Sprężarki tłokowe są najbardziej znanym i najczęściej wykorzystywanym rodzajem kompresorów. Mają szerokie zastosowanie w domu, jak również w warsztatach mechanicznych, ślusarskich czy komputerowych. Są tanie w porównaniu do innych rodzajów sprężarek zarówno na etapie zakupu, jak i utrzymania. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa sprężarka tłokowa i na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu.
Czym jest sprężarka tłokowa?
Sprężarka tłokowa to urządzenie, które służy do sprężania gazu (powietrza), dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej pochodzącej z wbudowanego w nie silnika. Sprężarki tłokowe inaczej nazywa się także „wyporowymi” lub „kompresorami”. Różnią się pomiędzy sobą zastosowaniem, wydajnością i rozmiarami zbiornika. Najczęściej są wykorzystywane np. do pompowania i zmiany kół w aucie, odkręcania śrub, malowania i lakierowania.
Rodzaje sprężarek tłokowych
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje sprężarek tłokowych:
- olejowe – wykorzystują olej do smarowania i chłodzenia części, a także łagodzenia napięć i tarć, powstających we wnętrzu urządzenia podczas jego użytkowania;
- bezolejowe – nie wymagają stosowania oleju, dzięki czemu powietrze wydmuchiwane z urządzeń ma znacznie wyższy poziom czystości. Są łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ nie ma konieczności wymiany oleju i filtrów olejowych.
Oprócz tego wymienić można niewielkie sprężarki, jak również większe modele, które dostępne są w wariantach na kółkach i stacjonarnych – montowanych na stałe np. na rampach.
Zastosowanie sprężarek tłokowych
Sprężarki tłokowe wykorzystuje się zarówno w niewielkich, przydomowych warsztatach, jak i dużych zakładach przemysłowych. Sprężarka tłokowa znajdzie zastosowanie również w warsztatach mechanicznych, na liniach produkcyjnych, w serwisach RTV/AGD, zakładach lakierniczych, ślusarskich i kamieniarskich.
W miejscach, w których wymagane jest zachowanie maksymalnej higieny, stosuje się sprężarki tłokowe bezolejowe. Wówczas cząsteczki oleju nie dostają się do sprężanego powietrza. To z kolei umożliwia wykorzystanie ich w zakładach chemicznych, laboratoriach, gabinetach medycyny estetycznej, kosmetologicznych i stomatologicznych, a także w branży spożywczej.
Sprężarki tłokowe – zasada działania
Wśród podstawowych elementów sprężarki tłokowej wymienić należy: cylinder, głowicę oraz układ korbowy. Jej bardziej szczegółowa budowa obejmuje płytę zaworową, tłok i sworzeń tłoka, obudowę, głowicę, cylinder, wał korbowy, korbowód, płytkę ssącą i zaworek tłoczący.
Sprężarka tłokowa po jej uruchomieniu przekształca energię elektryczną z silnika na energię kinetyczną wału, który napędza blok tłokowy. Cała jej zasada działania opiera się na posuwisto-zwrotnym ruchu tłoka. Kiedy ten wprawiany jest w ruch, w urządzeniu wytwarza się ciśnienie – następuje konwersja uzyskanej energii na energię sprężonego gazu.
Na co zwracać uwagę, podczas zakupu sprężarki tłokowej?
Przede wszystkim należy się zastanowić, jakie będzie przyszłe zastosowanie sprężarki. Do domu wybiera się zazwyczaj tańsze i mniej wydajne sprzęty, niż do serwisów mechanicznych czy zastosowań przemysłowych. Sprawdź:
- wydajność sprężarki – określa się ją w litrach na minutę; może to być od 50 do 1000 l/min pracy;
- ciśnienie robocze – podawane w barach; najczęściej spotyka się modele 8, 10 i 12 bar;
- moc silnika – w domowych zastosowaniach rekomenduje się wybór mocy w okolicach 1-1,5 KM, w półprofesjonalnych 2-3 KM, natomiast w profesjonalnych, powyżej 4 KM;
- klasę czystości powietrza – która jest zupełnie różna dla sprężarek olejowych i bezolejowych, ale na ogół przyjmuje się, że resztkowa zawartość oleju w powietrzu nie powinna przekraczać 3 mg/m3;
- pojemność i układ zbiornika – zbiorniki mogą być umieszczone w sprężarkach w orientacji pionowej lub poziomej; w domowych zastosowaniach optymalna pojemność zbiornika to od 25 do 50 litrów, a w przypadku większych potrzeb np. 150-200 litrów.
Oprócz tego pod uwagę należy wziąć oczywiście cenę i poziom hałasu, jaki generuje sprężarka. Najczęściej jest on podawany w decybelach (dB), mierzonych w odległości 1 metra od sprężarki. Za relatywnie ciche kompresory uznaje się te, które nie przekraczają 80 dB podczas pracy. Trzeba jednak brać pod uwagę, że im większa moc kompresora, tym głośniej będzie pracował.
Sprężarki tłokowe – zalety
Sprężarki tłokowe są względnie tanie w użytkowaniu i utrzymaniu, ponieważ nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawet po wielu latach użytkowania można je naprawiać, ponieważ stosuje się w nich proste rozwiązania konstrukcyjne. Wśród innych zalet sprężarek tłokowych można wymienić to, że:
- są wydajne i łatwe w obsłudze;
- zapewniają świetny stosunek ceny do jakości – są niedrogie w porównaniu do innych rodzajów sprężarek;
- są oszczędne pod względem dysponowania energią.
Wiesz już, na co zwracać uwagę, wybierając sprężarki tłokowe. Znajdź idealną sprężarkę dla siebie i ciesz się mnogością jej zastosowań!