Olejowanie podłogi – kiedy będzie lepsze niż lakierowanie?

Materiał zewnętrzny

Podłoga wykonana z naturalnego drewna wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą spowodować jej zniszczenie. W tym celu najczęściej wykorzystuje się specjalne lakiery albo oleje.

Lakierowanie i olejowanie podłóg drewnianych

Drewno naturalne jest materiałem bardzo wytrzymałym, trwałym, a także ciepłym i ekologicznym. Stosowane jest ono bardzo często w różnych wnętrzach, w tym także w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Wybierane jest głównie na podłogi. Podłogi z drewna naturalnego, w tym podłogi z desek, klepek czy paneli, wymagają również odpowiedniego zabezpieczenia. W tym celu przeprowadza się olejowanie podłogi lub też jej lakierowanie. Część z takich materiałów, głównie panele, są zabezpieczane fabrycznie przez producenta. Inne – deski i parkiety – będą wymagały zabezpieczenia po ułożeniu. 

Olejowanie czy lakierowanie – co lepsze?

Zarówno olejowanie podłogi, jak również jej lakierowanie posiada określone zalety i wady. Klient, który chce zdecydować się na podłogę z drewna naturalnego, będzie musiał zatem rozważyć każdą z nich. Olejowanie to metoda polegająca na pokryciu podłogi olejami lub woskami naturalnymi. Wnikają one we wnętrze drewna i zabezpieczają je przed zabrudzeniem, rozsychaniem, pogłębiają kolor. To metoda naturalna, ale nietrwała – olejowanie podłogi należy powtarzać, nawet dwa razy do roku. Bardziej trwałe jest lakierowanie. Stosuje się wtedy różne rodzaje lakierów, na przykład błyszczące, satynowe czy matowe. To trwalszy sposób zabezpieczenia drewna. Lakier tworzy na nawierzchni twardszą powłokę, która jest bardziej odporna na uszkodzenia. Lakierowanie nie pozwala jednak drewnu na oddychanie.

Olejowanie warto wybrać wtedy, gdy:

  • zależy nam na całkowitej naturalności podłogi
  • chcemy zachować jak najbardziej naturalny wygląd drewna
  • zależy nam na zmianie koloru drewna
  • podłoga drewniana ma znaleźć się w łazience – tam drewno musi oddychać

Olejowanie można wykonać we własnym zakresie albo zlecić te prace doświadczonym w tej branży firmom.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments