Odbiór mieszkania od dewelopera – protokół

Materiał zewnętrzny

Spełniając marzenia o własnym mieszkaniu, bardzo często decydujemy się na mieszkanie deweloperskie. Jest ono atrakcyjne z różnych względów. Przede wszystkim inwestor często ma wpływ na to, by zrealizować je według własnego pomysłu – ma wpływ na przesunięcie ścianek działowych, może urządzić je w zupełnie dowolny sposób. To atrakcyjna oferta.

Trudności zaczynają się, gdy musi odebrać mieszkanie i sporządzić protokół odbioru.

Mieszkanie deweloperskie – jak je odebrać?

W momencie, w którym mieszkanie jest gotowe, inwestor ma obowiązek odebrać to, w jaki sposób zostało zrealizowane przez dewelopera. Wykonuje odbiór techniczny. Jest to bardzo ważny moment z perspektywy odbierającego, gdyż musi obejrzeć i ocenić wszystkie zakamarki i sprawdzić, czy stan faktyczny zgadza się z zapisami w umowie deweloperskiej, z normami budowlanymi, czy nie ma żadnych wad i usterek, nawet tych mechanicznych, które często wynikają z tempa pracy ekipy budowlanej. Odbiór mieszkania jest niezwykle istotny z kilku względów. Pierwszy związany jest z tym, że inwestycja przed realizacją ma określony standard, który oferuje deweloper i akceptuje nabywca, dlatego warto pamiętać o tym, by dokładnie skonfrontować to, co znajduje się umowie deweloperskiej z tym, co dostrzegamy w mieszkaniu. Ważne jest sprawdzenie jakości, skontrolowanie montażu, ponieważ zdarza się, że niepoprawne elementy generują później dodatkowe koszty. Kolejnym istotnym aspektem odbioru jest sprawdzenie tego, czy nie ma usterek mechanicznych: przetarć, rys na szybach, parapetach, nieszczelności. Ważne jest też sprawdzenie, czy instalacja została poprowadzona zgodnie z planem. Najtrudniejszym aspektem jest skontrolowanie zgodności metrażu z umowy ze stanem faktycznym, a także kontrola odchyłków i innych aspektów, na których zazwyczaj zna się tylko specjalista.

Odbiór mieszkania ze specjalistą – protokół odbioru

W sytuacji, w której inwestor nie czuje się na siłach, by podjąć się odbioru mieszkania w pojedynkę, warto zlecić to zadanie inżynierowi, który zajmuje się odbiorami zawodowo. Jest to niezwykle komfortowe, bo daje poczucie bezpieczeństwa. Inżynier wykona odbiór zgodnie z przygotowaną wcześniej listą kontrolną. Na podstawie wiedzy i doświadczenia, będzie wiedział, jakie wady i usterki są kosztowne, a jakie można naprawić bardzo szybko. Odbiór mieszkania daje ogromną szansę inwestorowi, by ustrzec się niepotrzebnych wydatków związanych z poprawianiem wad i usterek zrealizowanych przez wykonawcę dewelopera. Dzięki wprawnemu oku inżyniera można spisać protokół, w którym uwzględni się wszystkie istotne wady, zachęcamy też do przeczytania więcej o protokołach odbioru mieszkania od dewelopera. Ważne, że do protokołu musi odnieść się deweloper. Najczęściej ma obowiązek poprawić wszystko na własny koszt. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy protokół zostanie sporządzony poprawnie.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments