Przechowywanie narzędzi ogrodniczych i wszystkich przedmiotów potrzebnych na działce będzie prostsze, gdy znajda one miejsce w suchej, zamykanej szopce. W środku można je posegregować i poukładać na regałach lub zawiesić na wieszakach.
Takie uporządkowanie narzędzi sprawi, że łatwiej nam będzie wykonywać wszelkie prace w ogrodzie. O tym, że jest to ważne, zdajemy sobie sprawę zawsze wtedy, gdy tracimy kwadrans na przeszukiwanie wszystkich skrzynek, kątów i zakamarków w garażach w poszukiwaniu sekatora. Gdy wszystko jest w jednym miejscu, zwiększa się nasz komfort.
Gdzie kupić domek narzędziowy?
Najprostszy sposób na zorganizowanie sobie takiego domku narzędziowego to zakup gotowej konstrukcji w jednym ze sklepów ogrodniczych. Ceny takich domków zależą od materiału, z jakiego zostały zbudowane oraz bezpośrednio od ich powierzchni. Najmniejsze domki mają wymiary: 1,5 m x 1,5 m i są świetne do przechowywania drobnych, podstawowych narzędzi, takich jak grabie, łopata do odśnieżania lub konewka. Wyjątkowo można upchnąć w środku też kosiarkę lub rower (jeśli postawimy go w pozycji pionowej). Osoby, które do pielęgnacji ogrodu potrzebują nieco więcej przedmiotów, powinny skierować swoja uwagę raczej na domki o powierzchni co najmniej 5 m2. Taka powierzchnia pozwala ustawić wewnątrz regały na drobne przedmioty. Znajdzie się tam też miejsce na fotele ogrodowe, rowerek dla dziecka lub taczkę. Jeśli w naszym domku ma znajdować się dodatkowo stół do majsterkowania lub przestrzeń do przesadzania roślin szklarniowych, wówczas powierzchnia powinna być jeszcze większa.
Domki narzędziowe drewniane, plastikowe i metalowe dostępne są
w ofercie wielu sklepów z wyposażeniem ogrodów. Fot. Ogrodosfera
Jaka wielkość domku?
Jak widać więc, wszystko zależy od tego jakie mamy zamiary wobec domku. Dlatego, przed jego zakupem, warto zrobić rekonesans wszystkich rzeczy, które posiadamy i które zamierzamy kupić w najbliższych latach. Dzięki temu łatwiej ocenimy potrzebną nam wielkość domku, a także inne jego parametry, takie jak na przykład sposób doświetlenia jego wnętrza. Gdy zamierzamy wykonywać w środku drobne prace ogrodowe, wówczas potrzebny będzie nam dostęp do dziennego światła, który zapewnią nam okna lub świetliki zamontowane na dachu. Warto także pamiętać o wentylacji. Dodatkowe okienka lub kratki wentylacyjne u styku ścian z dachem zadbają o cyrkulację powietrza. Będzie ona szczególnie ważna, gdy w środku będą znajdowały się oleje, farby, rozpuszczalniki i tym podobne substancje chemiczne, generujące intensywne zapachy.
Powierzchnię użytkową domku narzędziowego można zwiększyć
poprzez dobudowanie drewutni. Fot. Ogrodosfera.pl
Ochrona przed kradzieżą
Domek ogrodowy to nie tylko miejsce porządkujące nasze rzeczy, ale też budynek, w którym mają być one choć częściowo zabezpieczone przed kradzieżą. Często możemy spotkać się z opiniami, że tak naprawdę dla szanującego się złodzieja żadna ogrodowa altanka nie będzie żadną przeszkodą dla dokonania kradzieży. Z drugiej jednak strony, lepiej jest trzymać potrzebne nam przedmioty pod zamknięciem niż wyeksponowane na widok spoza posesji. Dlatego, kupując domek narzędziowy, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób rozwiązano kwestię zamknięcia w jego konstrukcji. W jednych domkach mogą to być klamki z zamkiem na klucz, w innych mogą to być skobelki, a w jeszcze innych zamknięciem może być solidny żeliwny system obejmujący całą powierzchnię drzwi.
Ochrona przed wilgocią
Kolejna ważna funkcja domków narzędziowych to ochrona przechowywanych w nich przedmiotów przed szkodliwym działaniem wilgoci. Koce, meble ogrodowe z materiałowymi pokrywami to rzeczy, które z pewnością nie powinny pozostawać na deszczu – szybko wówczas zbutwieją i nie będą nadawały się do użytku. Podobnie jest z metalowymi narzędziami do ogrodu – te natomiast szybko rdzewieją. Warto także wiedzieć, że zostawianie rowerów, kosiarek, a także niedomkniętych farb może doprowadzić do strat. Dlatego domki ogrodowe, wyposażone podłogę i z szczelny dach to podstawa w tych wszystkich ogrodach, w których nie ma garażu ani innego pomieszczenia gospodarczego do suchego przechowywania przedmiotów.
Niewielki domek narzędziowy z drewna iglastego. Fot. Ogrodosfera
Czy warto kupować domek ogrodowy z drewna?
Poziom wilgotności wewnątrz, a także wahania temperatury, jakie mogą następować we wnętrzu domku zależą w dużej mierze od tego, z jakiego materiału został ów domek skonstruowany. Najpopularniejsze: domki z drewna, to domki, w których wnętrzach panuje najbardziej przyjazna dla człowieka temperatura i poziom wilgotności. Wszystko dzięki temu, że drewno – jako materiał naturalny – przepuszcza powietrze oraz drobinki wody. Dzięki temu, we wnętrzu domku tworzy się optymalny mikroklimat do przechowywania przedmiotów z najróżniejszych materiałów. To właśnie domki drewniane powinny być zaadaptowane przez nas do dokonywania drobnych prac wewnątrz. W lecie nie będzie w nich zbyt gorąco, a w zimie zbyt zimno. W drewnianych domkach też najlepiej będzie sprawowało się drewno kominkowe, które często magazynujemy w ogrodach. Poza tym, domki narzędziowe z drewna bardzo dobrze komponują się z zieloną przestrzenią ogrodową i łatwo jest z ich udziałem stworzyć ciekawie wyglądający zakątek w ogrodzie.
Drewniane budynki nie powinny mieć dostępu do naturalnego podłoża.
Można zabezpieczyć je bloczkami betonowymi lub fundamentami. Fot. Ogrodosfera.pl
Niestety jednak, drewno ma swoje wady: przede wszystkim, trzeba je konserwować i zabezpieczać przed działaniem wilgoci. W zetknięciu z silnym promieniowaniem, mogą się z biegiem lat wypaczać. Poza tym, zakup domku drewnianego nie jest najtańszą możliwą opcją. Surowiec jest drogi, a im lepsze są jego naturalne właściwości zabezpieczające przed działaniem czynników niszczących, tym cena jest wyższa. Najniższe ceny zwykle możemy spotkać tam, gdzie konstrukcja jest stworzona z surowego drewna iglastego. Najdroższe będą domki narzędziowe z drewna egzotycznego – rzadko zresztą w Polsce spotykane. Rozwiązaniem pośrednim między rodzimą akacją lub świerkiem pochodzących z naszej strefy geograficznej a gatunkami egzotycznymi jest zakup domku z gatunków drzew iglastych pochodzących z północy Europy.
Zdecydowanie tańsze są domki z tworzywa sztucznego lub metalu. Prym wiodą tutaj szczególnie domki z PCV, uniwersalnego, odpornego na działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych tworzywa. Domki tego typu są lekkie, dzięki czemu bez problemu można przenosić je z miejsca na miejsce. Są także łatwe w montażu i nie wymagają żadnych okresowych zabiegów konserwujących. Nie powinien nas także odstraszać wygląd takich domków. Dzięki nowoczesnym technologiom, możliwe jest tutaj uzyskanie jak najbardziej naturalnego wyglądu, imitującego drewno i świetnie wkomponującego się w przestrzeń ogrodową.
Domki narzędziowe metalowe
Domki narzędziowe z metalu mają zbliżone właściwości do tych, którymi charakteryzują się domki plastikowe. Są wodoodporne, niestraszne im wichury i długotrwałe pozostawanie w pełnym słońcu. Łatwo jest je utrzymać w czystości i nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Wystarczy je raz na jakiś czas umyć wodą ze szlaucha ogrodowego. Niestety jednak tutaj trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że metal zachowuje wysoki stopień przewodnictwa cieplnego.
Na zdjęciu: metalowy domek na narzędzia ogrodowe
Jak wygląda montaż domku narzędziowego krok po kroku: