Pit 36 2020 – kompendium wiedzy dla podatnika

Materiał zewnętrzny

Rozliczenie na podstawie deklaracji podatkowej pit 36 jest wybierane najczęściej spośród wszystkich typów formularzy udostępnianych przez urzędy skarbowe. Jest to deklaracja, po którą sięga większość pracowników, zleceniobiorców, emerytów i rencistów, którzy osiągają dodatkowe przychody. Jeżeli i Ty rozliczasz się na podstawie pit 36 2020, dowiedz się więcej na temat formularza i obowiązujących Cię terminów.

 

1. Pit 36 2020 – kto jest zobowiązany do złożenia formularza?

2. Co z przychodami zwolnionymi z podatku?

3. Do kiedy złożyć pit 36?

 

Złożenie deklaracji podatkowej pit 36 2020 jest obowiązkiem wszystkich podatników, którzy osiągają określony rodzaj dochodów, a ich przychody są objęte obowiązkiem płacenia podatku dochodowego. Kto i do kiedy powinien złożyć pit 36 2020?

 

Pit 36 2020 – kto jest zobowiązany do złożenia formularza?

 

Pit 36 2020 składa większość pracowników, zleceniobiorców, emerytów i rencistów, dla których umowa o pracę, umowa o dzieło, emerytura lub renta nie są jedynym źródłem dochodów. Jeżeli dodatkowo podatnik osiąga przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, działów specjalnych produkcji rolnej, najmu, dzierżawy lub podnajmu, a także ze źródeł krajowych i zagranicznych, od których podatnik samodzielnie odprowadza zaliczki na podatek dochodowy. Formularz umożliwia rozliczenie podatku bez względu na wielkość prowadzonej działalności i wysokość dodatkowych dochodów osiąganych ze źródeł określonych w ustawie.

 

Co z przychodami zwolnionymi z podatku?

 

Deklarację podatkową pit 36 2020 składają podatnicy, którzy odprowadzają zaliczki na podatek według skali podatkowej 18% (od października 2019 – 17%) i 32%. Jeżeli przychody przez nich osiągane są zwolnione z podatku, składanie deklaracji w urzędzie skarbowym jest niewymagane – podatnik w żaden sposób nie musi rozliczać się z nich z fiskusem. Jeśli natomiast przychody są opodatkowane, jednak według innej skali, podatnik wybiera inny formularz niż pit 36.

 

Do kiedy złożyć pit 36?

 

Podobnie jak w przypadku innych formularzy, tak samo w przypadku pit 36 2020, podatnicy są zobowiązani do przestrzegania określonych terminów składania deklaracji. W 2020 roku pit 36 za rok 2019 składa się do 30 kwietnia (czwartek). Złożenie deklaracji po tym terminie jest równoznaczne z opóźnieniem, którego skutkiem jest nałożenie kar na podatnika. Co ważne, złożenie deklaracji w terminie jest lepszym wyborem, nawet gdy wypełni się ją nieprawidłowo niż zwlekanie z jej złożeniem. W przypadku błędów deklarację można złożyć ponownie jako korektę bez żadnych konsekwencji.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments