Płukanie uszu – czy można je wykonać samodzielnie w domu?

Materiał zewnętrzny

Płukanie uszu jest zabiegiem mającym na celu usunięcie nadmiaru woskowiny, która gromadzi się w przewodach słuchowych. Zabieg ten zazwyczaj przeprowadza lekarz w gabinecie. Czy jest to jedyny sposób na płukanie uszu? Dowiedz się, czy zabieg ten można przeprowadzić samodzielnie w domu.

Płukanie uszu to zabieg o charakterze leczniczym lub diagnostycznym. Od właściwego przeprowadzenia zabiegu zależy komfort, ale również zdrowie pacjenta. Dlatego prawidłowe wykonanie płukania uszu jest tak ważne.

Po co robi się płukanie uszu?

Najczęstszą przyczyną płukania uszu jest zaleganie czopów woskowinowych, które mogą powodować uczucie zatkania ucha, a w efekcie upośledzenia słuchu. Nadmierna produkcja woskowiny często jest uwarunkowana czynnikami genetycznymi, wpływającymi na szerokość kanału słuchowego. To oznacza, że im światło przewodów jest węższe, tym wydzielina z ucha szybciej przemieszcza się w kierunku małżowiny. Na szybkie gromadzenie się woskowiny w uchu wpływają też inne czynniki, takie jak nieodpowiednia higiena uszu, zanieczyszczenie środowiska albo częste używanie słuchawek.

Nierzadko również płukanie uszu wykonuje się w celu diagnostycznym – lekarz, który chce dobrze ocenić ucho pacjenta w badaniu otoskopowym, najpierw przepłukuje je z woskowiny. Zdarza się też, że zabieg ten należy przeprowadzić w celu wypłukania z ucha ciała obcego. W takim przypadku wprowadzana do ucha woda musi być pod bardzo niskim ciśnieniem.

Samodzielne płukanie ucha

Wiele osób decyduje się na samodzielnie czyszczenie zatkanego ucha. Zabiegi te są często wykonywane u dzieci przez rodziców, którzy wykorzystują w tym celu strzykawkę albo gruszkę wypełnioną wodą.

Specjaliści odradzają jednak samodzielne wykonywanie tego rodzaju działań. Może się bowiem zdarzyć, że nieodpowiednio podana woda utleniona do ucha https://wylecz.to/laryngologia/plukanie-uszu/ wyrządzi więcej szkód niż pożytku. W trakcie nieumiejętnie wykonywanego zabiegu może dojść do powikłań, takich jak urazy ucha zewnętrznego albo nawet przebicie błony bębenkowej. Dzieje się tak, kiedy woda jest wstrzykiwana do ucha zbyt gwałtownie albo końcówka strzykawki jest wprowadzana zbyt głęboko.

Wprowadzenie do ucha wody o nieodpowiedniej temperaturze również może skończyć się nieprzyjemnymi skutkami, takimi jak zawroty głowy w wyniku podrażnienia błędnika. Najlepiej więc udać się do lekarza, który przeprowadzi fachowo i skutecznie zabieg płukania uszu, wcześniej wykonując stosowne badanie metodą otoskopową (wziernikowanie uszu). Zdarza się też, że istnieją przeciwwskazania do płukania uszu. W takiej sytuacji lekarz oczyszcza uszy z woskowiny przy pomocy specjalnego haczyka.

Na co dzień zaleca się natomiast oczyszczanie ucha za pomocą kropli zawierających np. parafinę albo wodorotlenek sodu, a także okresowe wykonywanie czyszczenia uszu u laryngologa.

Pod żadnym pozorem nie wolno natomiast wypłukiwać samodzielnie ciał obcych z uszu. Nieumiejętnie wykonany zabieg może skutkować tym, że ciało obce dostanie się jeszcze głębiej do ucha, a także urazami uszu. Podejrzenie obecności ciała obcego w uchu stanowi więc wskazanie do pilnej konsultacji lekarskiej.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments