Pompa głębinowa to urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest pompowanie wody, najczęściej z dużych głębokości. Są to zwykle urządzenia wirowe z elementem roboczym w postaci wirników łopatkowych, zwiększających pęd cieczy. Pompy głębinowe pracują zanurzone w wodzie, dlatego wykorzystuje się je często przy pracy nad studniami głębinowymi. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego typu urządzeń?
Pomysł pompy głębinowej pojawił się prawie sto lat temu w głowie Armaisa Arutunoffa, który pod koniec lat 20 zeszłego stulecia po raz pierwszy zastosował takie urządzenie na polu naftowym. Ten rosyjski inżynier w 1923 roku wyemigrował do USA, by tam zrewolucjonizować technologię wydobycia ropy. Na rynku zatapialne pompy turbinowe produkowane według jego pomysłu pojawiły się już w 1929 r. Pionierem w dziedzinie produkcji tego typu urządzeń była firma Pleuger Pumps. To właśnie w jej fabrykach powstała poprzedniczka używanej do dziś wielostopniowej pompy głębinowej.
Pompy głębinowe wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba czerpania cieczy z większych głębokości. Tego typu urządzenia służą do m.in.
• pompowania wody ze studni głębinowych,
• czerpania wody pitnej ze zbiorników głębinowych, wolno stojących lub z ujęć kręgowych do użytku własnego, lub dla przemysłu,
• wypompowywania ropy z szybów naftowych,
• obniżania poziomu wody,
• czerpania wody w rolnictwie,
• odwadniania kopalń i innych instalacji podziemnych,
• itd.
Pompy głębinowe doskonale sprawdzają się nie tylko przy pompowaniu wody pitnej, morskiej, surowej oraz wód termalnych i mineralnych, ale także innych cieczy. W tym ostatnim przypadku warto udać się po poradę do eksperta lub napisać do samego producenta, który poinformuje nas, co dokładnie możemy pompować, wykorzystując zakupione urządzenie i jaki konkretnie model powinniśmy nabyć, by już na samym starcie nie doprowadzić do kosztownej awarii. Specjaliści zwracają uwagę, by pompowana ciecz nie była nadto zanieczyszczona. Brud i osady działają niszczycielsko na silnik i elementy mechaniczne pompy. Jeżeli pracujemy w wyjątkowo zanieczyszczonym środowisku wodnym, urządzenie należy co jakiś czas dokładnie konserwować.
Wiele osób zamieszkujących w domu jednorodzinnym myśli o własnym źródle wody. Pojawia się wtedy pomysł studni kopanej lub głębinowej, która uniezależni właściciela posesji od wody użytkowej. Jest to moment, w którym należy pomyśleć o solidnej pompie głębinowej. W tym przypadku jednak należy mieć na uwadze, że urządzenie zamontowane będzie na stałe, a zatem jego jakość powinna być najlepsza. Jest to gwarancja niezawodnej dostawy wody do gospodarstwa. Konstrukcja takiego zespołu jest dość prosta: pompa głębinowa montowana jest bezpośrednio w studni, natomiast hydrofor znajduje się w domu.
Nowoczesne pompy głębinowe to urządzenia w pełni automatyczne. Należy przez to rozumieć, że człowiek nie musi już czuwać nad ich pracą, gdyż uruchamiają się one samoczynnie w momencie poboru wody, a wyłączają, kiedy ten pobór się kończy (bo np. spadł poziom wody). Za sygnalizację poziomu cieczy, a co za tym idzie sterowanie pompą, odpowiedzialny jest często wyłącznik pływakowy. Zarówno budowa, jak i zasada jego działania są dość banalne: jeśli woda się podniesie, wyłącznik przechyla się razem z nią, aktywując pompę. Kiedy natomiast lustro się obniża, wyłącznik opada, wyłączając pompę.
Chcąc zminimalizować możliwość awarii lub szybkiego zużycia się urządzenia, w pompach głębinowych montuje się zbiorniki hydroforowe. Ich zadaniem jest gromadzenie niewielkiej ilości wody oraz ciśnienia, co ogranicza częstotliwość załączeń urządzenia. W nowoczesnych pompach montowane są również wyłączniki ochronne zapewniające ochronę przed gwałtownymi skokami napięcia. Urządzenia dostępne na rynku wolne są od ryzyka udarów prądowych lub hydraulicznych – dziś silniki mają zazwyczaj bardzo płynny, łagodny start. Wiele pomp głębinowych wyposażonych jest już w elementy chroniące silnik przed wyjątkowo niszczycielskim suchobiegiem. Dzisiejsze pompy głębinowe to urządzenia właściwie bezawaryjne, wydajne, a przede wszystkim wytrzymałe.
Podstawowymi elementami pompy głębinowej jest zatapialny silnik z korpusem ssawnym oraz mechanizm odprowadzający wodę. Umieszczony na końcu zespołu pompowego korpus końcowy, pozwala na podpięcie urządzenia rurociągu. Hermetyczna pompa głębinowa zbudowana jest zatem z zatapialnego silnika elektrycznego, pompy, zasysającego ciecz smoka, przewodu tłocznego (czyli po prostu rury) oraz kabla, który doprowadza energię elektryczną do silnika.
Jeżeli pompa głębinowa służyć ma długo i bezawaryjnie (a takie jest przecież założenie), należy rozejrzeć się za solidnym, nowoczesnym sprzętem. Można zwrócić uwagę na propozycję firmy Kärcher. Jej pompa BP 4 DEEP WELL stworzona została z myślą o pompowaniu wody ze studni głębinowych lub zbiorników na deszczówkę. Zwraca uwagę solidny korpus wykonany ze stali szlachetnej. Tego typu konstrukcja sprawia, że urządzenie będzie odporne na mechaniczne urządzenia oraz wstrząsy o różnym natężeniu. Pompa głębinowa Kärchera została również wyposażona w zintegrowaną stopkę, która unosi nieco pompę, ograniczając tym samym zasysanie elementów niepożądanych, takich jak piasek czy muł. Przed zanieczyszczeniami chroni także stalowy filtr. Wyłącznik on/off z bezpiecznikiem jest niezwykle łatwy w użyciu, a przede wszystkim bezpieczny. Lina mocująca dołączona do BP 4 DEEP WELL ma 15 metrów.
Warto zwrócić uwagę na solidną obudowę pompy i gwintowane przyłącze, które wykonano ze stali szlachetnej. Dzięki nim urządzenie wydaje się nie do zdarcia.
To jednak nie wszystko. Oprócz pomp głębinowych Kärcher ma w swojej ofercie również pompy Home & Garden, służące nawadnianiu ogrodu oraz dostarczaniu wody wprost do gospodarstwa domowego. Osobnym typem są natomiast pompy do beczek, które zasysają wodę z pojemników i tłoczą ją przez wąż do zewnętrznych urządzeń służących nawadnianiu ogrodu.
Właścicielem sklepu i marki TwojeCentrum.pl jest firma PREZO Michał Loba / Based on osCommerce and OS-Template
Copyright 2003-2018 TwojeCentrum.pl