Nasz trawnik pomimo regularnego podlewania, koszenia czy też stosowania różnego rodzaju nawozów, nie zawsze wygląda dokładnie tak, jakbyśmy tego od niego oczekiwali. Przyczyn takiego stanu może być kilka, ale najpowszechniejszymi są zaniedbania w zakresie odpowiedniej wertykulacji oraz aeracji. Te dwa zabiegi bardzo szybko są w stanie spowodować, że nasz trawnik będzie wyglądał pięknie i przede wszystkim zdrowo. Procesy wertykulacji oraz aeracji sprowadzają się do rozluźnienia podłoża, a także do pobudzania trawnika do dalszego krzewienia się.
Wertykulacja polega głównie na procesie nacięcia darni płytko i pionowo. Celem jest przede wszystkim usunięcie resztek starej, już martwej, darni.W jej warstwie bardzo często czają się różnego rodzaju grzyby oraz bakterie chorobotwórcze, których należy się jak najszybciej pozbyć, by zapewnić trawnikowi dalszy, zdrowy wzrost. Po wykonaniu zabiegu znacznie łatwiej przenika tlen, woda i światło słoneczne, więc nawożenie trawnika jest skuteczniejsze. Mech czy też chwasty to elementy, z którymi również bezbłędnie poradzi sobie wertykulator do trawy. Porosty czy mchy, a także rośliny, które są płytko zakorzenione, utrudniają właściwe zaopatrzenie naszego trawnika we wszystkie składniki, które są mu niezbędne do życia.
Wykonanie wertykulacji
Aby wykonać prawidłową wertykulacje trawnika konieczne jest posiadanie dedykowanych urządzeń, które znacząco ułatwią cały proces.
Wertykulator do trawy spalinowy lub elektryczny świetnie sprawdzi się przy dużych powierzchniach, które wymagają poężnych nakładów pracy. Proces wertykulacji rozpoczynamy od bardzo niskiego skoszenie trawy, dzięki czemu zabieg przeprowadzi się szybciej i łatwiej. Jednorazowy przejazd wertykulatorem do trawy może nie wystarczyć i często zabieg trzeba powtórzyć. Przy pierwszym przejeździe istotne jest to, by ustawić noże na niezbyt dużej głębokości, na przykład 5 mm, dopiero przy kolejnych podejściach można zwiększyć głębokość do ok. 10 mm.
Trawnik, który będzie poddawany wertykulacji nie może być młody i rzadki, ponieważ wertykulator go zniszczy. Powinien być dość gęsty i najlepiej co najmniej dwuletni. Musi być wilgotny, jednak gleba wierzchnia przy dotyku powinna być sucha. Po wykonaniu wertykulacji warto jest dociąć wszystkie krawędzie trawnika, tak by uporządkować jego linie i zadbać o prawidłowy, ponowny wzrost. To bardzo prosty w wykonaniu zabieg, a spowoduje, że nasz trawnik będzie wyglądał bardzo elegancko. Dodatkowo, rabaty z roślinami warto jest wysypać korą lub też pochodnym materiałem do ściółkowania.
Terminy zabiegów
Proces prawidłowej wertykulacji powinien być przeprowadzany co najmniej raz w roku. Najlepsza pora to późna wiosna lub jesień. Jeśli planujemy dodatkowe zasiewanie trawy czy roślin, to najlepiej wertykulator do trawy wykorzystać wczesną jesienią, tak by dać czas na ukorzenienie się. W sytuacji kiedy planujemy wertykulować trawnik wiosną, nie należy tego robić zbyt szybko, zaraz po okresie zimowym, ponieważ można łatwo wtedy usunąć również zdrowe, młode pędy. Najlepiej, jeśli zabieg odbędzie się na przełomie marca i kwietnia.
Zaraz po wertykulacji trawnik nie będzie oczywiście wyglądał idealnie, zwłaszcza taki, który był zaniedbywany przez długie lata, jednak już po kilku tygodniach zacznie się odbudowywać i będzie w znacznie lepszej kondycji. Pamiętając o regularnym wykorzystywaniu wertykulatora, będziemy mogli cieszyć się zdrowym trawnikiem przez wiele lat. Więcej szczegółów znajdziesz na http://www.gardena.com/pl/lawn-care/scarifier/.