaga remont starego domu.
Odpowiednia kolejność prac
Właściwa kolejność prac sprawi, że remont będzie dużo szybszy i efektywniejszy. Jeśli planujesz zabiegi, które ingerują w konstrukcję domu, wykonaj je na początku. Ponadto budynek może wymagać odgrzybiania, osuszania murów, wymiany okien, a nawet wyburzenia ścian działowych i wstawienia nowych. Po realizacji tych zabiegów można przejść do instalacji elektrycznej i wodnej, a także ocieplenia wewnętrznych ścian.
Następnym krokiem będzie układanie podkładów podłogowych, na których później umieścisz panele. Jeśli zależy Ci na estetyce oraz wysokiej wytrzymałości, strzałem w dziesiątkę będzie wybór paneli podłogowych z fugą. Te mogą jednak różnić się klasą ścieralności i użyteczności, więc przed zakupem koniecznie zapoznaj się ze specyfikacją techniczną. Nie bez znaczenia jest również kolorystyka, którą warto dopasować do pozostałych elementów domowej aranżacji.
Do podstawowych prac remontowych należy również tynkowanie ścian bądź pokrywanie ich płytami gipsowo-kartonowymi. Niezbędna może okazać się też wymiana drzwi. Ostatnie etapy remontu to najczęściej malowanie ścian, układanie tapet, lakierowanie parkietów oraz montaż grzejników i innych drobnych elementów.
Wymiany mogą wymagać również meble. Pamiętaj, że wielu wymarzonych konstrukcji nie kupisz „od ręki”, więc zamów je nieco wcześniej. Podczas zakupów zwróć uwagę na materiał wykonania oraz względy estetyczne. Upewnij się, czy Twoja nowa kanapa bądź szafka pasują do preferowanej aranżacji. Najlepiej zdecydować się na jedną koncepcję wnętrzarską i realizować jej założenia. I tak styl skandynawski wybiorą miłośnicy bieli, szarości oraz naturalnych materiałów. Natomiast styl glamour kojarzy się z blaskiem i przepychem. To tylko niektóre z wielu pomysłów na piękną przestrzeń.