Poradnik przedsiębiorcy: jak znaleźć więcej czasu dla siebie?

Brak czasu to zawodowa choroba przedsiębiorców. Czy również Twój kalendarz jest przepełniony? Istnieją skuteczne sposoby, aby temu zaradzić. Zastosuj wskazówki z tego artykułu, a wkrótce poczujesz, że masz więcej czasu.

Deleguj zadania

Być może nie musisz wykonywać całej pracy samodzielnie. Jeśli posiadasz odpowiednie zasoby finansowe, oddeleguj część zadań na kogoś innego. Uprzedzając Twoje pytanie – nie, nie musi to oznaczać zatrudnienia dodatkowego pracownika!

--- REKLAMA ---

Skuteczny sposób na poluzowanie grafiku przedsiębiorcy to skorzystanie z outsourcingu. Co to takiego? Termin ten pochodzi z języka angielskiego i odnosi się do korzystania z zewnętrznych źródeł. W biznesie oznacza to zlecanie procesów określonym osobom lub podmiotom, które nie są integralną częścią firmy. Świetnym przykładem takiego zabiegu jest outsourcing IT. Jeśli zdecydujesz się na usługę tego typu, będziesz mógł zdjąć ze swoich barków obowiązki związane z informatyczną obsługą przedsiębiorstwa.

Ustal priorytety

Prowadząc firmę, łatwo wpaść w niekończący się wir pracy. Czy jednak wszystkie wykonywane zadania są warte Twojej uwagi? Po przeanalizowaniu struktury obowiązków wielu przedsiębiorców dochodzi do wniosku, że z części z nich można zrezygnować.

Oczywiście nie oznacza to, że możesz w każdej chwili bezkarnie pożegnać się z pracą, której nie masz ochoty wykonywać. Niektóre czynności są rzeczywiście kluczowe dla rozwoju firmy, ale inne stanowią opcjonalny dodatek. Dlatego oczyszczanie się z niepotrzebnych obowiązków należy zacząć od ustalenia priorytetów. Zdecyduj, które obszary funkcjonowania Twojego przedsięwzięcia są najważniejsze i poświęcaj im większość swoich zasobów.

Bądź asertywny

Prowadzisz firmę? Z pewnością przyda Ci się umiejętność odmawiania! Im dłużej będziesz rozwijał swój biznes, tym większa presja będzie spoczywała na Twoich barkach. Musisz być gotowy na to, że klienci, kontrahenci i inne osoby związane z Twoimi projektami będą próbowały naruszać Twoje granice dla własnych korzyści. Nie ma w tym zresztą nic niestosownego – świat pieniędzy rządzi się swoimi prawami, które należy zaakceptować. Jednocześnie warto jednak zachować asertywność, by móc odmówić obowiązków lub czynności, które zabrałyby Twój prywatny czas.

Trzymaj się z dala od prokrastynacji

Przedsiębiorca sam wyznacza czas i tempo swojej pracy. Ta nieoceniona zaleta prowadzenia firmy ma jednak ciemną stronę. Właściciel biznesu nie posiada nad sobą przełożonych, którzy mogliby zmotywować go do działania w momencie słabości. Dlatego często zdarza się, że przedsiębiorców rujnuje prokrastynacja. Jak poradzić sobie z nią raz na zawsze?

Uniwersalne antidotum na ten problem nie istnieje. Nie brakuje jednak wartościowych materiałów edukacyjnych i narzędzi, które pozwalają zapanować nad własnymi destruktywnymi tendencjami. Jeśli borykasz się z prokrastynacją, pamiętaj, że nie jesteś sam. Według badań przeprowadzonych w naszym kraju ponad 80% Polaków ma problem z odkładaniem na później. Na szczęście nikt nie jest skazany na prokrastynację. Wystarczy odrobina świadomej pracy, a wkrótce poczujesz, że możesz odzyskać kontrolę nad swoim czasem!

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments