Podłogi drewniane – wybór na lata

Materiał zewnętrzny

Podłogi drewniane mogą przez długi czas wyglądać jak nowe – ten surowiec stanowi gwarancję trwałości i solidności. Wiele zależy jednak od rodzaju drewna oraz regularnej pielęgnacji posadzki. Znaczenie mają także inne czynniki, jak na przykład obecność wilgoci oraz częstotliwość użytkowania powierzchni.

Podłogi drewniane – które gatunki będą najtrwalsze?

Za położeniem posadzki z drewna przemawia fakt, że jest ono jest niezwykle wytrzymałe. Dzięki temu, nie trzeba się obawiać, że za kilka lat trzeba będzie wymieniać całą podłogę. Najlepsze są twarde gatunki, takie jak m.in. dąb. Jest odporny na ścieranie i zachowuje swój wygląd nawet wtedy, gdy posadzka jest często używana. To stosunkowo jasny gatunek. Z tego powodu wygląda szczególnie dobrze w modnych, minimalistycznych wnętrzach, ale sprawdzi się też w pomieszczeniach utrzymanych w rustykalnym stylu. Godny uwagi ze względu na trwałość jest także m.in. jesion oraz bambus. Na stronie http://www.komfort.pl/pl/Podłogi-Drewniane/c/pd można zobaczyć, jak prezentują się podłogi drewniane z tych gatunków i przeczytać, w jakich pomieszczeniach warto je stosować.

Warto zastanowić się także nad wykorzystaniem bardziej egzotycznych rodzajów drewna, jak np. merbau, doussie, wenge lub iroko. Dają niepowtarzalny efekt aranżacyjny i mogą całkowicie odmienić charakter wnętrza. Wszystkie te gatunki cechuje niski skurcz i twarda struktura, wchłaniająca niewiele wody. Tego typu drewno jest szczególnie polecane do łazienek, gdzie podłoga ma częsty kontakt z wodą i jest narażona na działanie wilgoci.

Zabezpieczenie powierzchni

Skutecznym sposobem na przedłużenie wytrzymałości drewna, jest pokrycie go impregnatem, chroniącym przed wilgocią, pleśnią i grzybami. Deski przeznaczone do łazienek są wyjątkowo narażone na te czynniki. Z tego powodu muszą być szczególnie dokładnie pokryte preparatem – nie tylko z wierzchu, ale z każdej strony.

Poza impregnatem, warto też pomalować drewno olejem, np. z dodatkiem wosku. W przeciwieństwie do lakieru, dogłębnie wnika on w strukturę surowca. W ten sposób podłogi drewniane zostaną dodatkowo zabezpieczone przed wilgocią. Olej może też mieć duży wpływ na wygląd posadzki. Na rynku są dostępne oleje bezbarwne albo z kolorowymi pigmentami. Warto skorzystać z jednej z opcji kolorystycznych, by uatrakcyjnić wygląd swoich wnętrz.

Pielęgnacja drewna

Żeby cieszyć się gładką podłogą przez długi czas, trzeba też pamiętać o regularnym czyszczeniu. Piasek, a nawet kurz, mogą wnikać w szczeliny i je rozszerzać albo zarysowywać powierzchnie i w ten sposób niszczyć posadzkę. Z tego powodu, podłogi drewniane warto jak najczęściej odkurzać. Żeby zapobiec rysom, można też ponaklejać filcowe podkładki na nóżki mebli. Właściciele kotów i psów powinni dodatkowo dbać o to, by pazury ich pupili były zawsze obcięte – dzięki temu, na drewnie nie będą się pojawiały zadrapania.

Nie mniej ważne jest też czyszczenie podłogi. Nawet w przypadku tych gatunków drewna, które odznaczają się twardą strukturą, najlepiej używać jak najmniej wody i szybko osuszać powierzchnie. Trzeba też starannie dobierać preparaty do usuwania zabrudzeń. Powinna się na nich znajdować informacja, że nadają się do stosowania na naturalne powierzchnie.

Choć drewniana podłoga jest nieco droższa od zwykłych paneli, w wieloletniej perspektywie może się okazać korzystniejszym rozwiązaniem. Wystarczy odpowiednio dobrać gatunek surowca, zadbać o jego impregnację i pielęgnację, a drewniana posadzka przez lata zachowa swój pierwotny wygląd.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments