Informacje - Dom i ogród

Wiosna w pełnej krasie – przygotowujemy narzędzia na sezon ogrodniczy

Wiosna to czas na wiosenne porządki w ogródku. Zanim jednak do tego przystąpimy, powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie potrzebne do tego narzędzia są sprawne. Zobaczmy, co sprawdzić przed rozpoczęciem sezonu ogrodniczego!

Narzędzia tnące – jak sprawdzić, czy są sprawne?

W przypadku narzędzi tnących, kluczową kwestię stanowi sprawdzenie, czy ich ostrza nie uległy stępieniu lub wyszczerbieniu – należy je wtedy naostrzyć, a ubytki wyszlifować. Ważne jest także usunięcie rdzy, która mogłaby doprowadzić do zniszczenia ostrza w przyszłości. Pozbędziemy się jej, przecierając powierzchnię papierem ściernym o drobnej gradacji. Warto także nanieść na nią specjalny preparat antykorozyjny, który zapobiegnie rdzewieniu ostrza w przyszłości.

wiosna-w-pelnej-krasie-–-przygotowujemy-narzedzia-na-sezon-ogrodniczy2.jpg

Wiosenny przegląd narzędzi do kopania

Jeśli nie wyczyściliśmy łopat i szpadli jesienią, warto zacząć od tego wiosenny przegląd narzędzi. Dokładnie usuńmy z nich ślady roślin i ziemi, a następnie przetrzyjmy całą część roboczą spirytusem. Dlaczego jest to tak ważne? W ten sposób odkazimy ją i pozbędziemy się ewentualnych bakterii oraz zarodników grzybów, które mogłyby zaszkodzić roślinom.

Później upewnijmy się, że część robocza narzędzi nie jest tępa lub zardzewiała. Jeśli tak, należy zeszlifować z niej rdzę papierem ściernym albo pilnikiem oraz zaostrzyć ją. Na koniec sprawdźmy także stan techniczny trzonków – jeśli są już zniszczone, po prostu je wymieńmy. Najczęściej wystarczy jednak jedynie je odmalować.

Jak sprawdzić, czy akcesoria do podlewania działają prawidłowo?

Przeprowadzając wiosenny przegląd narzędzi ogrodniczych, zajmijmy się również akcesoriami służącymi do podlewania roślin. Zacznijmy od węża – sprawdźmy przede wszystkim, czy gdzieś na jego powierzchni nie pojawiły się dziury lub przetarcia, które mogłyby doprowadzić do przeciekania. Przyjrzyjmy się także akcesoriom do węża – spryskiwaczom, zraszaczom czy złączkom. Jeśli powstał na nich kamień, usuńmy go, a jeśli przeciekają to wymieńmy w nich uszczelki. Jeżeli akcesoria do podlewania, straciły swoją funkcjonalność, konieczna będzie ich wymiana. O tym, jak wybrać jedno z nich – zraszacz – przeczytamy także w tym artykule: jak wybrać idealny zraszacz ogrodowy?

wiosna-w-pelnej-krasie-–-przygotowujemy-narzedzia-na-sezon-ogrodniczy3.jpg

Urządzenia elektryczne i spalinowe – wiosenna konserwacja

W przypadku kosiarek i innych urządzeń spalinowych oraz elektrycznych zacznijmy od wyczyszczenia ostrzy z resztek trawy czy liści. Następnie zadbajmy o ich ostrość i wyszlifowanie ewentualnych odprysków. Upewnijmy się również, że wszystkie śrubki przy ostrzach oraz silniku są dobrze dokręcone – w przeciwnym razie mogłyby się poluzować w czasie użytkowania. Późniejsze znalezienie zgubionych elementów na trawniku może się okazać niemożliwe.

W przypadku urządzeń spalinowych konieczne jest również sprawdzenie, czy wszystkie elementy silnika działają bez zarzutu. Do elementów wymagających konserwacji należą przede wszystkim świece zapłonowe, filtr powietrza i zbiornik oleju. Pozbądźmy się także starego paliwa i napełnijmy bak świeżym.    Data: 2018-05-07


Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.

Najnowsze informacje

Raty czy gotówka? Zobacz, co opłaca się w Twojej sytuacji?
Często, przed zakupem, np. samochodu zastanawiamy się, czy lepiej kupić go za gotówkę, czy wziąć na raty. Obecnie na rynku istnieje wiele firm, które posiadają ofertę rat oprocentowanych na 0%. Na co warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu takiego wyboru? Co opłaca nam się bardziej? więcej »
Czy warto założyć konto bankowe dla dziecka
Czy warto założyć konto bankowe dla dziecka? Zdecydowanie tak! Poznaj najważniejsze korzyści płynące z faktu posiadania przez Twoją pociechę własnego, prawdziwego rachunku, aż do osiągnięcia pełnoletności, gdy przejmie pełnię praw do dysponowania swoimi pieniędzmi. więcej »
Czy kalendarze reklamowe są jeszcze komukolwiek potrzebne?
Znajdujemy się w czasach bardzo intensywnego rozwoju nowych technologii. Codziennie słyszymy o przełomowych rozwiązaniach usprawniających życie setek tysięcy osób. Czy w erze postępującej mobilności w pracy, tradycyjne rozwiązania takie jak papierowe kalendarze reklamowe mogą być jeszcze atrakcyjne? więcej »

Polecamy produkty

Polecamy strony: Życie jak bajka | Old Timers Garage | Okiem Blondynki | Biolumed | Kosą po patelni |