Probiotyk dla dorosłych – kiedy go stosować?

Materiał zewnętrzny

Dobroczynne bakterie w jelitach dbają o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Zdarza się jednak, że musimy zastosować antybiotykoterapię lub dopadły nas nieprzyjemności jelitowe, co prowadzi niechybnie do wyjałowienia flory bakteryjnej jelit. W takich przypadkach pomocny może okazać się probiotyk dla dorosłych. Probiotyk po biegunce czy antybiotykoterapii pomoże uzupełnić zubożałą florę bakteryjną jelit.

Probiotyk dla dorosłych – co to takiego?

Dobroczynne bakterie probiotyczne zamieszkujące w naszych jelitach są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Zdrowe jelita mają korzystny wpływ również na układ immunologiczny.

Kiedy w jelitach zachwiana zostaje równowaga i zaczyna brakować dobroczynnych bakterii, odbija się to na funkcjonowaniu innych układów, w tym układu odpornościowego.

Wtedy warto sięgnąć po probiotyk dla dorosłych. To suplement diety zawierający szczepy bakterii probiotycznych, czyli takich, które korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego i funkcjonowanie całego organizmu.

Probiotyk dla dorosłych ma najczęściej postać kapsułek, w których znajdują się szczepy bakterii korzystnie wpływających na pracę jelit. Bakterie muszą być żywe i w dobrej kondycji, by móc zasiedlić jelita i podjąć tam pracę.

Często probiotyk dla dorosłych trzeba przechowywać w lodówce, jednak są już na rynku nowoczesne preparaty powstałe z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, dzięki którym temperatura pokojowa lub wyższa nie wpływa niekorzystnie na stan bakterii probiotycznych.

Jak wybrać dobry probiotyk?

Przede wszystkim dookreślmy, co rozumiemy przez dobry probiotyk. Musi on spełniać swoje zadanie, czyli dostarczać do jelit żywe szczepy dobroczynnych bakterii, które zasiedlą układ pokarmowy i podejmą swoją pracę.

Kolejna kwestia to prebiotyki. Niektóre suplementy diety zawierają nie tylko bakterie probiotyczne, ale też prebiotyki, czyli substancje, które ułatwiają im przeżycie w przewodzie pokarmowym. Są to polisacharydy i oligosacharydy.. Bakterie wykorzystują te substancje jako pożywienie, co wspiera ich zdolność do zasiedlenia jelit oraz ich kondycję.

Synbiotyki, bo taką nazwę nosi połączenie probiotyku i prebiotyku, są szczególnie wskazane dla osób na ścisłej diecie, kiedy nie można dostarczyć substancji odżywczych oraz bakterii probiotycznych w naturalny sposób. W innych przypadkach z powodzeniem przyjmować synbiotyk, pamiętajmy jednak, że nie zastąpi on na dłuższą metę zróżnicowanej, zdrowej diety.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments