Moda na zdrowy styl życia skłania coraz więcej osób do aktywności ruchowej. Uprawianie sportu, szczególnie w przypadku osób podejmujących się go w sposób sezonowy, a nie ciągły, budzi spore ryzyko urazów. Gdy już dojdzie do zerwania więzadła krzyżowego, trzeba poszukać profesjonalnej pomocy w odbudowie sprawności mięśni. W tym tekście zajmiemy się omówieniem tego, w jaki sposób przebiega przygotowanie do operacji rekonstrukcja ACL i rehabilitacja po niej metodą ARPwave.
Rekonstrukcja ACL – jak przebiega?
Rekonstrukcja ACL jest jednym z popularniejszych zabiegów operacyjnych wykonywanych w grupie osób aktywnych fizycznie. Zabieg polega na wykonaniu dwóch niewielkich nacięć. Następnie do wnętrza stawu jest wprowadzana kamera artroskopowa. Lekarz sprawdza struktury kolana i potwierdza diagnozę. Łąkotka jest stabilizowana. Kolejnym etapem jest wycięcie uszkodzonego fragmentu łąkotki. Teraz przyszedł czas na wywiercenie miejsca kanałów w kości udowej. Otwór posłuży do przymocowania przeszczepu. W przypadku rekonstrukcji bardzo ważne jest precyzyjne wskazanie miejsc wierceń i wykonanie kanałów. Po dwóch dobach od zabiegu pacjent może wyjść do domu. Kilka tygodni później ma wizytą kontrolną u lekarza, na której zdejmowane są szwy.
Rehabilitacja po operacji metodą ARPwave i powrót do pełnej sprawności
Proces rehabilitacji jest kluczowy w powrocie do pełnej sprawności. Zlecone przez fizjoterapeutę i lekarza prowadzącego ćwiczenia należy wykonywać w domu. Rehabilitant (na przykład ten polecony przez specjalistów https://rehabilitacja-arpwave.pl/zerwane-wiezadlo-krzyzowe-kolana) sprawdzi również napięcie mięśnia czworogłowego uda oraz zbadanie wyprostu. Fizjoterapeuta będzie nadzorować wykonywanie ćwiczeń przeznaczonych aktywacji mięśni.
Wsparciem w redukcji obrzęku i poprawie ruchomości jest kinezjotaping, a także sprzęty w postaci elastycznej taśmy, piłki rehabilitacyjnej oraz rollera. Po 6 tygodniach od zabiegu pacjent może rozpocząć ćwiczenia w wodzie. Jej opór świetnie wpływa na pracę mięśni, a zarazem odciąża pracę stawów. Istotnym elementem powrotu do pełnej sprawności są również ćwiczenia rehabilitacyjne wykonywane na sali, pod okiem rehabilitanta. Pacjent będzie wykonywał wykroki, przysiady czy chodzenie z gumą. W kolejnych tygodniach do procesu rehabilitacji można włączyć wyskoki, bieganie, a także ćwiczenia na trampolinie. Choć spotkania z fizjoterapeutą odgrywają ważną rolę w zwiększeniu zakresu ruchu, samodzielne ćwiczenia w domu i poza nim są kluczowe w powrocie do pełnej sprawności. Więcej na ten temat można dowiedzieć się, wchodząc na stronę https://rehabilitacja-arpwave.pl/.