Praca  IT – na co zwracają uwagę rekruterzy?

Materiał zewnętrzny

Branża IT ciągle się rozwija. To sprawia, że firmy coraz częściej szukają programistów do swoich projektów. Nie oznacza to jednak, że łatwo znaleźć zatrudnienie. W kolejce czeka mnóstwo chętnych, których marzeniem jest praca IT. Nie wiesz, co zrobić by wyróżnić się na ich tle i zdobyć upragnioną posadę? Dowiedz się, jakie umiejętności i kwalifikacje są ważne dla rekruterów.

Praca  IT dla doświadczonych programistów

Każdy pracodawca chce, żeby jego zespół składał się z osób, które wiedzą co robią – dlatego na pierwszym miejscy rekruterzy sprawdzają doświadczenie.  Ta kategoria nie obejmuje tylko praktyki zawodowej. Liczą się też wszelkie projekty programistyczne, które robiłeś na studiach oraz własne przedsięwzięcia, realizowane po to, by jak najwięcej się nauczyć. Napisz w CV o wszystkich projektach, które pokazują, że znasz się na tym, czym chcesz się zajmować. Pamiętaj też, że czasem doświadczenie nie musi być bogate, by zdobyć pracę. Wiele zależy też od stanowiska, na które się zgłaszasz. Wrocławski software house Altimi często szuka początkujących osób, które mogłyby rozwijać w nim swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów. Na stronie https://altimi.com/praca-it/ znajdziesz więcej informacji na ten temat i przeczytasz, jak wygląda praca IT w takiej firmie.

Języki programowania

Zaraz po sprawdzeniu Twojego doświadczenia rekruter przyjrzy się temu, jakie znasz języki programowania. W CV powinna się również znaleźć informacja o tym, jak dobrze umiesz się nimi posługiwać. Jeśli Twoje podanie wzbudzi zainteresowanie, prawdopodobnie będziesz musiał wykazać się swoją znajomością języków w praktyce. Dlatego jeśli jesteś początkującym programistą, najlepiej od razu to zaznaczyć. Na szczęście, często się zdarza, że nawet pomimo niewielkiej wiedzy, praca IT nadal jest w zasięgu ręki. Nierzadko firmy i tak chcą nawiązać współpracę z kandydatem jeśli uważają, że ma on w sobie potencjał.

Praca IT a znajomość języka angielskiego

W zawodzie programisty ważną rolę odgrywa angielski – przede wszystkim, dlatego że wiele języków programowania na nim bazuje. Poza tym, programiści często mają okazję pracować w międzynarodowych zespołach. Jeśli  potrafisz się porozumieć z osobami z innych krajów, masz większe szanse na to, że znajdziesz pracę. Angielski przydaje się także wtedy, gdy chcesz być na bieżąco z nowościami związanymi z programowaniem. Ta dziedzina ciągle się rozwija, a większość artykułów na ten temat i filmików instruktażowych wykorzystuje właśnie język angielski.

Chęć nauki i potrzeba rozwoju

To bardzo ważne kryterium dla rekruterów. Praca IT wiąże się z koniecznością bycia na bieżąco z różnymi nowinkami ze świata technologii informacyjnych. Ciągle wprowadzane są nowe rozwiązania i ulepszenia. Programista nie może sobie pozwolić na to, żeby być w tyle, dlatego tak istotna jest chęć pogłębiania wiedzy. Z tego powodu warto uczestniczyć w spotkaniach z ekspertami i czytać dużo branżowych materiałów. Możesz też zgłosić się jako wolontariusz na konferencję związaną z programowaniem. To wszystko nie tylko zwiększy Twoją wiedzę o sektorze IT. Jeśli napiszesz o swoich działaniach w CV albo opowiesz o nich na spotkaniu rekrutacyjnym, pokażesz też swoje zaangażowanie, a szanse na zdobycie pracy wzrosną.

Portfolio

Poza CV i listem motywacyjnym warto też przygotować swoje portfolio. Dzięki temu pokażesz, co potrafisz, a jeśli Twoje projekty są naprawdę dobrze wykonane, zwrócisz uwagę rekruterów. Nie wiesz co powinno się znaleźć w Twoim portfolio? Zastanów się, co mogłoby zrobić wrażenie na rekruterach i co w pełni pokazuje Twoje umiejętności. Nie musisz załączać każdego projektu, który stworzyłeś do tej pory – wystarczą te najważniejsze. To na pewno wyróżni Twoje podanie i pomoże Ci znaleźć wymarzoną pracę.

Źródło: Software House Altimi z Wrocławia 

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments