Opiekunka Niemcy. Co jest opieką, a co nie jest?

Planujesz pierwszy wyjazd do pracy w Niemczech? A może dopiero rozważasz ten pomysł i szukasz ofert pracy, by zorientować się w wymaganiach? Widzisz siebie na tym stanowisku. Masz w sobie całe pokłady empatii i dużo zapału. Rozumiesz, że konieczność znajomości języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym przyda Ci się przy codziennej opiece. A także wtedy, gdy senior zasłabnie i trzeba będzie wezwać pomoc.

Teoretycznie masz więc spore szanse na zdobycie posady. A jednak coś wciąż Cię wstrzymuje. Często jest to stres spowodowany brakiem wiedzy. Na jaki temat? Głównie nie wiesz, na czym rzeczywiście będą polegać Twoje obowiązki. Nic dziwnego, że odwlekasz decyzję w nieskończoność.

Zakres obowiązków opiekunki w Niemczech zależy od stanu zdrowia seniora.

Agencje poszukują opiekunów o różnym profilu. Płeć czy wiek zatrudnianej osoby jest dobierana do tego, z kim starsza osoba najlepiej się czuje. Wszystkie opiekunki powinny otrzymać legalne zatrudnienie i co najmniej minimalne wynagrodzenie niemieckie stosowane w pracy w opiece. Najwyższe pensje oferowane są osobom, które chcą zapewnić pomoc seniorom wymagającym szczególnej opieki ze względu na ich stan zdrowia.

Praca w opiece wymaga przygotowywania i podawania posiłków.

Opiekunce w Niemczech zapewnia się darmowe zakwaterowanie i wyżywienie. Rodziny zatrudniające opiekunki nie zawsze korzystają jednak z cateringu. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że to opiekunka przygotowuje posiłki zgodnie z zaleceniami lekarza dla seniora. Jeśli podopieczny nie może spożywać ich samodzielnie, osoba zatrudniona karmi go, dbając przy tym o jego bezpieczeństwo.

Opiekunka lub opiekun osób starszych w Niemczech robi drobne zakupy.

Za zakupy płaci oczywiście senior lub jego bliscy. Zakupy trzeba jednak zrobić. Zazwyczaj dokonuje się ich podczas wspólnych spacerów ze starszą osobą. Jeśli z jakichkolwiek względów nie może ona wychodzić z domu, wszystko zależy od ustaleń z rodziną. Czasem opiekunkę ktoś zastępuje na czas robienia zakupów. Zdarza się też, że dostawa produktów spożywczych i higienicznych do domu okazuje się lepszym rozwiązaniem.

Pomoc w higienie i czynnościach fizjologicznych w pracy opiekunki Niemcy.

Opiekunka osoby starszej jest świadoma już podczas wyjazdu, czy senior potrzebuje pomocy w załatwianiu czynności fizjologicznych. Zdaje sobie również sprawę, czy podopieczny może samodzielnie się umyć, obciąć paznokcie i wstać z łóżka. Podejmując pracę w opiece w Niemczech zawsze uzyskasz szczegółowe informacje na ten temat. Od Ciebie zależy, którą posadę przyjmiesz, gdy pozytywnie przejdziesz proces rekrutacji.

Praca dla opiekunek w Niemczech wiąże się z dbaniem o odzież i ubieraniem.

Legalna praca dla opiekunek i opiekunów do złudzenia przypomina przebywanie we własnym domu razem z bliskim potrzebującym opieki lub towarzystwa. Do codziennych obowiązków wlicza się często pranie i prasowanie. Jeśli senior ubiera się samodzielnie, nie trzeba mu pomagać. W innym przypadku warto robić to w atmosferze szacunku i sympatii dla podopiecznego.

Wspólny czas i aktywizacja seniora w ofertach pracy dla opiekunek.

Oferty pracy dla opiekunek osób starszych często zawierają tajemnicze słowo aktywizacja. Co się pod nim kryje? Zazwyczaj chodzi o zachęcanie seniora do podejmowania wyzwań adekwatnych do jego stanu zdrowia. Wspólne spacery, wycieczki do kina lub muzeum, granie w szachy, warcaby czy wożenie go na zajęcia z garncarstwa. Te i podobne aktywności zwiększają poczucie własnej sprawczości podopiecznych, którzy czują się wystarczająco bezradni, potrzebując opieki.

Na czym polega sprzątanie podczas pracy w Niemczech?

Tylko i wyłącznie na utrzymywaniu w czystości wspólnie wykorzystywanych powierzchni. Chodzi o to, by w domu będącym miejscem pracy opiekunki w Niemczech, panował porządek. Odkurzanie, ścieranie kurzu, mycie naczyń to czynności, które wchodzą w grę. Do obowiązków opiekunki nie należy zaś sprzątanie dawno nie używanego garażu czy strychu.

Język niemiecki przyda się do pilnowania terminów wizyt lekarskich.

Praca jako opiekunka wiąże się również z nadzorowaniem przyjmowania leków. W tym punkcie warto zaznaczyć, że prawo w Niemczech jest pod tym względem dość restrykcyjne. Opiekunki nie tylko nie mogą robić zastrzyków – nawet gdy w Polsce pracowały jako pielęgniarki. Nie wolno im również podawać leków. Mogą jedynie czuwać nad tym, czy podopieczny je przyjmuje.

Opieka Niemcy. Komunikacja z rodziną podopiecznego.

W aktualnych ofertach pracy w Niemczech rzadko pojawia się wzmianka o konieczności utrzymywania kontaktu z bliskimi seniora. Jest to bowiem sprawa dość indywidualna. Osoby do prowadzenia domu i opieki są często zatrudniane z powodu autentycznej troski o starszą osobę. Wraz z doświadczeniem w opiece osób starszych przychodzi jednak świadomość, że czasem wystarczą tylko skrótowe informacje udzielane bliskim.

Szukasz pracy w Niemczech dla opiekunek? Skontaktuj się z nami Jobs.pricura.de/pl/. Gwarantujemy organizację transportu tam i z powrotem oraz stałe wsparcie w Twoim ojczystym języku na miejscu.

3 2 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments