Kaszel mokry, nazywany też produktywnym, wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Może być jednym z objawów infekcji, choć miewa też inne przyczyny. O jakich dolegliwościach świadczy ten rodzaj kaszlu? Jak go leczyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mokry kaszel, które pomogą pozbyć się uciążliwego problemu.
Mokry kaszel – przyczyny
Kaszel mokry jest rezultatem podrażnienia receptorów znajdujących się w przełyku. Często następuje po kaszlu suchym. Zwykle pojawia się w godzinach porannych, nie wiąże się z gwałtownymi napadami kaszlu i powoduje odkrztuszanie wydzieliny, które można kontrolować.
Przyczyną kaszlu mokrego zazwyczaj jest infekcja bakteryjna. Może być on również rezultatem zapalenia zatok, płuc albo mukowiscydozy. Kaszel mokry bywa też spowodowany wchłonięciem ciała obcego, alergią lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.
O czym może świadczyć kaszel mokry?
Odkrztuszanie zielonkawej wydzieliny wskazuje na infekcję bakteryjną. Do takich dolegliwości można zaliczyć m.in. zapalenie oskrzeli, płuc albo zatok. Z kolei biaława, gęsta i śluzowa wydzielina świadczy o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Kaszel mokry pojawia się wtedy rano i dotyczy głównie palaczy. Wydzielina przezroczysta i śluzowata jest natomiast charakterystyczna dla infekcji wirusowych.
Jakie leki warto stosować na kaszel mokry?
W przypadku wystąpienia kaszlu mokrego stosuje się preparaty ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Leki mogą mieć postać tabletek albo syropów. W preparatach wykorzystuje się substancje mukolityczne, czyli rozrzedzające wydzielinę, oraz sekretolityczne powodujące zwiększenie się ilości wydzieliny i sprzyjające jej usuwaniu z ciała. Tabletki lub syrop na mokry kaszel mogą zawierać ambroksol, gwajafenezynę, bromheksynę, karbocysteinę albo acetylocysteinę. Leki wykrztuśne tworzy się również na bazie bluszczu albo babki lancetowatej.
Preparatów mukolitycznych i sekretolitycznych nie powinno się stosować po godzinie siedemnastej, aby kaszel produktywny nie zakłócał snu. Oprócz leków na mokry kaszel można wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej. Zabiegi ułatwią odkrztuszanie i rozrzedzanie wydzieliny, zadziałają też łagodząco na podrażnione gardło.
Domowe sposoby na mokry kaszel
Oprócz stosowania leków i inhalacji można spróbować złagodzić mokry kaszel tradycyjnymi, domowymi metodami. Specyfikiem polecanym na kaszel jest syrop z cebuli. Jak go przygotować? Wystarczy pokroić cebulę w plastry i ułożyć warstwami, przekładając warzywo miodem albo zasypując cukrem. Aby wzmocnić działanie mikstury, można dodać do niej kilka ząbków czosnku. Syrop trzeba odstawić na kilka godzin w ciepłe miejsce. Gdy będzie gotowy, pije się go 3-5 razy dziennie.
Ponadto w leczeniu kaszlu towarzyszącego infekcjom o podłożu bakteryjnym wykorzystuje się czosnek. Świeżo zgniecione warzywo działa jak naturalny antybiotyk. W przypadku kaszlu mokrego zaleca się też oklepywanie pleców. Prosty zabieg ułatwia odrywanie się wydzieliny i odkrztuszanie jej z dróg oddechowych. Oklepywanie warto powtarzać kilka razy dziennie. Domowymi sposobami na mokry kaszel są również nacieranie klatki piersiowej ziołowymi olejkami oraz nawilżanie powietrza, by nie podrażniało dróg oddechowych.
Kaszel mokry może mieć różne przyczyny, a w jego leczeniu wykorzystuje się tabletki i syropy rozrzedzające wydzielinę i sprawiające, że jej odkrztuszanie staje się łatwiejsze. Oprócz stosowania środków farmakologicznych, w łagodzeniu dolegliwości skuteczne okazują się inhalacje i domowe sposoby na mokry kaszel. Jeśli niepokojący symptom utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze najlepszą metodę leczenia.