Oszczędność od najmłodszych lat – lokaty i konta dla młodzieży

Materiał zewnętrzny

Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na to, od jakiego wieku warto założyć konta i lokaty dla młodzieży. Dobrze jednak przed podjęciem decyzji sprawdzić dostępne możliwości.

Wiele rodziców zastanawia się, czy konto dla dziecka to dobry wybór. Warto przed podjęciem takiej decyzji poznać zalety, jak i wady takiego rozwiązania. Dowiedz się więcej na ten temat! 

Nauka dysponowania pieniędzmi

Konto bankowe dla dziecka to dobry pomysł, by dziecko od jak najmłodszych lat uczyło się dysponowania pieniędzmi. To sposób, by ułatwić dziecku start i od początku edukować je w zakresie finansów, czy rozsądnego dysponowania pieniędzmi. Praktyka zawsze działa lepiej, niż tylko mówienie, jak to robić w przyszłości. Banki ma wiele produktów dla dzieci i młodzieży, dlatego warto z nich skorzystać.

Konta bankowe dla najmłodszych

Według prawa konto bankowe może posiadać dziecko od 13 roku życia, jednak dalej pod nadzorem rodzica bądź opiekuna prawnego. Tym samym, dziecko może posiadać rachunek, jednak po wcześniejszej zgodzie rodziców. Po ukończeniu 18 lat może już samodzielnie podejmować decyzje dotyczące umów, czy podpisywania dokumentów.

Ranking kont dla młodych 

Wybierając konto bankowe dla nieletnich, należy skupić się na kilku aspektach. Po pierwsze liczy się oprocentowanie środków na nim zgromadzonych, po drugie — koszty. Dobrze jest sprawdzić, ile miesięcznie faktycznie będzie kosztowało prowadzenie konta.

Warto pamiętać także, że często po ukończeniu 18 roku życia, bądź 26 po skończeniu studiów banki przekształcają konta dla młodych w standardowy rachunek, co może wiązać się z dodatkowymi bądź wyższymi opłatami.

By dobrze wybrać takie konto, przyda się: https://www.czerwona-skarbonka.pl/konto-dla-mlodych-ranking-najlepszych-kont/, gdzie znajdziesz zestawienie najlepszych kont do 18 i 26 roku życia. Nie zabraknie informacji o tym, czy konto jest darmowe, jaka jest cena za kartę, czy obowiązuje opłata za bankomaty i wiele innych. To ważne czynniki, które pozwolą zdecydować się na konto dopasowane do potrzeb. 

Lokata 

Nawet jeśli nie oszczędza się na niej bardzo dużo, to lokata i tak ma sens, szczególnie jeśli oszczędza się w dłuższej perspektywie czasowej. Przy wyborze lokat dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, dzięki którym łatwiej będzie zdecydować się na taką opcję, która najbardziej się opłaci. Po pierwsze, jaka jest kwota lokaty, ile ona trwa, ile razy można ją założyć, czy jest możliwość otwarcia lokaty przez internet, jakie jest jej oprocentowanie oraz, czy np. korzystna oferta jest dostępna dla wszystkich, czy dla nowych klientów. Tak samo, jak przy wyborze rankingów kont dla młodych przyda się ranking lokat: https://www.czerwona-skarbonka.pl/ranking-lokat/.

Karta przedpłacona 

To rodzaj karty, który bardzo często wybierany jest po to, by nauczyć młodsze osoby dysponowania swoimi pieniędzmi. Na taką kartę rodzice przelewają kieszonkowe. Nastolatek będzie mógł korzystać z karty, dopóki nie wyda całej kwoty na niej wpłaconej. To sprawia, że uczy się takiego planowania wypadków, by tych środków starczyło mu na jak najdłużej. 

Warto zadbać o to, by nastolatek już od wcześniejszych lat krok po kroku był nauczony zarządzania pieniędzmi, jak i obsługi produktów bankowych. To zdecydowanie mu się opłaci w przyszłości i pozwoli od razu zadbać o swoje finanse i podejmowanie racjonalnych decyzji. 

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments