Pielęgnacja skóry odgrywa kluczową rolę przy profilaktyce atopowego zapalenia skóry.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) uznawane jest za chorobę cywilizacyjną. Według szacunków jeszcze na początku XX wieku cierpiał na nie zaledwie 1% ludności, natomiast obecnie może to być nawet 30% populacji. AZS, nazywane też wypryskiem atopowym, egzemą czy świerzbiączką Besniera, wypryskiem alergicznym lub alergicznym zapaleniem skóry, to jedna z najczęściej występujących chorób skóry.
Skąd się bierze AZS?
Atopia schorzenia oznacza genetycznie uwarunkowaną reakcję, która polega na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na małe dawki antygenów. Skutkuje to nadmiernym wytwarzaniem przeciwciał IgE, skierowanych przeciwko alergenom. W przypadku AZS objawia się to zaczerwienieniem i suchością skóry, jej swędzeniem, łuszczeniem się oraz skłonnością do nawrotowych zakażeń bakteryjnych. Zmiany najczęściej pojawiają się na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy oraz szyi, chociaż objąć mogą również całe ciało (erytrodermia – uogólnione zajęcie skóry przez chorobę, która dotyka ponad 90% powierzchni skóry).
Warto dodać, że choroby atopowe często występują wspólnie. Osoby cierpiące na AZS zazwyczaj zmagają się także z astmą oskrzelową, sezonowym lub przewlekłym katarem siennym, pokrzywkami lub alergicznym zapaleniem spojówek.
Choroba pojawia się najczęściej u niemowląt i małych dzieci (więcej na www.zdrowemaluchy.pl), tylko sporadycznie diagnozowana jest u osób dorosłych. W przypadku większości chorych (90%) rozpoczyna się już przed 5. rokiem życia. U części dzieci mija z wiekiem, jednak jej genetyczny charakter powoduje, że może trwać wiele lat lub nawet całe życie.
Profilaktyka atopowego zapalenia skóry
Mimo że całkowite wyleczenie choroby nie jest możliwe, odpowiednia pielęgnacja i dobre nawyki mogą zminimalizować ryzyko nawrotu objawów lub je zredukować. Po pierwsze, warto wiedzieć, które alergeny wpływają na zaostrzenie AZS i skutecznie je eliminować, tak z codziennej diety, jak i otoczenia. Wskazane będzie unikanie zadymionych i zakurzonych pomieszczeń, czy tych, w których występuje sierść zwierząt.
Nie mniej istotna jest pielęgnacja skóry atopowej, szczególnie u dzieci, u których choroba występuje najczęściej. Zalecane jest ograniczenie czasu trwania kąpieli, by nie wywoływać podrażnień naskórka, oraz używanie ciepłej, a nie gorącej wody. Istotny jest wybór odpowiednich kosmetyków dla niemowląt (np. z linii Latopic, www.latopic.pl), które skutecznie natłuszczą i nawilżą skórę dziecka. Po kąpieli należy delikatnie, miękkim ręcznikiem, osuszyć skórę malucha. Ważne będą też miękkie, bawełniane ubrania, zapewniające dzieciom komfort oraz lekkie, warstwowe okrycia, dzięki którym unikniemy przegrzania.