Home Dom i ogród Pralka – jasna (i czysta) sprawa

Pralka – jasna (i czysta) sprawa

Dawniej do prania specjalnej tary, samo pranie urządzano zaś nad rzeką lub w balii. Dziś życie bez pralki wyobrazić sobie trudno. I nawet jej mała awaria potrafi mocno zdezorganizować domowe życie. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki?

By zminimalizować ryzyko awarii pralki, warto zainwestować w dobry sprzęt. Czym jednak kierować się podczas wcale niełatwego wyboru?

W zależności od ilości przestrzeni w miejscu, gdzie postawimy pralkę, ważny będzie rozmiar i sposób jej załadunku. Pralki mogą być ładowane od góry (wybierane rzadziej) lub od frontu (znacznie bardziej popularne). Przy wyborze tego drugiego modelu należy pamiętać, by w pomieszczeniu zostawić miejsca na otwarcie drzwiczek pralki.

Wielkość bębna zależna będzie od potrzeb. Jeśli mieszkamy w pojedynkę lub we dwoje, mniejszy bęben w zupełności spełni wymagania. Większy będzie niezbędny dla rodziny z dziećmi lub miejsc, w których mieszka większa ilość osób.

Istotna jest ekonomia działania danego modelu. Różnica w poborze wody przez poszczególne modele może być znaczna (nawet kilkadziesiąt litrów), dlatego warto dokładnie przyjrzeć się specyfikacji danego produktu, by wybrać ten najbardziej optymalny. Inteligentne czujniki wody pozwolą znacznie obniżyć koszty dzięki oszczędności wody. Czujnik (jedno- lub dwustopniowy) rozpoznaje ilość prania umieszczonego w bębnie, ocenia jego wagę i automatycznie dopasowuje do niej niezbędną ilość wody.

Podobnie rzecz ma się z klasą energetyczną pralki. Od niej zależy, ile prądu pralka będzie zużywała. Skala jest 7-stopniowa. Największa energooszczędność sprzętu przekłada się na jego cenę. Na szczęście po pewnym czasie koszty użytkowania zwracają tę różnicę.

Inna skala określa efektywność prania. Liczy dziewięć stopni (od A+++ do G), a wyższy stopień oznacza lepszą efektywność w usuwaniu zabrudzeń oraz skuteczniejsze odwirowywanie prania.

Warto również zwrócić uwagę na emitowany przez pralkę stopień hałasu. Im niższy, tym mniej uciążliwe będzie jej częste użytkowanie, zarówno dla nas jak i sąsiadów, jeśli mieszkamy w bloku. Izolacja silnika i obudowy wytłumi hałas wytwarzany przez pralkę. Dodatkowe wyciszenie zapewni specjalny amortyzator.

Istotnym elementem wyposażenia pralki jest też… programator. Im więcej programów do wyboru, tym lepsza jakość prania. Różnorodność programów pozwala na wybór prania superkrótkiego, który sprawdzi się przy przepierce lekko zabrudzonej odzieży, inny zaś doskonale poradzi sobie z największymi zabrudzeniami. Program powinien być także dopasowany do rodzaju pranej tkaniny.

Spośród wielu dostępnych na rynku marek można zdecydować się na pralki Bosch. Ta niemiecka firma pozytywnie zaskoczy nas swoją niezawodnością sprzętu, co podkreślają rzesze zadowolonych użytkowników.

0 0 votes
Oceń wpis
 • Drętwienie kończyn – możliwe przyczyny i leczenie

  Drętwienie rąk i nóg może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jednak spowodowane są niewłaści…
 • Jak wybrać dobrą patelnię grillową? Kiedy się na nią zdecydować?

  Patelnia grillowa daje możliwość przygotowywania dietetycznych i pysznych dań. Ich smak je…
 • Haiku

  Błękitne nieboMiędzy aniołamiOdsłaniam twarz Klaudia Gasztold 0 0 votes Oceń wpis …
 • Życie

  Człowiek jest tylko mała cząstkąświata…To uświadomiłam sobie przez te wszystkielata&…
 • Ostatnia nic

  Kiedy nadejdzie czas powiedzieć dobranocZostawić wszystko co ważne za sobąZachować wspomni…
 • Razem

  Już tyle lat ciągle razemWpatrzeni w siebie namiętnieCzasem też ze smutkiem , złościąW zam…
Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments