Pielęgnacja stóp – najczęstsze problemy ze stopami. Jak dbać o stopy na co dzień?

Materiał zewnętrzny

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne są zadbane stopy. Chociaż jedynie przez część roku mamy okazję pokazywać je publicznie, na co dzień prezentujemy je najbliższym. Jakie są najczęstsze problemy ze stopami i jak sobie z nimi radzić?

Rogowacenie skóry dotyka niemal każdego

Skóra na stopach jest poddawana silnemu działaniu czynników zewnętrznych: noszenie nawet najwygodniejszych butów przez cały dzień nie sprzyja jej oddychaniu. Co więcej, podczas gdy zazwyczaj pamiętamy o tym, aby na bieżąco kremować pozostałe części ciała, tak o stopach zdarza nam się zapominać. Do czasu, gdy na piętach lub dużych palcach pojawią się nieestetyczne zrogowacenia.

Na swojej półce warto mieć sprawdzone kosmetyki i preparaty do manicure i pedicure, które pomogą przy nawet najbardziej wysuszonej skórze. Najlepsze są preparaty zawierające mocznik w silnym stężeniu – specjaliści polecają minimum 10%. Już kilka dni stosowania takiego kosmetyku pozwala widocznie poprawić stan skóry, a regularne jego nakładanie przywraca naturalny koloryt i fakturę. Wbrew pozorom, niewskazane jest stosowanie silnych pumeksów. Mogą one dodatkowo podrażniać skórę i zwiększać zrogowacenie.

Pęcherze i odciski – „pamiątka” po butach

Nieprzyjemną pamiątką po nowych butach często bywają pęcherze i odciski. Pod żadnym pozorem nie należy ich nakłuwać nawet, jeśli w środku znajduje się bezbarwny płyn. Takie działanie może doprowadzić do zakażenia rany i tym samym, o wiele dłuższego jej gojenia oraz nieprzyjemnych konsekwencji. Większość odcisków wchłania się sama, jeśli tylko zapewnimy im odpowiednie środowisko do regeneracji: stopy można namaczać w letniej wodzie z dodatkiem ziół, a następnie jak najwięcej chodzić boso (oczywiście po domu).

Wrastające paznokcie – bolesny kłopot

Problem wrastających paznokci dotyczy wielu osób. Najczęstszą przyczyną nie jest jednak czynnik chorobowy, a nieumiejętnie dokonywany pedicure. Pamiętajmy, że paznokcie u nóg powinny być przycinane równo – bez zaokrągleń na brzegach płytki paznokciowej. W tym celu najlepiej sprawdzają się cążki lub piłowanie szklanym pilnikiem.

Grzybica stóp – poważny problem zdrowotny

Jak walczyć z grzybicą stóp? Przede wszystkim warto upewnić się, że faktycznie chorujemy na grzybicę. W tym celu wskazany jest kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu lub bezpośrednio z dermatologiem. Specjalista oceni, czy naszym problemem jest grzybica i dobierze środki odpowiednie do stopnia zaawansowania choroby. Pamiętaj, aby nie bagatelizować takich objawów, jak łuszczenie się skóry między palcami, rogowacenie paznokci, ich nadmierna kruchość i wrastanie. Wszystkie te dolegliwości mogą świadczyć o zakażeniu.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments