Psycholog dziecięcy — kiedy warto go odwiedzić?

Materiał zewnętrzny

Rozwód rodziców, przeprowadzka, choroba lub śmierć członka rodziny — te trudne wydarzenia mogą odcisnąć ogromne piętno na kruchej psychice dziecka. Czy chcąc wesprzeć malucha, warto skorzystać z fachowej pomocy psychologa? Nadmiar stresu może istotnie wpłynąć na psychikę dorosłego, stabilnego emocjonalnie człowieka. Trudne wydarzenia takie jak rozwód rodziców, śmierć ukochanej babci czy przeprowadzka do innego miasta mogą być więc szczególnie trudne dla kilkulatka.

Ważne poczucie bezpieczeństwa

Jedną z najważniejszych potrzeb w życiu dziecka jest poczucie bezpieczeństwa. Dramatyczne okoliczności życiowe mogą jednak istotnie je zaburzyć. Zachowanie dziecka, które traci grunt pod nogami, nie otrzymując przy tym odpowiedniego wsparcia, może istotnie się zmienić. W jaki sposób?
Kilkulatek, który nie czuje się bezpiecznie i stabilnie, może:
– stać się smutny i przygnębiony;
– stracić ochotę na ulubione aktywności i interakcje z przyjaciółmi;
– mieć stany lękowe, moczyć się w nocy i kompulsywnie obgryzać paznokcie;
– być płaczliwy, wpadać w histerię i zachowywać się agresywnie;
– skarżyć się na dolegliwości zdrowotne — bóle głowy, bóle brzucha, senność i zmęczenie.

Jak pomóc dziecku?

Aby wesprzeć swoje dziecko, dorośli powinni zapewnić mu przede wszystkim odpowiednią dawkę uwagi. Może się jednak okazać, że ich aktywna obecność nie będzie wystarczająca do odwrócenia negatywnych skutków przeżytej traumy. W takim przypadku niezbędne może się okazać wsparcie psychologa.

Na czym polega i jak wygląda psychoterapia dziecka?

Psychoterapia dziecka polega na dialogu pomiędzy dzieckiem a psychologiem, rzadziej pomiędzy dzieckiem, psychologiem i rodzicem. Metody, narzędzia i techniki wykorzystywane do pracy terapeutycznej z dziećmi są adekwatne do ich wieku i dostosowane do specyfiki problemu. W pracy z maluchami często wykorzystuje się elementy zabawy, plastyki, ruchu czy muzyki.

Efekty psychoterapii dzieci

Efektem sesji z psychologiem jest powrót dziecka do naturalnego stanu funkcjonowania oraz wzmocnienie pozytywnych wzorców zachowań. Terapia pozwala także zatrzymać rozwój negatywnych, często destrukcyjnych nawyków. Dzięki temu dziecko może rozwijać się prawidłowo, a trudny bagaż doświadczeń może stać się tylko wspomnieniem. Aby proces zdrowienia był skuteczny i owocny, powinni być w niego zaangażowani również najbliżsi — rodzice i rodzeństwo. Ich spójność i współpraca istotnie wspierają efekty terapii.

źródło: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psycholog-dzieciecy/

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda z Wetalk
1 rok temu

Myślę, że dla dzieci dobrym rozwiązaniem byłoby korzystanie z opcji psychologa online, dzięki czemu nie stresowałyby się tak podczas wizyty w gabinecie, a zwłaszcza starsze dzieci będą czuć się naturalniej w kontakcie tekstowym lub wideo, w końcu dla nich to codzienność. Kolejną zaletą jest to że mamy dostęp wtedy do najlepszych psychologów w kraju.