Pionizatory dla dzieci – czym się różnią i jak działają?

Pionizacja dziecka niepełnosprawnego ma niebagatelne znaczenie dla efektów prowadzonej rehabilitacji. Korzystanie z pionizatora pozytywnie wpływa zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną malucha. Jakie są rodzaje pionizatorów dla dziecka i na czym polega ich działanie? 

Czym jest pionizator?

Pionizator to sprzęt rehabilitacyjny przeznaczony dla osób niepełnosprawnych, które na skutek swoich dysfunkcji nie są w stanie utrzymać wyprostowanej postawy ciała. Pionizator pomaga odtworzyć określone wzorce ruchowe, dzięki czemu zapobiega konsekwencjom długotrwałego leżenia i siedzenia. 

--- REKLAMA ---

Pionizator dziecięcy ma budowę modułową pozwalającą na zmianę konfiguracji urządzenia zależnie od zmieniających się potrzeb małego pacjenta. Umieszczone w nim dziecko dla bezpieczeństwa przypinane jest specjalnymi pasami podtrzymującymi. 

Korzystanie z pionizatora jest rekomendowane dzieciom, które zmagają się z różnorodnymi schorzeniami upośledzającymi funkcje układu ruchu. Wśród nich można wymienić m.in.:

  • obniżone napięcie mięśniowe, 
  • mózgowe porażenie dziecięce, 
  • niedowład czterokończynowy, 
  • uraz rdzenia kręgowego, 
  • uraz mózgu, 
  • ciężkie zaburzenia równowagi. 

Pionizator dla małych dzieci powinien zostać wprowadzony od razu po zauważeniu problemów neurologicznych i nieadekwatnych dla wieku malucha trudności z przemieszczaniem się. 

Pionizator dla dzieci – zalety stosowania 

Pionizacja w rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego jest niezbędna dla utrzymania go w możliwie jak najlepszej kondycji zdrowotnej. Zachowanie pionowej pozycji ciała warunkuje prawidłową pracę organizmu, w tym układu oddechowo-krążeniowego, moczowego i pokarmowego. Przeciwdziała powstawaniu przykurczów i deformacji stawowych. Ma także ogromny wpływ na psychikę i rozwój emocjonalny dziecka, któremu umożliwia uczestnictwo w życiu rówieśniczym. Pionizator dziecięcy ułatwia ponadto codzienną opiekę nad dzieckiem i wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, np. zmianę pieluchy, mycie czy karmienie. 

Rodzaje pionizatorów dziecięcych 

Na rynku dostępne są dwa typy pionizatorów – statyczne i dynamiczne. 

Pionizator statyczny przeznaczony jest dla maluchów z najbardziej zaawansowanymi zaburzeniami ruchowymi, uniemożliwiającymi im podejmowanie prób chodzenia (np. cierpiących na porażenie mózgowe). Pionizator statyczny dla dziecka, choć nie zwiększa jego mobilności, jest niezbędny w profilaktyce wspomnianych wcześniej zmian wywołanych bezruchem.    

Model dynamiczny sprawdza się jako pionizator do nauki chodzenia – jest zalecany pacjentom, którzy mogą poruszać się samodzielnie, jednak z jakichś względów chód jest utrudniony. Pionizator dynamiczny dla dziecka doskonale sprawdza się po urazach czy operacjach, jako element rehabilitacji przyspieszającej procesy regeneracyjne. 

O tym, jaki pionizator dla dziecka wybrać, powinien zdecydować lekarz prowadzący terapię malucha (np. neurolog lub ortopeda). 

Poznaj ofertę pionizatorów dostępnych w esklep.brandvital.eu – https://esklep.brandvital.eu/produkty/sprzet-rehabilitacyjny/pionizatory,2,324 

Pionizator dla dziecka – cena 

Zakup pionizatora wiąże się z dość dużym wydatkiem. Zależnie od poziomu zaawansowania urządzenia należy przygotować się na koszty rzędu od 2 do nawet 6 tys. złotych. Istnieje jednak możliwość skorzystania z dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Refundacja może wynieść 2 tys. złotych. Wsparcie finansowe można uzyskać również z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – w tym przypadku kwota świadczenia może wynieść 3 tys. złotych. 

W pionizator najlepiej zaopatrzyć się w renomowanym sklepie medycznym. Daje to pewność, że kupujemy wysokiej klasy, sprawdzony sprzęt, a dodatkowo pozwala na skorzystanie z fachowego doradztwa wykwalifikowanego sprzedawcy.   

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments