Nawet znikoma ilość alergenów wziewnych w powietrzu może wywołać nieprzyjemne dolegliwości u osób, które są na nie uczulone. Jedną z najlepszych form ochrony dla alergików wydaje się być dobry oczyszczacz powietrza. Czy takie urządzenie rzeczywiście jest w stanie wyeliminować alergeny?
Sposób działania oczyszczacza powietrza
Oczyszczacz powietrza to urządzenie, w którego budowie najważniejszą rolę odgrywają system filtrujący oraz wiatrak, nazywany także wentylatorem. Wiatrak wymusza przepływ powietrza przez wnętrze oczyszczacza, gdzie znajduje się system filtracyjny złożony z jednego bądź kilku filtrów. Filtry te odpowiedzialne są za zatrzymywanie zanieczyszczeń obecnych w oczyszczanym powietrzu, które następnie jest z powrotem wydmuchiwane do otoczenia. W części urządzeń znajdują się również technologie oczyszczające powietrze, które nie są filtrami, ale wspomagają ich działanie. Ponadto oczyszczacz może być wyposażony w dodatkowe funkcje, na przykład nawilżania powietrza.
Rodzaj usuwanych zanieczyszczeń
To właśnie rodzaj filtrów oraz dodatkowych technologii obecnych w oczyszczaczu powietrza decyduje o tym, które zanieczyszczenia jest w stanie usuwać urządzenie i z jak wysoką skutecznością. Obecnie w oczyszczaczach wykorzystywane są przede wszystkim:
- filtry wstępne – zatrzymują wyłącznie większe zanieczyszczenia, takie jak grubszy kurz czy sierść,
- filtry HEPA – wychwytują drobne cząsteczki stałe, w tym pył zawieszony, pyłki roślinne, kurz i zarodniki pleśni,
- filtry węglowe – pochłaniają LZO i zanieczyszczenia gazowe, a także neutralizują brzydkie zapachy,
- filtry zimnokatalityczne – oczyszczają powietrze m.in. z tlenku węgla, amoniaku, benzenu i siarkowodoru,
- jonizatory powietrza – ułatwiają eliminację wirusów i bakterii oraz odświeżają powietrze poprzez nasycenie go jonami ujemnymi,
- lampy UV – zwalczają wirusy i bakterie, niszcząc ich DNA.
Idealny oczyszczacz powietrza dla alergika
Biorąc pod uwagę możliwości poszczególnych technologii filtracyjnych, możemy stwierdzić, iż w przypadku oczyszczacza powietrza dla alergików najważniejszą rolę odgrywa filtr HEPA. To skuteczna ochrona przy alergii na roztocza, a także na pyłki, sierść zwierzęcą czy pleśń. Jakie inne warunki poza obecnością filtra HEPA powinien spełniać oczyszczacz powietrza dla alergików? Przede wszystkim jego wydajność musi być odpowiednia do powierzchni pomieszczenia, w którym sprzęt będzie pracował. Jeśli CADR jest zbyt mały w stosunku do metrażu, to efekt procesu oczyszczania nie będzie w pełni satysfakcjonujący. Ponadto istotną rolę odgrywa głośność pracy – gdyż zbyt hałaśliwe urządzenie będzie przyczyną dyskomfortu, zwłaszcza podczas snu – jak również koszty eksploatacji, czyli cena i żywotność filtrów wymiennych oraz zużycie prądu. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Jak wybrać oczyszczacz powietrza dla alergika”.
Czy oczyszczacz na alergię musi być drogi?
Chociaż na rynku znajduje się wiele oczyszczaczy powietrza kosztujących ponad 2000 złotych, to równie dobre rezultaty można uzyskać dzięki urządzeniom znacznie od nich tańszym. Na Homespot.pl dostępne są zarówno oczyszczacze łączące wysoką skuteczność z niską ceną, jak i droższe modele, wyposażone w ciekawe funkcje dodatkowe. Warto zapoznać się ze wszystkimi propozycjami, aby wybrać sprzęt jak najlepiej dostosowany do swoich potrzeb i możliwości.