OC? Płacę tylko tyle, ile muszę!

Materiał zewnętrzny

Oszczędności w życiu codziennym można szukać na każdym kroku. Czy to zakupy spożywcze w supermarketach, czy zamawianie przez internet, czy wreszcie korzystanie ze sposobów na obniżenie składek OC – wszystko przekłada się na domowy budżet i pozwala na odłożenie dodatkowych pieniędzy. Sprawdź, jak płacić za ubezpieczenie absolutne minimum!

Skąd różnice w cennikach OC u ubezpieczycieli?

Na pewno zauważyłeś, że co towarzystwo ubezpieczeniowe, to inne ceny. Jeśli chodzi o dodatkowe polisy: autocasco, NNW i assistance, wydaje się to całkiem naturalne. W końcu ich zakres ustalany jest przez każdego ubezpieczyciela z osobna. Mało tego, ubezpieczenia występują w różnych pakietach i mogą ochraniać Ciebie i samochód w mniejszym lub większym stopniu.

Inaczej jest z ubezpieczeniem OC. Ma ono jednakowy zakres bez względu na towarzystwo ubezpieczeniowe. Gwarancję stałości daje Ci polskie prawo. Ustawa nie reguluje jednak cen. Są wyliczane nie z uwagi na zakres czy pakiet, ale ścisłe dane: Twoje i samochodu.

Zniżki możesz otrzymać za starszy wiek, fakt posiadania małżonka i dzieci, mieszkania w małej miejscowości, bezkolizyjną historię jazdy, długi czas posiadania prawa jazdy. Zyskasz również w sytuacji, w której Twój samochód jest nowy (maksymalnie kilkuletni), ma mały silnik i należy do marki oraz modelu, który plasuje się w statystykach wypadkowych nisko.

Mowa o statystykach? Owszem, towarzystwa ubezpieczeniowego z nich korzystają. Sprawdzą, czy w Twoim miejscu zamieszkania często dochodzi do kolizji (jeśli tak, nie licz na zniżkę) oraz jak często Twój model pojazdu powoduje wypadki lub ulega awariom.

Zniżka u obecnego ubezpieczyciela czy rozwiązanie umowy?

Korzystałeś kiedyś z porównywarki ubezpieczeń OC? To bezpłatne narzędzie udostępniane przez różne strony, w którym możesz wpisać swoje dane i otrzymać listę towarzystw ubezpieczeniowych, ofert i cen. Szybko porównasz koszty i zobaczysz, ile i gdzie możesz oszczędzić.

Nie ma w tym nic złego, że lubisz obecnego ubezpieczyciela i nie chcesz go zmieniać, bo masz dodatkowe benefity (Zieloną Kartę za darmo czy zachowanie zniżek w przypadku pierwszej kolizji). Warto jednak, byś udał się do oddziału i przedstawił swoją sytuację. Powiedz, że jako wieloletni klient zasługujesz na lepszą ofertę, tym bardziej że u konkurencji już dostałeś atrakcyjniejszą. Targuj się, a może wcale nie będziesz musiał się przenosić.

Jeżeli jednak nie chcesz tracić czasu, nie masz zdolności negocjacyjnych lub ubezpieczyciel odmówił obniżenia Ci składki, wypowiedz umowę. Poczekaj do końca okresu ochronnego, bo wcześniej i tak pieniądze nie zostaną Ci zwrócone. Złóż wypowiedzenie maksymalnie w przeddzień końca ochrony, bo inaczej automatycznie się przedłuży. Poznaj szczegóły procesu rezygnacji z OC u obecnego ubezpieczyciela: https://kioskpolis.pl/zmiana-ubezpieczyciela-jak-wypowiedziec-umowe-oc/

Skoro możesz, obniż składkę!

Zapłać za OC mniej, opłacając od razu całą sumę. Jeśli rozłożysz ją na raty, koniec końców wyniesie Cię więcej. Przy okazji zastanów się, czy to czas, aby skorzystać z dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych (AC, NNW, assistance). Płacąc za nie w pakiecie, oszczędzisz.

A może jeździsz autem razem z inną osobą? Zarejestruj ją w urzędzie jako współwłaściciela samochodu. Wówczas zniżki OC zostaną Wam wyliczone ponownie, tym razem w oparciu o dane obojga. Partner lub rodzic ma wieloletnią i bezkolizyjną historię jazdy? Cudownie!

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments